روزنامه سازندگی

آی‌تی نرم افزار

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 10 دی 1397 ساعت 14:36

کابل‏ های حذف‌نشدنی/ هر آنچه‌ باید درباره کابل اترنت بدانید

انتخاب کابل اترنت، مانند بسیاری از موارد مورد نیاز در برپایی استانداردهای یک شبکه مدرن، می‏ تواند بسیار دشوار و غیر قابل تفسیر باشد. در مطلب امروز سعی می‏ کنیم بهترین کابل ‏های اترنت را برای کارهای مختلف شما معرفی کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و با این قیمت ‏های نجومی دچار پشیمانی پس از خرید نشوید.

سهیلا تقوی نژاد، مترجم: تمام کابل‏ های اترنت یک هدف اصلی دارند: اتصال دستگاه‏ های متصل به یکدیگر به شبکه‏ ها، مانند اینترنت. با این حال، تمام کابل ‏های اترنت دقیقا یکسان نیستند. اگر تابه ‏حال بدون نیاز به یک راهنمای کابل اترنت نتوانسته‌اید کابل مناسب کارتان را پیدا کنید، بدانید که تنها نیستید. انتخاب کابل اترنت، مانند بسیاری از موارد مورد نیاز در برپایی استانداردهای یک شبکه مدرن، می ‏تواند بسیار دشوار و غیر قابل تفسیر باشد. در مطلب امروز سعی می‏ کنیم بهترین کابل ‏های اترنت را برای کارهای مختلف شما معرفی کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و با این قیمت‏ های نجومی دچار پشیمانی پس از خرید نشوید.

ساده‌ترین راه برای انتخاب یک کابل اترنت این است که آنها را بر اساس محدوده و عملکرد مورد نیازتان انتخاب کنید. اما برای مشخص کردن این نیاز و عملکرد، چه چیزی نیاز دارید؟

با سرعت اتصال اینترنت خانگی خود شروع کنید. اگر شما دارای اینترنت گیگابیتی هستید، یک کابل قدیمی اترنت می ‏تواند به راحتی سرعت شما را به سال‌های گذشته برگرداند. اما اگر یک اتصال کندتر دارید، مثلا 10 یا 20 مگابیت در ثانیه، کارتان با هر چیزی مانند CAT 5 و مدل‏ های همان رده راه می ‏افتد. در مرحله بعد، سرعت مورد نیاز برای شبکه خود را در نظر بگیرید. این برای بسیاری از کاربران خانگی امری بی ‏ربط است. اما اگر فایل‏ های بزرگ بین چند رایانه را به طور مرتب بارگذاری کنید یا محتوای ویدئویی حجیم با پهنای باند بالا را بارگذاری کنید، یک کابل اترنت بهتر می ‏تواند تفاوت چشم گیری ایجاد کند.

درنهایت، روتر مورد استفاده ‏تان را در نظر بگیرید. بعضی از روترهای ارزان فقط Ethernet را تا 100 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می ‏کنند، بنابراین چیزی که جدیدتر از CAT 5 است، خرج اضافه محسوب می‏ شود. حتی بهترین روترهای خانگی نیز به ندرت بیش از اترنت گیگابیتی پشتیبانی می ‏کنند، بنابراین CAT 6a و CAT 7 به ندرت در فضای خانه استفاده می ‏شوند.با توجه به تمام موارد فوق، کابل CAT 6 یکی از مواردی است که به احتمال زیاد نیاز دارید و البته فراموش نکنید که بیشتر خانه ‏ها می ‏توانند با CAT 5e هم کنار بیایند.

«CAT» به چه معناست؟
اگر تابه‏ حال درباره کابل ‏های اترنت به‌صورت آنلاین مطالعه کرده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که آنها تقریبا همیشه در دسته‌بندی CAT5، CAT6e یا چیزی شبیه به این ها طبقه‌بندی می‏ شوند. «CAT» به‌سادگی برای «طبقه‌بندی» استفاده می ‏شود و شماره‏ای که ذکر می ‏شود، مشخصاتی را که کابل با آن ساخته شده است، نشان می ‏دهد. یک قاعده کلی این است که اعداد بالاتر نشان‌دهنده سرعت و فرکانس بالاتر هستند که در Mhz اندازه‌گیری می ‏شوند. همانطور که درباره بیشتر تکنولوژی‏ ها صادق است، کابل ‏های جدید ترجیح می ‏دهند از پهنای باند بالاتر پشتیبانی کنند‌ و به همین دلیل افزایش سرعت دانلود و اتصال سریع‌تر را بهبود می ‏بخشند.
به یاد داشته باشید که هرچه کابل ‏های اترنت طولانی‌تر شوند، سرعت انتقال را کاهش می‏ دهند؛ هر چند که برای استفاده شخصی از کابل ‏های معمولی استفاده می‏ شود، به‌ندرت 100 متر از این‏کابل استفاده می ‏شود و در‌نتیجه در سرعت نهایی تاثیر چشمگیری نخواهد داشت. در زیر می ‏توانید ببینید که کدام نوع کابل مناسب کار شماست.

CAT3 و CAT5
هر دو کابل اترنت CAT3 و CAT5، درحال‏ حاضر‌ منسوخ شده‏ اند. کابل‏های CAT5 هنوز در حال استفاده است، اما دیگر نباید برای خرید یک ست کابل اترنت به مدل CAT5 حتی فکر کنید. آنها نسبت به مدل ‏های جدید امروزی فوق‌العاده کند هستند و هیچ‌ کس دیگر آنها را تولید نمی ‏کند.

CAT5e
«e» در CAT 5e به معنای «افزایش یافته است.» تفاوت‏ های فیزیکی خاصی بین CAT 5 و CAT 5e وجود ندارد، اما e5 Ethernet تحت استانداردهای تستی دقیق‌تر برای حذف تداخل - انتقال سیگنال ناخواسته بین کانال ‏های ارتباطی- ساخته شده است. CAT 5e درحال ‏حاضر شایع‌ترین نوع کابل اترنت است‌ که عمدتا به دلیل تولید ارزان و توانایی پشتیبانی از سرعت ‏های بالا، رایج‌تر از کابل‏ های CAT 5 سابق است.

CAT6
کابل ‏های CAT6 نسبت به کابل‏ های CAT 5 و CAT 5e از پهنای باند بسیار بالاتری پشتیبانی می‏ کنند، گرچه آنها گران‌تر نیز هستند. کابل ‏های CAT6 نسبت به پیشینیان شان بیشتر زخمی می‏ شوند و اغلب با محافظ فویلی یا نخی ساخته می‏ شوند. این محافظ از جفت پیچ خورده سیم در داخل کابل اترنت محافظت می‏ کند و به جلوگیری از تداخل امواج می ‏پردازد. کابل ‏های CAT6 می‏ تواند از لحاظ فنی تا سرعت 10 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی کند، اما فقط می‏ تواند این کار را تا حداکثر 55 متر انجام دهد. 

CAT6a
«a» در CAT 6a مخفف «افزوده شده» است. در مقایسه با کابل ‏های رایج CAT6، کابل ‏های 6a تا دو مرتبه حداکثر پهنای باند را پشتیبانی می‏ کنند و قادر به حفظ سرعت انتقال بالاتر از طول کابل هستند. کابل‏های CAT6a همیشه محافظت شده هستند و پوشش آنها - که برای از بین بردن تداخل بسیار ضخیم است - باعث می ‏شود کابل ‏های CAT6a بسیار سنگین شوند و نسبت به CAT 6 قابلیت انعطاف کمتری داشته باشند.

CAT7
کابل CAT 7 به طور گسترده‏ ای از جدیدترین فن آوری Ethernet استفاده می ‏کند و از پهنای باند بالاتر و سرعت انتقال سریع‌تر نسبت به کابل ‏های CAT 6 پشتیبانی می ‏کند. آنها نسبتا گران‌تر از دیگر کابل ‏های اترنت هستند، هرچند عمل کرد آنها نشانگر قیمت بالای آنهاست. کابل CAT 7 قادر به رسیدن به 100 گیگابیت در ثانیه در محدوده 15 متر است‌ و آنها را به یک انتخاب عالی برای اتصال مستقیم مودم ‏ها‌ یا روتر‏ها به دستگاه ‏های کاربران تبدیل کرده است. کابل 7 CAT هم همیشه محافظت می ‏شود‌ و از یک رابط GigaGate45 اصلاح شده استفاده می‏ کند‌ که اغلب با پورت‏های اترنت معمول سازگار است.

CAT7a
اگر چه این نوع از کابل به طور گسترده‏ ای در دسترس نیست و با چند پشتیبانی از سخت‌افزار شبکه، CAT 7a درحال ‏حاضر بالاترین مشخصات اترنت کابلی را که شما می ‏توانید بخرید، ارائه می‏ دهد. اگرچه سرعت انتقال چیزی متفاوت از CAT 7 نیست، اما کابل CAT7a پهنای باند را بیش از 50 درصد بهبود می ‏دهد که در برخی تنظیمات ممکن است مفید باشد. آنها بسیار گران‌تر از هر گزینه دیگری هستند، بنابراین فقط باید در موارد بسیار زیرساختی و حساس مورد توجه قرار گیرد. 

CAT8
کابل CAT8 هنوز به‌طور گسترده‏ ای در دسترس نیست، اما ممکن است در سال 2019 به یکی از اجناس معمول بازار تبدیل شود. ما می ‏توانیم انتظار داشته باشیم که با استفاده از این کابل، با حداکثر سرعت و پهنای باند بالاتر از کابل ‏های CAT 7a بازار سخت‌افزار را اشباع کنیم.

گرایش اترنت
تفاوت بین انواع مختلف کابل ‏های اترنت درواقع بسیار ساده است، اما برای برخی از تازه‌کارها ممکن است اشتباهاتی رخ دهد. برای کمک به شما، ما خلاصه ‏ای سریع از معانی اصطلاح‏ های مختلف در این زمینه و آنچه را که شما باید به‌عنوان یک خریدار درباره این اصطلاحات بدانید، در ادامه معرفی می ‏کنیم.
CAT: مخفف «رده» است.

TP: جفت‏ های پیچیده. علت این نامگذاری سیم‏ های به‌هم‌پیچیده داخل کابل است. جفت پیچ‌خورده سالیان سال استاندارد صنعت بوده و تنها از طریق کابل‌کشی فیبر نوری از لحاظ حداکثر طول و سرعت کاهش می‏ یابد.

UTP: جفت‏ های پیچیده محافظت‌نشده. کابل‌های تعیین‌شده UTP فویل یا محافظ بافته شده را نخواهند داشت که باعث می ‏شود کابل ارزان‌تر تولید شود و انعطاف‌پذیرتر باشد، اما این کیفیت سیگنال را قربانی ارزانی و سبکی کرده و آسیب‌پذیری برای تداخل را دربر می ‏گیرد.

STP: جفت پیچیده محافظت‌شده. کابل با نامگذاری STP یا SSTP با محافظ بافته‌شده محافظت می ‏شود که معمولا از مس یا نوعی پلیمر رسانا ساخته شده است. این نوع از محافظت موجب کاهش نویز و بهبود کیفیت اتصال می ‏شود.

FTP: فویل جفت پیچ خورده. کابل با نام FTP یا SFTP با محافظت فویل محافظت می ‏شود که به کاهش نویز و بهبود کیفیت اتصال کمک می‏ کند.