روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 1 اسفند 1398 ساعت 22:45

‏ورود کرونا از جوک تا سیاست

رصد؛ فضای مجازی

سازندگی: کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته، چهارشنبه 30 بهمن ماه در جلسه‌ای رسانه‌ای اعلام کرد که آزمایش اولیه دو نفر در قم ابتلا به ویروس کرونا را تایید کرده است. اگرچه از ابتدای ظهور کرونا در ووهان چین شایعه‌های بسیاری در مورد ورود این بیماری به ایران و کشورهای همسایه در شبکه‌های اجتماعی وجود داشت اما هیچ‌گاه وزارت بهداشت آنها را تایید نکرد تا اینکه روز گذشته این خبر به شکل رسمی تایید شد و همین خبر کوتاه موجی از واکنش را در فضای مجازی به وجود آورد. بسیاری از ورود کرونا به ایران جک ساختند و عده‌ای هم به آموزش شیوه‌های پیشگیری پرداختند. برخی هم به آن جنبه سیاسی دادند و انتشار این خبر را دو روز پیش از انتخابات مسئله‌دار دانستند.

یکی از کاربران توئیتر درباره ورود کرونا به ایران نوشت: «مشخص بود که از چندین روز قبل ویروس به ایران وارد شده اما طبق معمول با تکذیب شدید روبه‌رو شد. اما به چه بهایی؟» 

‏برخی هم سلبریتی‌ها را بدتر از ویروس کرونا عنوان کرده‌اند، یکی در همین مورد نوشته است: «هر ویروسی می‌خواد بیاد بذارید بیاد فقط مصی و مهناز و امثالهم نیان دیگه انصافا... ‏اگه دیدید کرونا گرفتم بدونید به‌خاطر توهین به خانواده‌ی ویروس‌ها بوده.» 

کاربرانی هم به نقد عده‌ای پرداخته‌اند که به جوک ساختن در مورد کرونا پرداخته‌اند. یکی از آنها نوشته است: «من اصلا شوخي با ورود كرونا به ايران رو درك نمي‌كنم. اين دو نفر كه در قم تستشون مثبت شده وابسته به هیچ جا نبودند. بيماري معمولا افراد ضعيف رو مي‌كشه و باتوجه به شرايط اقتصادي فعلي كه باعث سو تغذيه تعداد زيادي از افراد به ويژه در اقشار كم‌درآمد شده قلع‌و‌قمع احتمالا در اين قشر بيشتره.» 

‏کاربران دیگری به جک‌هایی که درباره ورود کرونا به قم ساخته شده، واکنش نشان دادند. کاربری در همین مورد نوشته است: «چجوری خوشحالین که ویروس کرونا اومده قم؟! ‏قم هم یه شهره مثل همه شهرهای دیگه، با جمعیتی که شامل زن و بچه و پیر و جوون میشه! ‏این شهوت کینه و انتقام از کجا میاد؟!» 

کاربران دیگری هم سعی کردند مردم را نسبت به شدت بیماری آگاه کنند. کاربری در همین مورد نوشت: «‌ولی این ویروس كرونا چون جهانیه و سروصدای رسانه‌ایش زیاده اینجوری شناسایی و قرنطینه می‌کنن. آنفولانزای h1n1 که اخیرا تو کشور اپیدمی شده بود به مراتب کشنده‌تر و خطرناک‌تر بود. ضمن رعایت نکات بهداشتی، زیادی نترسید.» 

کاربر دیگری در همین مورد نوشت: ‌«این کرونا دقیقا همون آنفلوآنزای 2 ماه پیشه که در ایران قربانی گرفت و می‌گفتن موج دومش با قدرت بیشتری در راهه از همون موقع میدونستن.»

‏کاربر دیگری هم نوشته است: «چقدر مردم روی قطع پروازهای چین و قرنطینه تأکید کردند و آخرش هم کرونا وارد ایران شد؛ وزارت بهداشت خبر داده: دو مورد مبتلا به کرونا در قمطی نتایج آزمایش اولیه شناسایی شد، حالا اینکه کانال تبریزیان می‌گفت: مسلمین کرونا نمی‌گیرند هیچ» 

عده‌ای هم به خبر ورود کرونا به ایران جنبه سیاسی دادند، کاربری در همین مورد نوشت: «به نظرتون برای اینکه حواس مردم را از انتخابات پرت کنیم خبری مثل ورود كرونا به ایران و آن هم قم تاثیر دارد یا خیر؟» 

کاربرانی هم به برخورد مقامات بعضی از کشورها در ورود کرونا به سرزمین خود اشاره کرده‌اند. یکی از کاربران درباره ورود کرونا به کره شمالی نوشت: «‌یک تاجر دولتی مبتلا به کرونا در کره شمالی، به دستور کیم جونگ اون تیرباران شد! ‏خلاص! حوصله‌ی قرنطینه مرنطینه و دنگ و فنگ هم نداریم!»