روزنامه سازندگی

سیاست احزاب و شخصیت‌ها

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 21:38

غلامحسین کرباسچی: کسی نمی‌تواند مدعی پیروزی در انتخابات شود

غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ایران با حمایت از نام لیست «یاران هاشمی» تاکید کرد کاندیداهای این حزب اساسا از علاقه‌مندان آیت‌الله هاشمی هستند.

  او توضیح داد: ما از افرادی که فکر می‌کردیم برای مجلس مفید هستند، لیستی تهیه و ارائه کردیم و نام آن را نیز یاران هاشمی گذاشتیم.  کرباسچی که با سایت «انتخاب»، گفت‌وگو کرده درباره شایعاتی در خصوص اینکه لیست انتخاباتی منتشرشده به نام این حزب، مورد تایید شورای مرکزی این حزب نبوده، ضمن تکذیب این موضوع گفت: «چه کسی چنین چیزی را گفته؟ نه اینها خلاف است.» دبیر کل حزب کارگزاران درباره اینکه برخی از اعضای این لیست مانند اعضای حزب کار خودشان با لیست دیگری ائتلاف کرده‌اند، نیز گفت: «مگر قرار بوده و ما گفته بودیم که اینها نباید با کس دیگری ائتلاف کنند؟ ما بحث‌مان ائتلاف نبوده. ما از افرادی که فکر می‌کردیم برای مجلس مفید هستند، لیستی تهیه و ارائه کردیم.»

او همچنین درباره اینکه نام آیت‌الله هاشمی در بالای لیست وجود دارد، نیز اظهار داشت: «ما که نگفتیم آیت‌الله هاشمی اینها را انتخاب کرده. گفتیم عده‌ای که علاقه‌مند به آقای هاشمی هستند، آمده‌اند و لیستی را تهیه کرده‌اند و افرادی را که از نظر آنها، برای مجلس صلاحیت دارند، معرفی کرده‌اند. نه منظورمان این بوده که این افراد همه‌شان الزاما یاران آقای هاشمی بوده‌اند، و نه اینکه خود آقای هاشمی اینها را انتخاب کرده. کسانی که علاقه‌مند به آقای هاشمی هستند، بعضی‌ها همکار ایشان و برخی از نزدیکان ایشان بوده‌اند، آمده‌اند و این لیست را تهیه کرده‌اند.»

دبیرکل حزب کارگزاران در خصوص اینکه آیا بهتر نبود اسم لیست، حامیان هاشمی بود، نه یاران هاشمی، نیز گفت: «یاران با حامیان چه فرقی می‌کند؟ شما که متولی آقای هاشمی نیستید. ما هم نگفتیم که متولی آقای هاشمی هستیم. متولی ایشان فرزند آیت‌الله هاشمی است و اگر اعتراضی باشد، محسن آقا باید اعتراض کند‌.»

کرباسچی ادامه داد: «در تبلیغات انتخابات که کلمات محدود نیستند؛ ممکن است کسی بگوید «حامیان»، کسی بگوید «یاران»، کسی بگوید «نزدیکان»، کسی بگوید «علاقه‌مندان» و کسی بگوید «دوستان». هر کسی یک تعبیری می‌کند. لیستی تهیه شده و مفهوم کار، روشن است. حالا اینکه کلمه، چه کلمه‌ای باشد، زیاد تفاوتی بین دوستان و یاران و حامیان از این جهت نیست. مفهومش این است که کسانی که علاقه‌مند به آقای هاشمی هستند و راه ایشان را برای کشور درست می‌دانند، آمده‌اند و افرادی را انتخاب کرده‌اند؛ حالا ممکن است علاقه‌مندان دیگری هم بگویند ما دوستان ایشان یا نزدیکان ایشان هستیم.»

دبیرکل حزب کارگزاران درباره اینکه آیا لیست ندادن جریان اصلاح‌طلب و لیست دادن کارگزاران برخلاف منش آیت‌الله هاشمی که همواره منادی وحدت بوده‌اند نه پرچمدار تفرقه، نیست، نیز توضیح داد: «نه چنین نیست؛ برخی در جبهه اصلاحات به هر حال به یک جمع‌بندی‌ای رسیده‌اند و اعلام کرده‌اند که لیست نمی‌دهند؛ حالا درست یا غلط از آن سو نیز شورای‌عالی اصلاح‌طلبان گفته است احزاب هر کدام کاندیدا دارند، می‌توانند لیستی را معرفی کنند. حالا احزاب می‌توانند جمع شوند و چند حزب با هم لیستی انتخاب کنند. ممکن است یک حزبی فکر کند با مجموعه معیارها و روابطی که دارد می‌تواند یک لیست متفاوت را انتخاب کند. در فرصت‌های کم هم اینکه همه بخواهند با هم باشند، کار دشواری است. گاهی سلیقه‌های جزئی احزاب هم با هم متفاوت است. در نهایت هم مردم انتخاب می‌کنند.»

کرباسچی درباره افتراق اصولگرایان و چندلیسته شدن آنها نیز گفت: «من با آنها از نزدیک ارتباطی ندارم؛ لابد آنجا هم اختلاف نظراتی هست.» دبیرکل حزب کارگزاران درباره اینکه برخی اصولگرایان پیروزی خود در انتخابات را محرز می‌دانند، نیز گفت: «چه کسی پیروزی خود را محرز می‌داند؟ مگر کسی در انتخابات می‌تواند پیروزی خود را محرز بداند؟ اینها تبلیغات است و هر کسی ممکن است بگوید من پیروزم؛ اما نهایتا باید رأی را شمرد. مگر اینکه کسی علم غیب داشته باشد و یا دستی در جریان انتخابات داشته باشد که چنین فکری کند. وگرنه مگر کسی می‌تواند انتخابات را «واقعی» تلقی کند و بگوید انتخابات، انتخابات صحیحی است، اما از قبل بگوید من پیروز هستم؟»