روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 7 بهمن 1398 ساعت 0:0

طلاق؛ امروز نه!

رصد؛ فضای مجازی

سازندگی؛ خبری روز گذشته با عنوان سهمیه‌بندی طلاق در رسانه‏ها منتشر شد که باعث به وجود آمدن واکنش‏های فراوانی در فضای مجازی شد. بر اساس این مصوبه از روز گذشته محدودیت ثبت طلاق در دفاتر طلاق سراسر کشور اعمال می‏شود و طی آن هر دفترخانه و شهری تعداد مشخصی طلاق در سال را می‏تواند ثبت کند. به پیوست خبر روز گذشته هم به تفکیک تعداد ثبت طلاق در هر دفترخانه در استان مشخص شده است. اما کاربران شبکه‏های اجتماعی واکنش مثبتی به این خبر از خود نشان ندادند و آن را مانعی در جهت انجام طلاق و جدایی زوج‏هایی دانستند که دیگر تمایلی برای ادامه زندگی با هم ندارند. 

کاربری درمورد این قانون نوشته است: «طلاق، آسیبِ اجتماعی نیست اما محدود کردنِ دستوریِ طلاق قطعاً منجر به تولید آسیب‏های اجتماعیِ بدیعی خواهد شد که دنیا نظیرش را ندیده باشد. ‏بازارِ سیاه طلاق، انواع ارتباطاتِ جایگزین و‏ موازی و مواردی که شاید حتی نشود از امروز حدس زد. ‏سیاست‏گذاریِ خانواده کلکسیون اشتباهات تاریخی است.» 

کاربر دیگری با کنایه درباره سهمیه‌بندی طلاق نوشته است: «ثبت طلاق در استان‏ها سهمیه‌بندی شد. ‏آمارسازی‏های قبل از این سوءتفاهم بود. ‏برم تا سهمیه استانمون تموم نشده اقدام کنم.» 

کاربر دیگری در توئیتر درباره دلیل این قانون نوشته است: «نشستن کلی فکر کردن برای اینکه آمار طلاق رو پایین بیارن، طلاق رو سهمیه‏بندی کردن! ‏دقت کنید طلاق رو سهمیه‌بندی کردن!» 

‏‏کاربر دیگری به طنز درباره هدف اصلی سهمیه‌بندی شدن طلاق نوشته است: «دلیل کارشناسی طرح سهمیه‏بندی طلاق: ‏زن و شوهر میرن طلاق بگیرن، دفترخونه سهمیه‏ش تموم شده، بعدی هم همینطور، مجبور میشن یه مسیر طولانی رو برن تا بعدی. بین راه زن لقمه میگیره، میگه: کوفت کن نَمیری، برسیم تا دفترخونه… ‏بعد خنده‏شون میگیره، آشتی می‏کنن.» 

‏کاربر دیگری به بی‏اثر بودن این قانون و بازار سیاهی که در پی آن به وجود خواهد آمد اشاره کرده و نوشته است: «به نظر می‏رسد با این طرح سهمیه‏بندی، ثبت طلاق تا یک سوم سال ۹۷ یعنی حداکثر ۶۰هزار طلاق در سال هدف‏گذاری شده و از حالا بازار سیاه آن قابل پیش‏بینی است. این روش فقط پاک کردن صورت مسئله است نه حل آن.» 

دیگری هم با اشاره به اظهارات رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق که جزئیات این قانون را تشریح کرده بود، به طنز نوشته است: «به گفته رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق از این پس جدایی در استان‏ها سهمیه‌بندی می‏شود. ‏ اگه قصد جدایی دارید زودتر اقدام کنید تا سهمیه استانتون تموم نشده بمونید برای سری بعدی!!!!» 

کاربری هم به بی‏تاثیر بودن سهمیه‌بندی طلاق و نتیجه معکوس دادن چنین قانون‏هایی نوشته است: «طلاق هم سهمیه‏بندی شد! از اونجایی که توی این مملکت هرچی سهمیه‏بندی می‏شه مردم بهش هجوم می‏برن که سهم‏خواهی کنن، به زودی شاهد افزایش آمار طلاق خواهیم بود!» 

کاربران بسیاری با این موضوع به شکلی کنایه‏ای و طنزآمیز برخورد کرده‏اند. یکی نوشته است: «طلاق سهمیه‏بندی شد: ‏اگه واجب نیست بذار برای بعد»

‏دیگری هم نوشته: «از سهمیه یزد هنوز ۸ تا مونده. جمع کن بریم؛ هم سفر میشه، هم طلاق»

‏کاربر دیگری هم با کنایه به خبرهایی که ممکن است پس از این در روزنامه‏ها درباره این قانون منتشر شود، نوشته است: «انهدام باند فروش سهمیه طلاق در بازار سیاه. وقت VIP طلاق موجود است»

کاربر دیگری اما به مساله خشونت علیه زنان با اجرایی شدن این قانون پرداخته و نوشته است: «برای محلات حاشیه خشونت علیه زنان رو هم سهیه‌بندی کنین. مثلا وقتی سهمیه طلاق یه منطقه پر شده، سهمیه خشونت خانگیش هم پر باشه. نظارتو شدید کنین تا وقتی سهمیه وا نشده،کسی خشونت نبینه. ‏از دلسوزی سهمیه‌بندانه شما ممنونیم.» 

‏کاربر دیگری هم نوشته است: «از امروز شاهد زوج‏هایی هستیم که جدا زندگی می‏کنند، نمی‏توانند طلاق بگیرند لاجرم با فرد دیگری ناتوان از ازدواج مجدد در ارتباط خواهند بود!»