روزنامه سازندگی

جهان آمریکا

منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 2 بهمن 1398 ساعت 9:44

محاکمه نمایشی در سنا / مک‌کانل پرونده ترامپ را خیلی زود می‌بندد

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که تیمی متشکل از 8 جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که از سرسخت‌ترین مدافعان رئیس‌جمهوری هستند، به عنوان بخشی از تیم دفاعی ترامپ فعالیت خواهند کرد.

ساناز نفیسی: سناتور مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا روز دوشنبه از برخی جزئیات مربوط به آیین‌نامه‌ای که قرار است دادگاه مقدماتی ترامپ براساس آن مدیریت شود، خبر داد؛ آیین‌نامه‌ای که نمادی از تلاش برای افزایش سرعت فرایند دادرسی و جلوگیری از ارائه مستنداتی است که مجلس نمایندگان به شکل و رایی جداگانه آن را به به دست آورده و قرار است در اختیار دادگاه سنا قرار دهد. نیویورک‌تایمز در این باره نوشت: «دست مک‌کانل رو شد. او ساعاتی بعد از آن که تیم حقوقی ترامپ از سنا خواست تا سریعا موضوع استیضاح را رد کرده و رئیس‌جمهوری را تبرئه نماید از آیین‌نامه تازه گفت. تحلیل تیم حقوقی ترامپ آن است که دموکرات‌ها با توسل به حربه استیضاح ترامپ در تلاش‌اند تا جایگاه ریاست‌جمهوری را تضعیف کنند.» روز دوشنبه تیم حقوقی ترامپ دفاعیه 110 صفحه‌ای را در باب اتهام‌های وارده به رئیس‌جمهوری در اختیار سنا قرار داد. بر اساس استدلال این گروه اتهام‌های وارد شده به ترامپ که در قالب دو مصوبه در مجلس نمایندگان تصویب شده بود، در میانه اختلاف‌های حزبی به رای گذاشته شده است؛ مسئله‌ای که ناقض قانون اساسی است و می‌تواند آغازگر رقابتی سخت و خطرناک باشد. در ادامه وکلای ترامپ دو مصوبه اتهامی یعنی سوء‌استفاده از قدرت و سنگ‌اندازی در مسیر فعالیت‌های کنگره را رد کردند، چرا که به باورشان این دو مصوبه نه تنها نشان‌دهنده نقض خاص قانون نیست بلکه نوعی تفسیر مضیق از قدرت و اختیارات ریاست‌جمهوری است. وکلا بدون آن که به مبانی اتهام‌های مندرج در این پرونده اشاره کنند، بر این نکته تاکید داشتند که خیز دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ چیزی جز مجازات رئیس‌جمهوری برای سیاست خارجی‌اش و حراست از امتیازهای اجرایی‌اش نیست. در خلاصه این گزارش آمده است: «استدلال سست دموکرات‌ها نه تنها پایه‌های ریاست‌جمهوری در آمریکا را تضعیف خواهد کرد بلکه می‌تواند تعادل میان شاخه‌ها و اجزای حکومتی را بر هم زده و مشروعیتی را که بنیانگذاران قانون اساسی بدان پایبند و متعهد بودند خدشه‌دار کند». 

 

جمهوری‌خواهان به دنبال فرصت 

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که تیمی متشکل از 8 جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که از سرسخت‌ترین مدافعان رئیس‌جمهوری هستند، به عنوان بخشی از تیم دفاعی ترامپ فعالیت خواهند کرد. گفته می‌شود چهره‌هایی چون جیم جردن از اوهایو، مارک میدوز از کارولینای شمالی، و جان راتکلیف از تگزاس، نمایندگانی هستند که در این تیم 8 نفره تعریف شدند. بر اساس آیین‌نامه ارائه شده توسط مک‌کانل، محدودیت‌هایی درباره زمان‌بندی بحث‌های مطرح شده توسط دو طرف اعمال شده است. این مسئله طبیعتا فرصتی است که سنا در اختیار کاخ سفید قرار می‌دهد و صد البته دموکرات‌ها را هم خشمگین‌تر خواهد کرد. آیین‌نامه پیشنهادی این امکان را در اختیار سنا قرار می‌دهد تا نه تنها از شنیدن اتهام‌های جدید خودداری کند، بلکه این موقعیت را ایجاد کند تا مصوبات مجلس نمایندگان علیه رئیس‌جمهوری را به کلی کنار بگذارد. هر چند در ارتباط با مورد آخر این مسئله چندان محتمل نیست. چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا ضمن به چالش کشیدن آیین‌نامه ارائه شده توسط مک‌کانل در این باره گفته است که «رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان با ارائه این آیین نامه تازه نه تنها فرصتی به سنا برای دریافت شواهد تازه را نخواهد داد، بلکه اصولا این امکان نیز وجود ندارد تا اظهارات شهود جدید را هم بشنویم. او صرفا به دنبال آراسته کردن ظاهر قضیه است و می‌خواهد یک روایت آراسته را در اختیار مردم قرار دهد.» او در ادامه از تلاشش برای ارائه پیشنهادهایی برای تغییر این فضا خبر داد. 

 

صف‌آرایی دموکرات و جمهوری‌خواه

روز شنبه خلاصه‌ای از شرح قانون‌شکنی ترامپ منتشر شد که بر مبنایش رؤسای استیضاح قرار است ترامپ را به‌واسطه سوء‌استفاده از اختیاراتش (تحت فشار قرار دادن نخست‌وزیر اوکراین برای تحقیقات در مورد فساد بایدن‌ها) برای کنار گذاشتن رقیب سیاسی‌اش و همچنین مقدمه‌چینی برای دخالت خارجی در کارزار 2020 مورد محاکمه قرار دهند. در همین راستا هفت نماینده دموکرات مجلس نمایندگان اعلام کردند که «ترامپ برای حراست از بنیان ریاست‌جمهوری مرتکب این اقدام نشد. او می‌خواست در کارزار پیش رو با تکیه بر اهرم تقلب پیروز شده، رقیبش را کناری نهاده و شواهد را پیش از آن که آشکار شوند دفن کند». این گروه از نمایندگان در ادامه اعلام کردند که اظهارات و پاسخ ترامپ به اتهام‌های وارده صرفا گناه ریاست‌جمهوری را تایید می‌کند نه معصومیتش را. تیم حقوقی ترامپ در متن دفاعیه‌ای که تدوین شده، نه تنها خواست ترامپ از زلنکسی، رئیس‌جمهوری اوکراین برای تحقیقات درباره جو بایدن و پسرش را انکار نکرده، بلکه بر خودداری رئیس‌جمهوری جهت ارائه کمک‌ها به اوکراین هم تاکید دارد. با این حال وکلای ترامپ اعلام کردند که رئیس‌جمهوری هیچ‌گاه این تحقیقات را با نشست‌های کاخ سفید یا مسائل امنیتی گره نزده است. به گفته تیم حقوقی ترامپ، رئیس‌جمهوری حق دارد روابط با دیگر کشورها را برای مبنای آنچه صلاح می‌داند تعریف کند. از همین رو به گفته آنها ترامپ برای گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری اوکراین و خودداری از کمک‌های امنیتی دلایل معتبری داشت، زیرا می‌خواست با فساد مقابله کند. وکلای ترامپ در ادامه آنچه را که دموکرات‌ها از آن تحت عنوان سوء‌استفاده از قدرت می‌دانند، به چالش کشیده و آن را نظریه‌ای جدید و جرم ابداعی حزبی خواندند.

 

دموکرات‌ها به ابداع تئوری فریب متهم شدند

به نوشته وکلای رئیس جمهوری «دموکرات‌های مجلس نمایندگان تئوری‌ای تازه تدوین کردند که بر مبنایش رئیس‌جمهوری می‌تواند به واسطه اقدام مجاز استیضاح شود؛ بدین معنا که این حزب تلاش دارد تا قدرت استیضاح را فراتر از محدودیت‌ها و تعاریف قانون اساسی آمریکا گسترش دهد. دموکرات‌ها باید بدانند که رئیس‌جمهوری آمریکا سیاست خارجی این کشور را تعریف می‌کند و در ارتباط با مسئله اوکراین ترامپ به واسطه نگرانی‌های مشروع از ارائه کمک نظامی به کی‌اف خودداری کرده است.» وکلا در ادامه این دفاعیه تصریح کردند که دومین اتهام ترامپ مبنی بر سنگ‌اندازی در مسیر فعالیت‌های کنگره و ممانعت از حضور شهود یا ارائه اسناد نیز اتهامی بیهوده و در عین حال خطرناک است که می‌تواند استقلال سه قوه را تحت تاثیر قرار داده و حق رای رئیس‌جمهوری را در ساختار تفکیک شده قوا به چالش بکشد. نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «در زمان تشکیل پرونده وکلای کاخ سفید تلاش داشتند تا تفسیرهای تازه‌ای را از قانون مرتبط با استیضاح ارائه کنند. در این مورد آنها با چالش جدی روبه‌رو بودند و آن این است که در قانون اساسی فدرال، استیضاح درمانی برای سوء‌استفاده از نقض قانون و اعتماد عمومی قلمداد شده است. در این میان کمیته قضایی مجلس در ارتباط با استیضاح طی سال‌ها و در جریان محاکمه‌های نیکسون و کلینتون قوانینی را تدوین کرده است. بر اساس همین قوانین هر دو رئیس‌جمهوری (نیکسون و کلینتون) به واسطه سوء‌استفاده از قدرت و نادیده گرفتن مطالبات کنگره جهت ارائه اطلاعات متهم شدند.» در حالی که کاخ سفید با تکیه بر استدلال‌هایش اتهام‌های اعلام شده علیه ترامپ را رد می‌کند، یکی از دفاتر پاسخگویی که به شکلی مستقل و فارغ از استدلال‌های دو حزب فعالیت دارد، طی گزارشی که اواخر هفته گذشته منتشر شد، صراحتا اعلام کرد که دولت ترامپ به‌واسطه خودداری از ارائه کمک‌های نظامی که به تصویب کنگره رسیده بود، قانون را نقض کرده است. تیم حقوقی رئیس‌جمهوری بلافاصله به این گزارش واکنش نشان داد و در این باره اعلام کرد که ادعاهای مطرح‌شده از منظر قانونی محل اعتنا نیست، چرا که در دایره قواعد مرتبط با استیضاح تعریف نشده‌اند. کاخ سفید در گزارش‌اش به شکلی خلاصه دیدار ترامپ و زلنسکی را تایید کرد و حتی به این حقیقت اشاره کرد که ترامپ فارغ از این که خواسته‌اش یعنی تحقیقات در ارتباط با فساد بایدن‌ها توسط اوکراین انجام نشد، کمک‌های نظامی را در اختیار مقام‌های اوکراین قرار داد. 

 

مک‌کانل از مسیر حقیقت منحرف شده است

در شرایطی که دو حزب برای این محاکمه تاریخی و سومین استیضاحی که در تاریخ سیاست آمریکا ثبت شده است، خود را آماده می‌کنند، ترامپ برای شرکت در اجلاس داووس، آمریکا را ترک کرد؛ اما پیش از آن در حرکتی نمایشی از یادبود مارتین لوتر کینگ دیدار کرد. در کاپیوتل روسای مجلس و تیم دفاعی رئیس‌جمهوری در اتاق‌های سنا به شکل‌های محرمانه دیدار دارند. بر اساس برنامه و زمان‌بندی ارائه شده توسط مک‌کانل، روز چهارشنبه روسای مجلس استدلال‌های شفاهی‌شان را ارائه کرده و به دنبال آن تیم حقوقی ترامپ ادله‌شان را بیان خواهند کرد. با این حال شواهد نشان می‌دهد که مک‌کانل از عضویت نمایندگان جمهوری‌خواه در تیم حقوقی ترامپ راضی نیست و می‌گوید حامیان ترامپ باید صرفا راهنمایی‌هایی را در اختیار تیم رئیس‌جمهوری قرار دهند. در آن سوی دیگر دموکرات‌ها نیز آرام نگرفتند و با استناد به اظهار نظر تیم حقوقی ترامپ می‌گویند که رئیس‌جمهوری و نزدیکانش با نادیده گرفتن نیت و خواست بنیانگذاران قانون اساسی، مردم آمریکا را برای حذف رئیس‌جمهوری یا ممانعت از حضور در دور بعدی انتخابات ناتوان پنداشتند. روسای دموکرات هم‌چنین اذعان کردند که تحقیقات مجلس باید به درستی انجام شود. در میان این چندصدایی‌ها و کنش و واکنش‌ها، مک‌کانل می‌گوید آیین‌نامه محاکمه ترامپ را بر اساس مدلی که در زمان استیضاح کلینتون (سال 1999) اجرایی شد تدوین کرده است، هرچند در برخی از موارد آن به اقتضای زمانی تغییراتی به وجود آمده است؛ این دقیقا همان مسئله‌ای است که به باور مخالفان رئیس‌جمهوری می‌تواند قاعده بازی را به نفع ترامپ تغییر داده و توپ را در زمین او بیاندازد. در جریان محاکمه کلینتون، طرفین برای ارائه بحث‌ها در بازده زمانی 24 ساعته محدودیتی نداشتند اما مک‌کانل این محدودیت را در ارتباط با جلسه محاکمه ترامپ تعریف کرده است. مک‌کانل همچنین تلاش کرد تا جلسه محاکمه را به صورتی فشرده برگزار کند و این مسئله به سنا فرصت خواهد داد تا به سرعت این پرونده را ببندد. با این حال معاون مک‌کانل روز دوشنبه اعتراف کرد که رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا از الگوی اجرا شده در محاکمه کلینتون منحرف شده‌اند. با این حال فعلا ترامپ و تیم حقوقی‌اش برابر خواست نمایندگان مبنی بر ارائه اسناد و شهود جدید ممانعت کرده‌اند، چرا که به باورشان اقدام نمایندگان دموکرات غیر‌قانونی است و نباید بدان پاسخ داد.