روزنامه سازندگی

سیاست مجلس

منتشر شده در تاریخ سه شنبه 14 آبان 1398 ساعت 16:28

دفاع ظریف از سخنانش درباره پولشویی/ جنجال در جلسه طرح سوال از ظریف

روز یکشنبه ترک مجلس از سوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برای شرکت در جلسه شورای عالی امنیت ملی فریاد ابطحی نماینده اصولگرای خمینی‌شهر را به هوا برد.

ماجرا از این قرار بود که ظریف قرار بود در جلسه عصر دیروز مجلس به سوال ابطحی نماینده خمینی‌شهر در خصوص علت اظهارات ظریف در باب پولشویی به میزان 30 هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال برابر وقت‌کشی 3 کشور آلمان، فرانسه و انگلستان پاسخ دهد. اما ظریف در میانه طرح سوال و پیش از شنیدن سخنان ابطحی، با عذرخواهی از نمایندگان به دلیل شرکت در جلسه شورای عالی امنیت ملی صحن را ترک کرد. او گفت: «به دلیل شرکت در جلسه شورای عالی امنیت ملی و حضور سران قوا در این جلسه من ناگزیر به ترک صحن مجلس هستم.» او این را هم گفت که: «روز گذشته شورای امنیت ملی تصمیم گرفت که جلسه خود را امروز ساعت ۱۵ برگزار کند، از هیئت رئیسه مجلس درخواست کردم که طرح سوال از بنده را عقب انداخته تا سر فرصت جواب دهم که با آن مخالفت شد لذا امروز برای هشتمین بار در طول سه ماه گذشته برای پاسخ به سوال در صحن مجلس حاضر شده و به جلسه شورای امنیت نرفتم.» پس از این اتفاق ابطحی نماینده سوال‌کننده در اعتراض به اقدام وزیر خارجه گفت که این کار توهین به مجلس است، صحبت‌های خود را ادامه نخواهد داد و پزشکیان رئیس جلسه اعلام کرد ادامه صحبت‌های شما به جلسه آینده‌ای که آقای ظریف در مجلس حضور خواهند داشت، موکول می‌شود. وقتی تعدادی از نمایندگان هم به اقدام وزیر خارجه اعتراض کردند پزشکیان گفت: اقدام آقای ظریف اشتباه است و اگر 8 دقیقه صبر می‌کردند و صحبت‌های آقای ابطحی را می‌شنیدند مشکلی پیش نمی‌آمد. در نهایت اگرچه این سوال و رأی‌گیری در خصوص قانع شدن مجلس از پاسخ‌های وزیر نیمه‌کاره ماند اما هم وزیر و هم نماینده سوال‌کننده بخش نخست سخنان خود را مطرح کردند. 

ظریف در بیان بخشی از پاسخ‌های خود تاکید کرد که جمهوری اسلامی بیشترین تلاش برای حرکت غربی‌ها برای مقابله با پولشویی را انجام داده است. او ادامه داد: «بعد از آخرین اقدام گروه ویژه مالی (FATF) علیه ایران بنده تندترین دفاع را از موضع جمهوری اسلامی کردم. وظیفه من دفاع و حمایت از جمهوری اسلامی است و شاید مقداری عقل داشته باشم که صبحتی نکنم که در خارج از کشور به خاطر آن صحبت بخواهم دفاع کنم.» ظریف ادامه داد: «اتهامی که به جمهوری اسلامی می‌بندند آن است که نمی‌خواهند به این کنوانسیون‌ها بپیوندند چون نمی‌خواهند با پولشویی و تروریسم مقابله کنند. من در پاسخ گفته‌ام که گروه‌های فشاری هستند که منافع ملی شخصی دارند. این موضوع را به وضوح می‌توانید در دادگاه سلطان سکه و سایر دادگاه‌ها ببینید که چه چیزی درباره‌ی پولشویی گفته‌اند. یا این که در دادگاه‌های دیگر چه چیزهایی درباره‌ روش‌های پولشویی گفته شده است. البته که دامن نظام جمهوری اسلامی مبرا، پاک، و منزه از این حرف‌ها است.»

ابطحی در طرح سوال خود گفت:‌ «سوال من درباره این بود که رقمی که برای پولشویی مطرح شد بازتاب‌های بدی در رسانه‌های معاند داشت و رادیو و تلویزیون‌های منافقان و دشمنان نظام را خوشحال کرد و این اظهارات در آستانه بررسی پیوستن به FATF فشار مضاعفی بود که با عجله این لوایح پذیرفته شود.» او در ادامه به بخش دوم سوال خود درباره اقدامات وزارت خارجه بعد از عدم اجرای تعهدات برجام از سوی اروپایی‌ها اشاره و عنوان کرد: 18 ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته و تنها شرطی شدن برجام و اینستکس را توجیه می‌کنند و به دنبال شرطی شدن اقتصاد نیز هستند. ابطحی ادامه داد: ما اکنون سیاست‌های گام به گام آمریکا برای فروپاشی اقتصاد داخل را با سیاست‌های گام به گام خود در حال ادامه دادن هستیم.

سخنان ابطحی که به اینجا رسید ظریف، جلسه را ترک کرد که ابطحی با انتقاد از این حرکت گفت: آقای ظریف درباره پولشویی، اینستکس و انفعال اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی صحبت نکرد و استدلال می‌آورد که به مخالفان FATF پول داده شده است. پس چرا ما نباید بگوییم که به موافقان آن پول داده شده است؛ خنده‌های آقای ظریف با کری و جانسون است و اخم‌های او برای نمایندگان مجلس، لذا به علت ترک جلسه از سوی ایشان که خلاف آیین‌نامه بوده، بنده نیز صحبت‌های خود را تکمیل نمی‌کنم.