روزنامه سازندگی

نمایش تلویزیون

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 23:4

داستان غرب وحشی مدرن / درباره برکینگ بد و همه اسپناف‏هایش

سریال «برکینگ بد» که توسط وینس گیلیگان ساخته شده است، یکی از نمونه‏های بی‏نظیر توجه به جزئیات در سریال‏های تلویزیونی است. سریالی که همه کارهای ممکن برای جذاب بودن در عین توجه به جزئیات و روند کند داستان را هم‏زمان داشت.

سجاد صداقت: وقتی که در روز 11 اکتبر 2019 (19 مهر 1398) شبکه نت‏فلیکس «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» را منتشر کرد، گویا رویایی دور و دراز تعبیر شده بود. در روزگاری که سریال‏های تلویزیونی با رشدی بیش از حد و غیرقابل تصور در دسترس مخاطبان قرار گرفته و بازیگران و کارگردان‏های مشهور هالیوود و حتی سینمای اروپا سر از سریال‏های تلویزیونی درمی‏آورند، همچنان رویای «برکینگ بد» زنده است. سریالی که بین سال‏های 2008 تا 2013 در 5 فصل و 62 اپیزود از شبکه نتفلیکس پخش شد و همچنان به عنوان یکی از بهترین مجموعه‏ها در تاریخ سریال‏های تلویزیونی رده‏بندی می‏شود. احتمالا تاکنون درباره «برکینگ بد» مطالب فراوانی خوانده‏اید و در همان دوره‏ای که همه با فریاد و شادی از تماشای «بازی تاج و تخت» و «مردگان متحرک» حرف می‏زدید نگاهی هم به «برکینگ بد» داشته‌اید. سریالی که با موضوع خاص و نوع ساخت متفاوت خود کاری کرد که می‏توان آن را یکی از بزرگ‏ترین دستاوردهای سریال‏های تلویزیونی در سال‏های اخیر دانست.

سریال «برکینگ بد» که توسط وینس گیلیگان ساخته شده است، یکی از نمونه‏های بی‏نظیر توجه به جزئیات در سریال‏های تلویزیونی است. سریالی که همه کارهای ممکن برای جذاب بودن در عین توجه به جزئیات و روند کند داستان را هم‏زمان داشت. برخی از منتقدان در نقدهای نه‌چندان زیادی که به این سریال وارد شده، همواره از ریتم کند «برکینگ بد» حرف می‏زنند. اما ریتم کند سریال «برکینگ بد» دقیقا همان چیزی بود که این سریال را به یک پدیده متفاوت تبدیل می‏کرد. مسیری که والتر وایت (با بازی برایان کرانستون) به عنوان یک معلم شیمی دبیرستانِ مبتلا به سرطانِ در حال مرگ برای تبدیل شدن به هایزنبرگ، سازنده بهترین مخدر شیشه طی کرد یکی از ویژگی‏های عجیبی بود که سریال «برکینگ بد» با آرامشی مثال زدنی به آن دست یافت. توجه عمیق به جزئیات در این راه کمک فراوانی به «برکینگ بد» و وینس گلیان کرد. تا جایی که این شاخصه امروز در جهان سریال‏های تلویزیونی با این سریال عجین شده و معمولا ارجاع به آن اتفاق می‏افتد.

سریال «برکینگ بد» با همه فراز و نشیب‏های خود در یک لحظه فوق‏العاده در روز 29 سپتامبر سال 2013 به پایان رسید. بی‏شک اپیزود پایانی سریال «برکینگ بد» یکی از قوی‏ترین پایان‏هایی بود که تاکنون در یک سریال تلویزیونی دیده شده است. اگر سریال «برکینگ بد» را با سریال‏های پرطرفدار سال‏های اخیر که به پایان رسیده‏اند مقایسه کنیم می‏توان به سادگی پایان آن را با اختلاف در بالای جدول جذاب‏ترین‏ها قرار داد. اتفاقی که در مورد سریالی مانند «بازی تاج و تخت» نیفتاد و حماسه به آن بزرگی در فصل پایانی روزگاری غریب به خود دید. اما هر چه که بود با پایان سریال «برکینگ بد» بخش مهمی از طرفداران سریال‏های تلویزیونی برای پایان آن حسرت خوردند.

در این میان اما می‏توان به هوشیاری سازنده این سریال غبطه خورد که به خوبی داستان را در جایی به پایان برد که هر گاه اراده کند دوباره می‏تواند به آن بازگردد. داستانی که در یک نقطه بسیار دراماتیک و سرشار از اتفاقات تلخ و عجیب به پایان رسیده بود ظرفیت این را داشت که سرنوشت شخصیت‏های دیگر سریال را نیز به تماشاگر نشان دهد. این‏جا همان لحظه‏‏ای است که می‏توان درباره دومین ویژگی سریال «برکینگ بد» حرف زد. به این نکته دقت کنید که سریال «برکینگ بد» درباره والتر وایت بود. همان شخصیتی که تا لحظه آخر سریال نیز نقش اصلی را بر عهده داشت و به عنوان قهرمان داستان شخصیت‏های دیگر حول محور او شکل می‏گرفت. اما در این سریال تعداد شخصیت‏های تاثیرگذار به اندازه‏ای بود که به راحتی می‏شد از هر یک از آنها یک مجموعه تازه ساخت. اجازه دهید این موضوع را یک بار با هم مرور کنیم: جسی پینکمن (با بازی آرون پاول)، ساول گودمن (با بازی باب ادنکیرک)، مایک ارمانتات (با بازی جاناتان بنکس)، گوستاوو فرینگ (با بازی جان‏کارلو اسپوزیتو) و... مجموعه‏ای از شخصیت‏هایی بودند که می‏شد از هر یک از آنها یک سریال تلویزیونی درآورد. سریال «برکینگ بد» به دلیل تعریف درست شخصیت‏های زیادی که داستان هر یک از آنها جذابیت‏های فراوانی داشت به یک سریال کاملا منحصربه‏فرد تبدیل شد. این همان نکته‏ای بود که خیلی زود و پس از پایان سریال، سازندگان را به فکر ساخت اسپیناف‏هایی بر اساس شخصیت‏های دیگر انداخت.

شبکه AMC با تکیه بر هنرمندی وینس گیلیگان و پتر گولد، همکار گیلیگان در سریال «برکینگ بد»، از 8 فوریه 2015 پخش سریال تازه‏ای با نام «بهتر است با ساول تماس بگیرید» را آغاز کرد. سریالی بر اساس شخصیت جذاب «ساول گودمن» (با بازی باب ادنکیرک) که از زمان حضور در سریال «برکینگ بد» واقعا تحول بزرگی را در آن ایجاد کرد. وکیل والتر وایت و جسی پینکمن که در موقعیت‏های بحرانی به فریاد آنها می‏رسید، داستان‏های بی‏شماری برای گفتن داشت. ساول گودمن که در پایان سریال «برکینگ بد» سوار بر ون شده و برای همیشه زندگی با هویتی تازه را انتخاب کرده بود، در سریال «بهتر است با ساول تماس بگیرید» به شکل کامل به تماشاگر معرفی می‏شود. سریالی که حالا و پس از پخش چهار فصل 10 اپیزودی می‏توان ادعا کرد نه‌تنها چیزی از «برکینگ بد» کم ندارد بلکه به شکلی فوق‏العاده در بخش‏هایی بسیار تلخ‏تر از آن هم دنبال می‏شود. سریال «بهتر است با ساول تماس بگیرید» قرار است داستان ساول گودمن «برکینگ بد» را پیش از ورود او به عنوان وکیل وایت و پینکمن روایت کند. هر چند سریال از جایی آغاز می‏شود که ساول گودمن با یک هویت جدید زندگی می‏کند. هنوز مشخص نشده که قرار است تا کجا این اسپیناف ادامه داشته باشد. اتفاقی که «بهتر است با ساول تماس بگیرید» را به اتفاقی جذاب تبدیل کرده است. سریال «بهتر است با ساول تماس بگیرید» باعث شد که بسیاری از علاقه‏مندان این سوال را داشته باشند که آیا ممکن است والتر وایت و جسی پینکمن هم به این سریال برگردند؟

هر چند که پاسخ این سوال به دلایل متعدد نمی‏توانست مثبت باشد، خبر ساخت «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» از سوی شبکه نت‏فلیکس منتشر شد. ساخت این فیلم سینمایی بر اساس شخصیت جسی پینکمن و بازگشت بخشی از مهم‏ترین بازیگرانی که در سریال «برکینگ بد» درخشیده بودند، باعث شد که دوباره هیجان علاقه‏مندان به اوج برسد. در این فیلم قرار است خط‏هایی از شخصیت‏ها و احتمالا آن‏چه در آینده در ذهن سازنده سریال و فیلم است، بازگو شود. اما از همه مهم‏تر اینکه ساخت این فیلم به کنجکاوی عمیق اتفاقی که در پایان سریال برای جسی پینکمن می‏افتد، پایان می‏دهد. دیدن دوباره یک جسی پینکمن زخم خورده و نابود شده به همان سیاهی است که تمامی سریال و اسپیناف اول آن یعنی «بهتر است با ساول تماس بگیرید» به آن دچار شده بود.

نکته مهم درباره «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» اما آن است که وینس گیلیگان به عنوان نویسنده و کارگردان به خوبی درک کرده که قرار است یک فیلم سینمایی به تماشاگرش تحویل دهد. به همین دلیل شکل فیلم‏برداری و نوع ارائه تصاویر تفاوتی ویژه با سریال‏ها دارد. توجه این‏چنین به جزئیات باعث شده که با یک پدیده دیدنی و واقعا نوستالژیک در «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» روبه‏رو باشیم.

این دیدگاه سریال «برکینگ بد» و دو اسپیناف آن ما را به عنوان تماشاگر به جایی می‏رسانند که می‏توان دل آن یک اتفاق ویژه را حدس زد. اینکه می‏توان این مجموعه را تا هر جایی که گلیگیان در توان دارد ادامه داد و از غرب وحشی مدرنی که در ذهن اوست لذت برد. «برکینگ بد» و اسپیناف‏های آن، چنان تصویر سیاهی درباره بخشی از جامعه آمریکا به نمایش می‏گذارند که تلخی آن تا مدت‏ها در دل و جان باقی می‏ماند. و این شاید دلیل اصلی قدرت هر چه بیشتر این سریال مجموعه اصلی تا اسپیناف‏های آن باشد.