روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ یکشنبه 7 مهر 1398 ساعت 15:28

جانسون؛ سیاستمدار پُرحاشیه!

رصد: فضای مجازی

تهمینه انصاری: خیلی‌های می‌گویند بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به جایگاهی که دارد، بی‌توجه است. آخرین خبرهایی که از او به بیرون درز پیدا کرده، به شایعاتی که قبل‌تر درباره او مطرح بود، دامن می‌زند. از پیش رسوایی‌های اخلاقی او مطرح بود و دوباره خبر رسوایی سیاسی با یک زن تاجر، نخست‌وزیر انگلیس را به زردترین‌های خبرهای شبکه‌های اجتماعی کشاند. بوریس جانسون قبل‌تر به مصرف کوکایین اعتراف کرده بود، اظهارات نژادپرستانه او برابر سیاه‌پوستان، گاف‌های سیاسی، حرف‌های بی‌اساس درباره یک نقل قول در نشریه تایمز، زندگی عاشقانه پیچیده‌اش و بالاخره روابطش با برخی از زنان از رسوایی‌هایی بود که جانسون بعد از رفتن ترزا می ‌آن‌ها به حاشیه کشیده شد.

آخرین خبرها از او هم از بی‌بی‌سی منتشر شد: «دفتر نخست‌وزیری بریتانیا با عصبانیت به ارجاع بوریس جانسون، نخست وزیر به نهادی ناظر واکنش نشان داده و آن را اقدامی صرفا سیاسی خوانده است. ادعا شده وقتی آقای جانسون شهردار لندن بود، جنیفر آرکیوری، تاجر امریکایی به دلیل دوستی‌اش به چند ماموریت تجاری خارج از کشور می‌رفته که قبل از آن اجازه انجام این ماموریت‌ها را نداشت و همچنین حدود ۱۴ هزار دلار هم کمک مالی دریافت کرده بود، اما آقای جانسون این ادعاها را رد کرده است.»

حالا در شبکه‌های اجتماعی نقدهایی است که به انتخاب بوریس جانسون و فساد او سرازیر می‌شود. کاربری انتخاب او را از اساس اشتباه دانست و نوشت: «انتخاب بوریس جانسون به‌عنوان نخست وزیر انگلستان نشانه احمق‌تر شدن این مردم و تکرار تاریخ است. هیتلر و ترامپ دیگری در لندن به حکومت رسید. او محصول انتخاب نخبگان است. حضور او در راس این دولت فرصتی برای سایر کشورهای جهان فراهم می‌کند تا انگلیس را نابود کنند.» کاربری هم برایش سوال شد که با این همه فساد، چرا او برکنار نمی‌شود؛ «این انگلیسیا مثل ما نیستن که. ما تو ایران هر کی فاسد باشه سریع برکنار یا اخراج میشه اما اونجا چی؟ این همه فساد و سکوت؟‌ ای بابا!» کاربری هم به تعدد همسران او اشاره کرد و نوشت: «روابط آقای جانسون به اینجا ختم نمیشه. ایشون در پس هر تمومشون، یه شروعه.» 
کاربری هم هنوز برایش جای سوال بود که جانسون در حال حاضر با چه کسی رابطه دارد؛ «الگرا موستین اوون، مارینا ویلر، ترونلا ویات، آنا فازاکرلی، هلن مکین تایر، کری سایموندز و... نفر بعدی کیه آقای جانسون؟» کاربر دیگری از توهین‌هایش نوشت: «‌از کسی که مدام به این کشور و اون کشور توهین میکنه، بیشتر از این هم نمیشه انتظار داشت. بوریس جانسون سال‌های گذشته به کشورها و سران و مقام‌های اون کشورها توهین و حمله کرده. سال 2008 وقت بازی‌های المپیک پکن، جانسون گفت که به اشتباه تصور میشه که تنیس روی میز بازی‌ اختراع چینی‌هاست اما از دید او واقعیت اینه که این بازی برگرفته از یک بازی بریتانیایی دوره ویکتوریایی است.» 

کاربری هم به زندگی عاشقانه‌ و پیچیده و پر از حواشی او اشاره کرد و نوشت: «منصفانه است که بگیم بوریس زندگی عاشفانه پیچیده‌ای داشته. چهار تا بچه از دومین همسرش مارینا دارد و یک بچه از عشقی خارج از چارچوب ازدواج. سال 2009 با هلن مکین تایر یک فعال حوزه املاک، یک سال بعد صاحب دختری به نام استفانی که سعی داشت کسی از وجودش چیزی نفهمه و بخاطرش هم از یک روزنامه شکایت حقوقی کرد اما قضات رای دادند که مطبوعات و افکار عمومی حق دارن درباره دختر بوریس بدانند.» کاربر دیگری هم خطاب به جانسون نوشت: «باید به جانسون گفت چرا اینقدر حاشیه میسازی برای خودت؟ یادمون نرفته هنوز پات به نخست وزیری نرسیده چه آشوبی برای خودت درست کردی! یکی از همسایه‌هات زنگ زد به پلیس و گفت از توی خونه صدا میاد. بعد هم ماموران پلیس اومدن در خونه‌ات و خدا بهت رحم کرد که از سرت گذشتن. آروم بشین زندگیتو بکن.»