روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 4 مهر 1398 ساعت 23:14

تتلی‏ها چه می‏کنند!!!

رصد: فضای مجازی

تهمینه انصاری: امیر تتلو، خواننده رپ از آن دست آدم‏هایی است که هر چند وقت یک بار با یک کار عجیب و غریب، جنجالی برای خودش درست می‏کند و علاقه هوادارانش به خودش را به رخ همه می‏کشد. این بار حکایت امیر تتلو با ثبت رکوردش باز فضای مجازی را پر کرد. چند وقت پیش بود که تتلو گفته بود تا وقتی کامنت‏های یکی از پست‏هایش به ۱۰ میلیون نرسد، موزیک جدیدش که گویا همان «کی فکرشو می‌کرد» بود، منتشر نمی‏کند. چند روز گذشت، اما کامنت‏ها باب میل تتلو نشد و دست آخر او در یک پست با ادبیات خاص خودش خطاب به هوادارانش گفت که اگر تا فلان ساعت تعداد کامنت‏ها به ده میلیون نرسد دیگر در اینستاگرام فعالیتی نمی‏کند. همین تهدید برای تتلی‏ها که همان هواداران تتلواند، کافی بود تا در کمتر از چند روز تعداد کامنت‏ها را به ده میلیون برسد؛ اما تتلو این بار گفت که کامنت‏ها باید به ۱۲، ۱۳ و در آخر ۱۶ میلیون برسد. طرفداران امیرتتلو توانستند تا لحظه تنظیم این مطلب 16.215.630 میلیون کامنت بگذارند، 6.576.536 نفر این پست او را ببینند، 712.722 نفر لایک بزنند و تتلو را مجاب کنند تا بالاخره موزیک‌ویدئوی جدیدش را منتشر کند. جالب است بدانید که بیشترین رکورد برای یک فرد مشهور با ۱۴۷ میلیون فالوئر، ۸.۹ میلیون کامنت بوده است. برای همین است که تتلو با کمتر از ۲ میلیون فالوئر از طرفدارانش خواست تا رکورد کامنت‏ها، هر چند که تکرار در آنها زیاد بود، را بشکنند و با حدود 16 میلیون کامنت این رکورد شکسته شد.
واکنش کاربران مجازی که هم از تتلی‏ها بودند و هم از غیرتتلی‏ها جالب بود، بعضی ربطش دادند به فقر فرهنگ و بعضی به نبود محتوای مفید. کاربری از نظرش در مورد آن‏هایی که برای تتلو کامنت گذاشته بودند، نوشت: «کسانی که برای تتلو کامنت می‌گذارند همه نوجوان‏ هستند ،ترس از فعالیت مجازی ندارند چون دولت فقط به سیاسی‏ها کار دارد نه روزمره‌نویس‏ها. نسل نوجوان قطعا نگرانی‏های پایه‏ای سیاسی و حکومتی ندارند.» کاربری هم درباره هواداران تتلو و این سطح از مطیع بودنشان نوشت: «این رکورد زدن کامنت‏های اینستاگرام تتلو حسش یه چیزی تو مایه‏های فیلم فایت‌کلاب هست. فک کن طرف یه دسته طرفدار داره که هرچی میگه میرن انجام میدن.» 
کاربری هم از انزجار و هم رکورد زدن بعضی‏ها نوشت: «همه از تتلو متنفرن اما پستش رکورد کامنت رو می‌زنه! همه میگن ورزشگاه رو تحریم می‌کنیم و هر کی بره نامرده اما روز دربی ورزشگاه پره! همه بلاگرای ایرانی رو مسخره می‌کنن اما روز به روز فالوراشون بیشتر میشه و درآمدزاییشون هم بیشتر!» کاربری هم از بی‏اهمیتی رکورد او نوشت: «خیلیا برآشفته شدن که چرا تتلو، تونسته رکورد کامنت اینستاگرام رو جابجا کنه! واقعا چقدر مهمه؟! وقتی رکورد قبلی لایک یه «تخم‏مرغ» بوده! شکستن رکورد یه تخم‏مرغ یا یه همچین چیزی چه افتخاریه مگه؟» کاربری هم این وسط از آب گل‏آلود ماهی گرفت و نوشت: «به اطلاع نامزد‏های محترم می‌رساند که تتلو رکود کامنت اینستاگرام رو با ۱۶ میلیون کامنت شکست! می‌تونید بابت تبلیغات و همکاری دوباره برای انتخابات با این بزرگوار، دست به کار بشید.»
 کاربری هم علت این عمل کاربران را این‌طور ارزیابی کرد: «نتیجه بلاک و ریپورت محتوای مبتذل این شد که تتلو، الان تیک آبی داره به همراه دو میلیون فالوئر! وقتشه بپذیریم ما با اکثریت مبتذلی طرف شدیم که سلیقه و خوراک فرهنگیش اینها هستند!» 
کاربری هم نوشت: «‏در روزگارى که تتلو رکورد اینستاگرام را جابه‏جا مى‏کند و ۱۵ میلیون کامنت می‌گیرد و مسترتیستر فحش می‌دهد و محبوب‏تر می‏شود، واقعیت این است که ما در اقلیت هستیم نه آنها! انگار اکثریت در یک شورش علیه نظم موجود و عقلانیت قیام کرده‏اند و ما در آغاز یک عصر تازه هستیم: «عصر بی‏خردی.» 
کاربری هم سوالی تامل‏برانگیز طرح کرد و‏ نوشت: «چگونه این‌گونه محتوا به این تعداد کامنت می‏رسد؟ حتما برای ارتقاء سواد شبکه‏های اجتماعی بیشتر باید وقت گذاشت.»