روزنامه سازندگی

آی‌تی سخت افزار

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 0:12

عکس بدون نقص/ در کنفرانس اخیر اپل بیشترین واکنش‏ها به دوربین سه‏گانه آن تعلق داشت

مطابق با آنچه در مراسم رونمایی از آیفون‏های جدید شاهد بودیم، اپل پیشرفت‏های چشمگیری در تولید عدسی،CCDو سامانه‏های پردازش تصویر داشته است. یک قابلیت برجسته‏ی پلتفرم دوربین آیفون‏های جدید این است که به توسعه‏دهندگان اجازه‏ی فیلم‏برداری هم‏زمان با بیش از یک دوربین را می‏دهد.

سهیلا تقوی نژاد: سرانجام آیفون‏های امسال اپل معرفی شدند؛ اما آنچه آنها را از تمام مدل‏های قبلی متمایز می‏کند، پیشرفت خیره‏کننده و انقلاب اپل در تولید دوربین موبایلی است که می‏توان گفت زمین بازی را نیز در تصویربرداری موبایلی تغییر داد و با طراحی سه دوربین منحصربه‌فرد جدید در پشت بدنه گوشی‏ها، اکنون دیگر سطح توقع را از عملکرد دوربین‏های موبایلی بسیار بالاتر برده است.

در پرچم‏داران جدید اپل که در رسته Proقرار دارند، سه دوربین و در آیفون ۱۱ نیز دو دوربین با فناوری‏های پیچیده‏ی تصویربرداری تعبیه شده است. هریک از دوربین‏ها با هدفی طراحی شده و وظیفه‏ی اختصاصی خود را دارد، به نحوی که کاربر برای هر سناریوی عکاسی و فیلم‏برداری مشخصا باید دوربین متناسب را انتخاب کند.

از دوربین پایه که به فناوری اختصاصی تصویربرداری در نور کم مجهز شده است عملکرد خیره‏کننده‏ای در مراسم رونمایی به نمایش گذاشته شد و اکنون می‏توان گفت که جدی‏ترین رقیب برای سایر محصولات از جمله پیکسل گوگل برای عکاسی در فضاهای تاریک است. اپل روی تکنیک‏های پردازش تصویر بسیار موشکافانه و سخت‏گیرانه کار کرده است تا در هر شات بتواند طیف وسیعی از جزئیات را برجسته‏تر و شفاف‏تر از همیشه نشان دهد.

کوپرتینویی‏ها به جای اینکه رویه‏ی خود را در افزودن لنز پرتره‏ی اختصاصی به دوربین اصلی دنبال کنند، گام را فراتر نهاده و یک دوربین اولتراواید کاملا جدید را برای آیفون‏ طراحی کرده‏اند. اکنون کاربر با سازوکاری مواجه است که گستره‏ی وسیعی از محدوده‏ی دید را می‏تواند به کمک تغییرات مکانیکی لنزهای جدید و از دریچه‏ی این دوربین اختصاصی در صفحه‏نمایش مشاهده کرده و آن را ثبت کند.

دوربین سلفی این گوشی‏‏ها هم‏اکنون در حالت لنداسکیپ زاویه‏ی وسیع‏تری را پوشش می‏دهد و علاوه‏بر توان فیلم‏برداری 4Kدر حالت ۶۰ فریم برثانیه، قابلیت تصویربرداری آهسته نیز به آن اضافه شده است.

مطابق با آنچه در مراسم رونمایی از آیفون‏های جدید شاهد بودیم، اپل پیشرفت‏های چشمگیری در تولید عدسی،CCDو سامانه‏های پردازش تصویر داشته است. یک قابلیت برجسته‏ی پلتفرم دوربین آیفون‏های جدید این است که به توسعه‏دهندگان اجازه‏ی فیلم‏برداری هم‏زمان با بیش از یک دوربین را می‏دهد. به همین منظور اپل بسیار تلاش کرده است تا تغییر رنگ و ناپایداری تصویر را در زمان تغییر دوربین هنگام فیلم‏برداری و به‏طور کلی در تصاویر موازی ضبط شده به‏کلی حذف کند.

یک دستاورد خیره‌کننده‏ی کوپرتینویی‏ها برای دوربین موبایلی تکنیک DeepFusion است. در این فناوری ۹ تصویر در یک شات کاربر (مشتمل بر یک شات با نوردهی طولانی‏تر یا به‏اصلاح
(Long Exposure) ثبت می‏شوند. موتور عصبی مستقر در پردازنده A13نیز با پردازش و تحلیل و پیمایش سرتاسری عکس مشغول به‏سازی و حقیقی‏سازی آن در یک نسخه‏ی نهایی می‏شود؛ به‏نحوی که با استقراض از سایر شات‏ها به تکمیل یا جایگزینی بخش‏ها با میزان شفافیت پایین می‏پردازد. فیل شیلر معتقد بود که این فناوری درحقیقت دستاورد پیچیده‏ای از پردازش در عکاسی است.اپل برای اولین‏بار در آیفون ۷ پلاس و با افزودن یک لنز تله فوتو در کنار دوربین اصلی، گوشی با دوربین دوگانه را تولید کرد. این لنز پرتره تا دوره‏ی آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۷ مختص سری‏های پلاس باقی ماند. از آن زمان آیفون ۱۰، آیفون ۱۰ اس و آیفون ۱۰ اس پلاس همگی از دوربین دوگانه برخوردار بودند.

چرا ۳ دوربین؟

آیفون ۱۱ با دوربین دوگانه معرفی شد. در محصول جدید، به‏جای استفاده از لنز تله، از لنز اولتراواید استفاده می‏شود. محصول حرفه‏ای‏تر اپل یعنی آیفون 11 پرو از لنز اصلی واید، یک لنز اولتراواید و یک لنز تله بهره می‏برد. درنتیجه ترکیب لنزهای ۱۳، ۵۲ و ۲۶ میلی‏متری این گوشی، معادلی ۳۵ میلی‏متری را به کاربر ارائه می‏کند. فیل شیلر در رویداد معرفی آیفون 11 پرو و در توضیح دوربین سه‏گانه گفت: شما با این سه دوربین کنترل بالایی روی تولید محتوای خلاقانه دارید. قطعا دوربین جدید کاربری حرفه‏ای خواهد داشت و از کار کردن با آن لذت خواهید برد.

در طراحی‏های قبلی لنز تله با لنز واید ترکیب می‏شد تا تصاویر پرتره‏ی قوی‏تری را برای کاربر ثبت کند. کاربرد دیگر آن برای زمان‏هایی بود که بزرگ‏نمایی بالا توسط کاربر انجام می‏شد. ترکیب اطلاعات دریافت‏شده از هر دو دوربین با زاویه‏‏ی متفاوت، توانایی تشخیص عمق تصویر را به دستگاه می‏دهد تا پس‏زمینه‏ی عکس‏های پرتره را برای افزایش کیفیت، تار کند.

لنز اولتراواید اطلاعات بیشتری را نسبت به لنز تله ارائه می‏کند که موجب افزایش دقت تصویر در حالت پرتره و قابلیت‏های دیگر هم خواهد شد. نکته‏ی جالب و کاربردی در استفاده از لنز زاویه‏ی واید با حسگر اختصاصی در یک ترکیب دوربین، توانایی ایجاد اصلاح‏های گوناگون در تصویر نهایی است. درواقع دیگر کاربر نگران افت کیفیت در گوشه‏ها یا مرکز تصویر نخواهد بود؛ البته استفاده از لنز اولتراواید برای ثبت تصویر چهره حساسیت‏های خاص خود را دارد و شاید منجر به ثبت تصویر آن‏چنان جالبی از چهره‏ی فرد نشود. بخش دیگر کاربرد دوربین سه‏گانه‏ی اپل در قابلیت بزر‏گ‏نمایی دیده می‏شود. اکثر کاربران امروز با حرکت استفاده از دو انگشت برای بزرگ‏نمایی تصویر دوربین آشنا هستند؛ در چنین حالتی بزرگ‏نمایی عموما به‏صورت دیجیتال انجام می‏شود و با نگاهی به پیکسل‏ها در تصویر نهایی، می‏توان افت کیفیت آنها را تشخیص داد. درمقابل در زمان بزرگ‏نمایی به‏صورت اپتیکال، کاربر از شیشه‏‏های (حسگرهای) متنوع برای ثبت تصویر استفاده می‏کند. درنتیجه دوربین بدون کاهش کیفیت به سوژه نزدیک‏تر می‏شود.

سه لنز آیفون 11 پرو با دقت بالایی انتخاب شده‏اند تا همکاری هماهنگ و نزدیکی با هم داشته باشند. لنز اولتراواید در گوشی جدید اپل از نوع ۳۳ میلی‏متری، لنز واید از نوع ۲۶ میلی‏متری و لنز فتو از نوع ۵۲ میلی‏متری انتخاب شده است که رابطه‏ی ابعادی دوبرابری با هم دارند. همین ارتباط دوبرابری باعث شده تا پردازش‏های ریاضی برای جابه‏جایی بین لنزها آسان‏تر صورت بگیرد. شیلر هم در رویداد معرفی تأکید کرد که لنزها در کارخانه به‏صورت هماهنگ طراحی و آزمایش می‏شوند تا فوکوس و رنگ آنها با هم تنظیم شود.

علاوه بر مزایای بالا، ترکیب سه‏گانه‏ی لنز در اشتراک‏گذاری اطلاعات کاربرد بالایی دارد. وقتی کاربر با لنز واید عکاسی می‏کند، اطلاعات با دو لنز دیگر هم به اشتراک گذاشته می‏شوند؛ درنتیجه وقتی کاربر به لنزهای دیگر تغییر وضعیت می‏دهد، آنها روی همان سوژه‏ی اصلی متمرکز شده‏اند. به‏علاوه، سرعت و اکسپوژر هم با همان تنظیمات لنز واید تنظیم می‏شوند. همین رویکرد باعث می‏شود تا تغییر وضعیت بین لنزها حتی در زمان فیلم‏برداری به‏نرمی و با سرعت بالا رخ دهد.

بهبودهای جدید اپل در ساختار دوربین‏ها، قطعا به‏اندازه‏ی عملکرد چند سال پیش دیگر سازنده‏ها در استفاده از دو لنز به‏جای یک لنز، شگفت‏آور و جذاب نیست؛ منتهی استفاده از لنزهای واید، تله و اولتراواید رویکردی مرسوم در میان عکاس‏های حرفه‏ای محسوب می‏شود و پیاده‏سازی آن در یک دستگاه هوشمند جامع (و البته گران‏قیمت)، مزیت‏های بی‏شماری را برای کاربران دنیای گوشی‏های هوشمند به‏همراه خواهد داشت.