روزنامه سازندگی

جامعه قضایی

منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 9 مرداد 1398 ساعت 13:33

ابتدای پایانِ نجفی؟/ رصد: فضای مجازی

در ستون رصد فضای مجازی صفحه جامعه هر روز مهم ترین خبرهای شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

و بالاخره حکم محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران برای قتل همسر دومش میترا استاد صادر شد. همان حکمی که کم و بیش گمان می‌رفت چه باشد؛ قصاص. سخنگوی قوه‌قضائیه روز گذشته در نشست خبری‌اش گفت که نجفی به دو سال حبس و قصاص نفس محکوم شده اما این را هم گفته که حکم غیرقطعی و قابل‌فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور خواهد بود. داماد نجفی هم همان دیروز بعد از اعلام حکم گفت که «به زودی اعتراض می‌کنیم. گلوله کمانه کرده و به شکل دفورمه از بدن مقتوله خارج شده و از مصادیق قتل شبه‌عمد محسوب می‌شود.» ببری گفته که حتی هنوز با خانواده استاد در خصوص رضایت وارد صحبت نشدند.

اما حکم که صادر شد، دوست و دشمن نجفی در فضای مجازی از این حکم توئیت‌ها زدند، بعضی ناراحت بودند و امیدوار به بخشش خانواده میترا استاد در صدرشان مسعود استاد و بعضی هم به عدالت می‌خواستند این حکم اجرا شود و عبرتی برای جنایت‌های مشابه. محمود صادقی، نماینده تهران از اولین کسانی بود که به این حکم واکنش نشان داد. او در صفحه شخصی‌اش در توئیتر نوشت: «و آن کس که مظلوم کشته شد، برای ولی‌اش سلطه (حق قصاص) قرار دادیم.» کاربری نوشت: «پایان تلخ داستان آقای نجیب و اما قاتل!». کاربری نوشت: «رسانه و فضای مجازی نقش مهمی در شتاب محاکمه محمدعلی نجفی داشتند، اینکه وظیفه انسانی و فضیلت اخلاقی ایجاد می‌کند که رسانه و کاربران مجازی اجازه دهند که خانواده میترا استاد در یک فضای آرام خانوادگی تصمیم نهایی خود را درباره قصاص، بخشش یا دریافت دیه از خانواده نجفی بگیرند». کاربری هم در تحسین حکم قوه‌قضائیه نوشته: «آقای رئیسی همینجوری به دیوارکشی بین مفسدان اقتصادی و جانیان انسانی ادامه بدید. قطعا مردم از شما حمایت می‌کنند». کاربری با انتشار عکس عاشقانه روز مراسم عقد استاد و نجفی نوشت: «پایان عاشقانه میترا و محمدعلی؛ تو هر جایگاهی که هستیم حواسمون به خدا باشه».

کاربری دیگر هم با غم این حکم نوشت: «هر چند حکم هنوز غیرقطعیه و البته که قابل پیش‌بینی بود، اما اینا هیچی از تلخیش کم نمی‌کنه». کاربری هم برگشت به دوران وزارت نجفی و نوشت: «نسل ما، در آموزش و پرورشی که نجفی ساخته بود، تباه شد. این جهان کوه است و فعل ما نداند، سوی ما آید نداها را صدا».

کاربری هم نوشت: «باید دید اولیای دم پول خون نجفی را پرداخت می‌کنند یا مبلغ 10 میلیارد تومان را دریافت می‌کنند؟! تا چند ثانیه قبل از اجرای حکم قصاص هیچ چیز معلوم نیست». کاربری هم حکم را واضح‌تر کرد و گفت: «نجفی به قصاص محکوم شده نه اعدام! یک ذره سرچ کنید، الان خانواده مقتوله باید نصف دیه رو بدن تا نجفی اعدام شه، ندن نمیشه».

کاربری هم با حدس پایان این داستان نوشت: «برای ثبت در تاریخ پیش‌بینی می‌کنم که به احتمال زیاد محمدعلی نجفی از اولیای دم رضایت می‌گیره و از اعدام فرار!». کاربری هم نوشت: «حکم اومد و نجفی هنوز میگه من نخواستم که بکشم. از دستم در رفت. تقصیر خودش بود ترسید. گلوله می‌بینی که نباید بترسی».

کاربری دیگر هم به طنز نوشت: «من که میدونم اون موقع که مسعود استاد چهارپایه رو از زیر پای نجفی میزنه و شهردار آویزون میشه، لوک خوش‌شانس با اسبش میاد و با یه گلوله طناب رو پاره می‌کنه و جمعیت متفرق میشن و هر دو سوار اسب از اونجا فرار می‌کنن، پس چرا این همه حکم و آه و فغان؟ هستن کسایی که لوک خوش‌شانس آقای شهردار بشن».

عده‌ای هم او را تا پای دار بردند و نوشتند: «احتمالا نجفی رو وسط مجلسی جایی در ملأ عام اعدام می‌کنند تا حساب کار دست بقیه مقامات هم بیاد».

کاربری هم در واکنش به اعتراض داماد نجفی برای کمانه کردن گلوله‌ها نوشته: «هر جور فکر می‌کنم 5 تا گلوله نمی‌تونه با کمونه کردن به استاد خورده باشه!»