روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 7 مرداد 1398 ساعت 15:2

تایید و تکذیب حکم نجفی/ «قدیس» رازی‌ست!/ تیغ سانسور برای شهدا؟/ رصد: فضای مجازی

در ستون رصد فضای مجازی صفحه جامعه هر روز پربحث ترین اخبار شبکه های اجتماعی منتشر می شوند.

تایید و تکذیب حکم نجفی

روز گذشته، خبرگزاری تسنیم خبری را برای چند دقیقه در خروجی خود و تمام شبکه‌های اجتماعی‌اش منتشر کرد که بلافاصله پاک شد. خبر این بود: «حکم نجفی صادر شد. نجفی به اعدام محکوم شد». بلافاصله کاربران به این خبر واکنش نشان دادند. کاربری نوشت: «خبرگزاری تسنیم چند دقیقه نجفی رو برد بالای دار و آوردش پایین. خبر قصاص رو حذف کرد فعلا». یکی دیگر نوشت: «چرا از دیشب تا حالا هی خبرا یا تکذیب میشن یا پاک میشن؟ اون از زمانی اینم از نجفی». کاربری هم نوشت: «معلوم بود حکمش قصاصه، وکیلش وقتی میگه داریم رضایت می‌گیریم، یعنی حکمش قصاصه!». کاربری دیگر هم نوشت: «بابا ما هنوز داشتیم برای مزدک توئیت می‌زدیم، لطفا قیمه‌ها رو نریز تو ماستا، بذار تموم شه این بعد دوباره نجفی، از طرف جمعی از اهالی توئیتر»!

«قدیس» رازی‌ست!

حواشی برای احمد شاملو در چند روز اخیر به اوجش رسیده؛ از وقتی مستند «قدیس» در شبکه 3 با انواع سانسور پخش شد، او را سرکوب کرد و بعد کاشف به عمل آمد که بخش‌هایی از مستند حذف شده و کارگردانش هم می‌گوید که اثرش با آنچه پخش شده زمین تا آسمان فرق می‌کرده یا قائم‌مقام شبکه سه که می‌گوید مستند «قدیس» بدون تغییری محسوس پخش شد یا حتی کیهان که خطاب به کارگردان می‌نویسد قسمت‌هایی از فیلمت که علیه شاملو بود حذف شده، از جمله حرف‌های شجریان، پسر شاملو و زن سومش تا همین اخیرا که صدور مجوز تخریب خانه‌اش تکذیب شد. کاربران هم بحث شاملو را حسابی داغ کردند و در فضای مجازی برای شاملو نوشتند. کاربری هم در نقد ساختن چنین مستندی نوشت: «چه انگیزه‌ای باعث میشه تو این بی‌پولی بودجه بذارید و برنامه تهیه کنید که فقط احمد شاملو رو بکوبید؟» کاربری هم نوشته: «پرت‌ترین مثالی هم که می‌شد زد، قیاس شاملو با گلستان بود. شورِبوم که میگیرتتون دیگه کسی جلودارتون نیست». کاربری دیگر نوشت: «احمد شاملو را در مستند قدیس سلاخی کردند، در‌حالی‌که او بهتر و برتر از آن‌هاست». کاربری دیگر هم به حاشیه‌های این روزهای صدا و سیما نقدی کرد و نوشت: «درباره مستند قدیس یک چیز می‌توان گفت؛ جناب صدا‌وسیما آدم‌ها نه سیاه مطلق و نه سفید مطلق هستند. برخی‌ها خاکستری‌اند».

تیغ سانسور برای شهدا؟

تغییر را تا کجا می‌توان باور کرد وقتی که عکس شهید حسین ادیبان، یکی از فرماندهان ارتشی دفاع مقدس که بعد از 38 سال پیکر پاکش به وطن برگشت، کراوات و سیبیل را به یک شکل دیگر تغییر می‌دهند و حاشیه را برای خود می‌خرند؟ همان عکسی از شهید ادیبان که دیروز و پریروز در فضای مجازی دست به دست شد. کاربری نوشت: «شهدا هم از تیغ سانسور در امان نیستند». یا کاربری دیگر نوشت: «سیبیل چنگیزی یا کراوات خلاف است؛ حتی شما دوست عزیز که جان عزیزت رو فدای حفظ وطن کردی!». یکی دیگر از کاربران هم نوشت: «شهدا همانگونه که بودند، بدون جعل و تحریف دوست‌داشتنی‌تر، پاک‌تر و بی‌ریا‌تر هستند، سیبیل بلند و کراوات بدآموزی ندارد، بلکه دروغ و تحریف...». کاربر دیگری هم نوشت: «اگر حسین ادیبان زنده به وطن برمی‌گشت برای کراواتش کاری نمی‌کرد، برای 19شغله‌ها کاری می‌کرد، با چه رویی به استقبالش می‌رفتید؟»