روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ شنبه 5 مرداد 1398 ساعت 13:35

از تبریک بهاره رهنما تا توهین به نوید محمدزاده/رصد: فضای مجازی

در ستون رصد فضای مجازی صفحه کوچه هر روز پربحث ترین خبرهای شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

سروصدای تبریک رهنما به جوان!
اظهارنظرها و حاشیه‌های سفر رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا، بعد از به دنیا آمدن دخترشان، نور‌دخت، هم تمامی ندارد؛ حتی در تبریک‌های تولد. بهاره رهنما در استوری خود برای تبریک به رامبد جوان به‌خاطر به دنیا آمدن نوردختش نوشت: «‌تولد نوردخت مبارک. ما خیلی فراموشکار هستیم. خیلی زود یادمون رفت که توی چند سال اخیر تنها بهانه شاد بودن و خندیدن خیلی از ما برنامه خندوانه بود. صرف‌نظر از تصمیم شخصی تولد فرزندت که به نظرم کاملا شخصیه بهت تبریک می‌گم که با این موج هجوم، هنوز کامنتات برای مردم بازه و ایمان داری به محبت مردمت». تا دل‌تان بخواهد کاربران هم دوباره چیزهای مختلفی گفتند؛ از سفر آنها گرفته تا عکس منتشر شده. کاربری در واکنش به این استوری رهنما نوشت: «خانم رهنما! شما هم می‌خواین برین دارین مارو آماده می‌کنین؟» کاربری دیگر نوشت: «شما که خودت ته حاشیه‌ها رو درآوردی، دیگه حرف از ایمان و محبت مردم نزن، ما مردم دیگه به کارای شما عادت کردیم». کاربری دیگر نوشت: «اگه شماها هندونه زیر بغل هم نذارین، کی بذاره؟ تو ظاهر ما همه خوبیم؛ خییییلی».

تفریح یا تماشای خودکشی؟!

به تازگی فیلمی از دختری که می‌خواست از پلی در اتوبان امام علی‌(ع) حوالی پیروزی خودش را به پایین بیاندازد و خودکشی کند، در فضای مجازی منتشر شده است. فارغ از آسیب‌شناسی ماجرای خودکشی این دختر و اینکه او در نهایت این کار را نکرد، جمعیتی که برای تماشای این صحنه دور تا دور پل و حتی کمی آن‌سوتر از اتوبان را اِشغال کرده بودند و فیلم می‌گرفتند، دیدنی بود! یکی یکی داد می‌زدند «بپر!»، صحنه‌ای که کاربران اینستاگرامی هم از آن نوشتند. کاربری نوشت: «ملت الکی جمع شدن، این بابا اصلا نمی‌خواست خودشو بکشه، اگه می‌خواست که تو اون شلوغی نمی‌رفت اون بالا، 3 صبح می‌رفت که پرنده پر نمیزنه». کاربری هم ربطش داد به بیکاری جوانان و نوشت: «خدایی با این وضع بیکاری و این ملت بیکار، هر هفته باید یکیمون خودمونو از پل صدر پرت کنیم پایین». کاربری هم درباره جماعت تماشاگر نوشت: «این جماعت برای تماشا کردن خودکشی نیومدن، به‌خاطر تفریح اومدن». کاربری هم با نگاه تامل‌برانگیزی نوشت: «‌کی وقت کردیم غیرت و شهامت و شرفمون رو بدیم بره، جاش این شوق برای خودکشی دخترکی جوان بیاد؟» کاربری هم نوشت: «‌انقد که تفریح نداریم، نهایت باید بیایم جون دادن یه دختر جوون بشه سرگرمیمون». یک نفر دیگر هم نوشت: «امان از نبود فرهنگ، یادآوری پلاسکو».

توهین به نوید محمدزاده؟

گویا یکی از خانم‌های مجری شبکه من‌و‌تو حسابی از دست ایرانی‌هایی که در اینستاگرام بلاکش کرده‌اند، شاکی است و زبان به توهین باز کرده است. او پُستی منتشر کرد و نوشت: «‌می‌خوام تو بیو صفحه‌ام بزنم بلاک شده توسط: عطاالله مهاجرانی، نوید محمدزاده». بعد هم نوشت: «‌جالب اینجاست که من نمی‌دونستم نامداری اینستاگرام داره. تا حالا هم درباره آقای مهاجرانی نه چیزی نوشتم و نه گفتم. نوید جان هم که تکلیفش کاملا مشخصه؛ نوید ترسوزاده، چهارساله، سوپاپ اطمینان». بعد هم در کامنت‌هایش کاشف به عمل می‌آید که خیلی‌های دیگر هم بلاکش کرده‌اند. کاربران هم در حمایت از محمدزاده نوشتند: «‌نوید هر چی باشه، فرار نمی‌کنه بره تو کشور اجنبیا بدِ ما رو بگه، مرد بودی همین‌جا اینارو می‌گفتی». کاربری هم با افتخار همان جمله نوید در بیواش را نوشت: «‌هه ربژی کورد». کا‌ربری هم نوشت: «محمدزاده همیشه سوای سیاسته و از مردم حمایت می‌کنه، پس اونو قاطی بازیات نکن». کاربری هم نوشت: «‌وقتی بیرق به اصطلاح مبارزه مدنی برمی‌داری و آخرش به میم مبارزه هم نمی‌رسی، عالم و آدم بلاکت می‌کنن».