روزنامه سازندگی

سیاست دولت

منتشر شده در تاریخ جمعه 23 آذر 1397 ساعت 14:32

پاسخ رییس دفتر رییس جمهور به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس درباره خط فقر: آمارهای سازمان‌های مختلف کشوری یکی نیست

دوروز پیش مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد خط فقر تهران با جهشی یازده درصدی در تابستان امسال به۲میلیون و ۷۳۰ تومان رسیده. این درحالی است که چنین جهشی از بهار تا تابستان امسال یعنی با فاصله حدود دوماه رخ داد. این خبر بهانه‌ای شد تا از محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری بپرسیم که آیا دولت راهکاری برای جلوگیری از فقیرتر شدن مردم اتخاذ کرده است یا خیر.

او در این‌باره به سازندگی گفت: به هرحال مراکز مختلف محاسباتی دارند که البته محاسبات‌شان یکی نیست چون مبنایی متفاوت دارند. نمی‌خواهم بگویم غلط است ولی الان اگر به مرکز آمار مراجعه کنیم یک‌جور آمار می‌دهد و بانک مرکزی یک آمار دیگر. البته نمی‌توان گفت که به دلیل تفاوت بین آمارها، چنین محاسباتی مطلقا غلط است زیرا مبنای این سازمان‌ها با یکدیگر متفاوت است. 
او تاکید کرد: «من هم هنوز این آمارها را ندیده‌ام و در خبرها دیدم عملا نمی‌توانم رد کنم ولی به هر حال نظری هست که خود مراکز حتما در جریان هستند.»
واعظی همچنین در ادامه این گفت‌وگو درباره استیضاح‌های سیاسی برخی وزرا توسط مجلس و هجمه‌ها علیه روحانی اذعان داشت: مجلسی که 290 نفر نماینده دارد و مطالب مختلفی اعم از موضوعات سیاسی را مطرح می‌کنند، طبیعی است. حتی ممکن است اینطور اختلافات بین خود نمایندگان هم باشد و این نشان‌دهنده آزادی‌ای است که در کشور وجود دارد بنابراین این حق مجلس هست که از وزرا و رئیس‌جمهور سوال کند.
رئیس دفتر روحانی افزود: نمایندگان به طورمرتب برای ما نامه می‌فرستند. در نامه‌هایشان حتی از رئیس‌جمهور هم سوال می‌کنند. ما هم خیلی راحت این سوال‌ها را بررسی می‌کنیم و جواب می‌دهیم. ما الان بهترین روابط را بین قوای سه گانه در کشور داریم. سه قوه مرتب جلسه دارند و مرتب با هم هماهنگی و تعامل می‌کنند.