روزنامه سازندگی

جامعه حوادث

منتشر شده در تاریخ جمعه 6 تیر 1399 ساعت 23:2

شنای عقاب ایران؟/ فیلم شنای پروانه با واکنش خانواده وحید مرادی روبه‌رو شد؛ وکیل خانواده مرادی معتقد است شخصیت منفی فیلم شبیه مرادی است

وکیل اولیای دم وحید مرادی معتقد است انتشار تصاویر لو رفته فیلم «شنای پروانه» در زمان نمایش این فیلم در جشنواره فجر و همزمانی آن با دادگاه بررسی اتهامات قاتلان وحید مرادی به طور عمدی انجام شده است

معصومه رضایی: «‌همیشه عینک تیره می‌زند و برای من سخت است بتوانم سنش را تشخیص دهم. او حتی در دادگاه هم عینکی با شیشه‌های تیره به چهره داشت و می‌گوید من ناموس وحید مرادی هستم و هیچ‌کس نباید چشم‌های من را ببیند.» این‌ها را نعیم‌رضا نعیمی‌چهارمحالی، وکیل اولیای دم وحید مرادی درباره همسر او به سازندگی می‌گوید. نعیمی‌چهارمحالی، از خانم کامرانی، همسر وحید مرادی به‌عنوان زنی محکم و قوی یاد می‌کند که به‌تنهایی توانسته روی نظر بازپرس پرونده قتل مرادی تاثیرگذار باشد؛ «او توانست آن‌ها را مجبور به بررسی دقیق دوربین‌های مداربسته کند و برای همین قاتل وحید به قصاص محکوم شد.» حالا اما 4 ماه از معلوم شدن نتیجه دادگاهی که برای شناسایی و محکومیت قاتل وحید مرادی برگزار شد، می‌گذرد و بار دیگر نام وحید مرادی با اکران فیلم «شنای پروانه» روی زبان‌ها افتاده است. در روزهایی که شیوع ویروس کرونا رونق را از سینماها گرفته همسر وحید مرادی از تهیه‌کننده و کارگردان «شنای پروانه» شکایت کرده است. اما اعتراض خانم کامرانی به چیست؟ 

 

امیر در نقش وحید؟ 

خبر قتل وحید مرادی، تیر سال 97 مثل یک بمب صدا کرد. مردی که نه سیاستمدار بود، نه روشنفکر اهل کتاب و سینما و نه شاخ اینستاگرام؛ او حتی صفحه‌ای هم در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی نداشت اما فیلم صحبت‌های او و به اصطلاح کُری خواندن‌هایش بارها در میان طرفداران فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد. او اردیبهشت سال 97 به جرم قتل به زندان می‌افتد و تیر همان سال توسط 17 نفر مورد حمله قرار می‌گیرد و کشته می‌شود. وحید مرادی یکی از چهره‌های کوچه بازار تهران بود و دوستانش معتقد بودند وی  لوتی و جوانمرد بود. 

این باور در سخنان نعیم‌رضا نعیمی‌چهارمحالی هم به‌وضوح نمایان است؛ «تعداد پرونده‌های وحید مرادی 2 رقمی‌ بود اما رفاقت برای او در اولویت بوده و حتی پیش از اتهام قتل، هیچ سابقه‌ای راجع‌به تعرض به جان، مال و ناموس اشخاص نداشته است.» چه طرفدار وحید مرادی باشید و چه نه او بخشی از فرهنگ کوچه بازار ایران است که به قول نعیمی‌چهارمحالی از زمان قاجار در ایران وجود داشته و این افراد هم در کودتای 28 مرداد سال 32 حضور داشته‌اند و هم در اعتراضات سال 88.

خانم کامرانی همسر وحید مرادی معتقد است شخصیتی که در فیلم «شنای پروانه» با بازی امیر آقایی وجود دارد شباهت ظاهری بسیاری به وحید مرادی دارد و همین باعث اعتراض او شده و معترض است که چرا عوامل فیلم بدون اجازه از خانواده مرادی از شخصیت وی در این فیلم استفاده کرده‌اند. 

همسر مرادی اسفند سال 98 نیز گفته: «‌میدونی چرا از این فیلما می‌سازن؟ چون می‌خوان بگن عاقبت وحید مرادی اراذل و اوباش همین می‌شه، پس با این وجود من هیچ‌وقت نمی‌ذارم شوهرم خراب بشه. وحید کشتی‌گیر بود، اصلا ورزشکار بود، کار و زندگیش رو می‌کرد.» او آخرین روزهای خرداد به خانه سینما و سازمان سینمایی از تهیه‌کننده و کارگردان «شنای پروانه» شکایت کرده است. با این حال این فیلم روز 4 تیر در سینماها به اکران عمومی‌درآمد. 

 

عقاب ایران نیستم 

«من هیچ‌وقت خودمو عقاب ایران نمی‌دونم. می‌خوام زندگی بکنم اما نمی‌ذارن، اینجوری مردم می‌بینن و همینجوری می‌شن.» این‌ها توصیف وحید مرادی از خودش است که در مستندی تلویزیونی از صدا و سیما پخش شد، مستندی از مردی که دوستان و طرفدارانش به او لقب «عقاب ایران» را داده بودند. 

فیلمی‌که یک سال پس از مرگ وحید مرادی با نام «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت و تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی ساخته شد پیش از نمایش در سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر اما جنجال فراوانی به پا کرد. تیزری 30 ثانیه‌ای از بازی امیر آقایی در این فیلم در فضای مجازی منتشر شد. گریم امیر آقایی در این فیلم فقط یک چهره شرور را در خاطر مخاطب یادآوری می‌کند. اما شباهت‌ها به همین جا ختم نمی‌شود. وکیل اولیای دم وحید مرادی در این مورد می‌گوید: «‌مقایسه ویدئوهایی که از وحید مرادی در فضای مجازی وجود دارد با امیر آقایی در این فیلم نشان می‌دهد که حرکات دست امیر آقایی به‌شدت شبیه به وحید مرادی است و همین نشان می‌دهد آقایی حرکات دست وحید را تقلید کرده است.»

با این حال فیلم «شنای پروانه» داستان زندگی وحید مرادی نیست اما شباهت‌های ظاهری یکی از شخصیت‌ها به مرادی این القا را برای مخاطب فیلم به وجود می‌آورد که گویا فیلم داستان زندگی وحید مرادی است. 

 

شکایت از چه؟ 

نعیمی‌چهارمحالی درباره دلایل شکایت همسر وحید مرادی از عوامل تولیدکننده فیلم «شنای پروانه» می‌گوید: «‌این زن به تنهایی از دو سال گذشته تاکنون به دنبال پرونده وحید بوده تا بتواند حق خانواده مرادی را بگیرد. او جزو اولیای دم مقتول نیست اما از هیچ تلاشی برای قصاص قاتل دست نکشیده است. حالا فکر کنید در این میان بهمن سال گذشته تیزری از فیلمی ‌در فضای مجازی منتشر می‌شود که با تغییرات جزیی مثلا در لهجه، شخصیت وحید مرادی را بازسازی کرده است، وحید لکی حرف می‌زد و لهجه امیر آقایی ترکی بود. حرکات دست امیر آقایی در تیزر به‌طور دقیق شبیه به فیلم‌هایی است که از وحید در فضای مجازی وجود دارد.»

او ادامه می‌دهد: «‌امیر آقایی شخصیت منفی فیلم است و نشان می‌دهد که حتی به برادر خودش هم رحم نمی‌کند و جواد عزتی برادر او در نقش مثبت فیلم ظاهر شده است. این باعث می‌شود که مردم از مرادی تصویر بدی در خاطر داشته باشند در حالی که این موضوع با واقعیت مطابق نیست.» 

وکیل اولیای دم خانواده مرادی که به شکل داوطلبانه وکالت این خانواده را پذیرفته، ادامه می‌دهد: «‌عده‌ای این موضوع را مطرح کرده‌اند که این خانم برای گرفتن پول از عوامل فیلم این شکایت را مطرح کرده است در حالی که او و خانواده مرادی نیازی به پول ندارند و تامین هستند.» 

او می‌گوید: «‌بگذارید یک مساله‌ای را روشن کنم، پخش تیزری با‌عنوان فیلم لو رفته از «شنای پروانه» در بهمن‌ماه و پیش از جشنواره فجر تعمدی انجام شده است زیرا آن روزها همزمان با برگزاری جلسه غیرعلنی دادگاه قاتل وحید مرادی بود. اگر اینگونه نیست چرا از این تصاویر فیلم استفاده کردند؟ چرا از چهره جواد عزتی که نقش مثبت فیلم بود برای تبلیغ استفاده نشد؟ خانم کامرانی همان زمان می‌خواستند شکایت کنند اما از او درخواست کردم این کار را نکند زیرا در نتیجه دادگاه ممکن بود تاثیرگذار باشد. پس از آن هم که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا سینماها تعطیل شد و شکایت مسکوت ماند تا هفته پیش که خبر اکران فیلم «شنای پروانه» منتشر شد.»

 

تیزر‭ ‬عمداً‭ ‬پخش‭ ‬شد؟

نعیمی‌چهارمحالی درباره تحلیل همسر وحید مرادی از ماجرای لو رفتن تیزر فیلم «شنای پروانه» می‌گوید: «‌همسر وحید مدرک دانشگاهی ندارد اما بسیار دقیق و حساب شده درباره مسائل صحبت می‌کند. او می‌گوید؛ چرا تیزر، تصویر آدم‌های خوب فیلم نبوده و این نشان می‌دهد که آن‌ها برای جذب مخاطب در جشنواره از تصاویر امیر آقایی استفاده کرده‌اند. البته فقط همین نیست؛ گریمور فیلم گفته است که از چهره وحید مرادی برای گریم امیر آقایی استفاده کرده است. اگر ماجرایی در این میان برای تخریب چهره وحید مرادی نیست چرا آن‌ها از چهره امین فرزانه و یا هانی کرده که از سوءقصد زنده ماندند و از دیگر گنده‌لات‌های تهران هستند برای ساخت این فیلم استفاده نکرده‌اند؟» 

او ادامه می‌دهد: شکایت خانم کامرانی کاملا مستقل و بدون دخالت اولیای دم انجام شده و علت تاخیر آن هم شرایط مملکت بوده است. همسر مرادی می‌گوید در دادگاه همسرم به‌عنوان ولی دم حقی نداشتم اما درباره این فیلم حق اعتراض دارم. او دنبال حقوق معنوی پایمال شده وحید مرادی است.

چند روز پیش هم همسر وحید مرادی درباره دلایل شکایت خود گفته: «‌محمد کارت! من میخوام از زندگی شخصی تو فیلم بگیرم ببینی چطوره. این کار سرک کشیدنه و من این موضوع را رها نمی‌کنم. مطابق قانون من حق قصاص قاتل شوهرم رو ندارم اما حق دارم از کسایی که از شخصیت شوهر من سو‌استفاده کردند شکایت کنم و تا آخرش هم این موضوع رو پیگیری می‌کنم. اگر یه بچه پنج ساله تیزر این فیلم رو ببینه می‌فهمه از کجا الگوبرداری شده بعد نمی‌دونم چرا و چطور به این فیلم پروانه نمایش دادن. عکسا رو بذار پیش هم یه کلاه رو برداشتن بعد همسرم لکی حرف می‌زد این ترکی. ملت که بی‌عقل نیستن همه درک کافی دارند و متوجه سوءاستفاده می‌شن. آقای صدر عاملی شما که سابقه طولانی داری و کلی جایزه تو کارنامه هنری‌ات هست واقعاً فکر نکردید این وحید مرادی به‌هر‌حال کس و کاری داره که داغشون رو اینطوری تازه می‌کنی! چرا شخصیت مثبت فیلم تیزر نمی‌شه بعد آدم بد فیلم تیزر می‌شه؟! امیر آقایی یعنی نمی‌دونه ادای کی رو درآورده؟ قطعاً خوب می‌دونه و کلی تمرین و بازی کرده. وحید فوت کرده چرا زنده بود نمی‌ساختین؟ چرا وقتی مرد ساختین؟ نه‌تنها این بلکه فیلمایی که می‌دونین از زندگی کیا ساخته شده شکایت هم کردن بعداً ژست می‌گیرن که نه ما از جای دیگه ایده گرفتیم. از کجا ایده گرفتین؟ کارگردانا که نباید مثل اینستاگرامیا باشن که فقط می‌خوان جذب مخاطب کنن! اینا هنرمندن. باید درد رو بگن، می‌بینن کی محبوبه از همون استفاده می‌کنن. شوهر من یک‌بار در زندان رجایی‌شهر به قتل رسیده، من نمی‌ذارم «شنای پروانه» قاتل دوم شوهرم باشه و تا نفس می‌کشم از اسم همسرم دفاع می‌کنم و اسمش رو زنده نگه می‌دارم.» 

براساس محتویات پرونده سعید، متهم اصلی در پرونده قتل وحید مرادی به قصاص محکوم شد او بعد از قتل مورد بازجویی قرار گرفت و در تحقیقات گفته: «وحید مدعی بود عقاب زندان است و ما جوجه هستیم. او در زندان برای خودش باند درست کرده و ۵۰‌نوچه داشت و می‌گفت همه زندانیان باید به حرف‌هایش گوش کنند. من از این رفتارهایش خوشم نمی‌آمد، به حرف‌هایش گوش نمی‌کردم، اما کاری هم با او نداشتم. تا اینکه روز حادثه وحید به نوچه‌هایش دستور داد که زندانیان را مطیع او بکنند. آن‌ها به‌سمت من و چند دوستم حمله کردند با روغن دان و تیزی به سمت ما آمدند با اینکه ما در بند را بستیم که آن‌ها وارد نشوند، اما یکی از اقوام وحید که در بند ما بود در را باز کرد و آن‌ها وارد شدند و درگیری آغاز شد، اما من او را نزدم.»

با‌این‌حال وکیل اولیای دم وحید مرادی می‌گوید: « شکل به قتل رسیدن وحید مرادی در زندان دقیقا و جز‌به‌جز منطبق با ماجرای قتلی است که طی آن وحید یک نفر را کشت و برای آن به زندان افتاد.»