روزنامه سازندگی

سیاست قوه قضاییه

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 5 تیر 1399 ساعت 17:37

رد مشکوک/ منابع خبری جزییات جدیدی از مرگ غلامرضا منصوری قاضی فراری منتشر کردند

با گذشت پنج روز از اعلام مرگ غلامرضا منصوری، قاضی پیشین و فراری که متهم به دریافت 500 هزار یورو رشوه بود، هنوز مرگ وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در آخرین خبرها، سایت رویداد 24 به نقل از تلویزیون رومانی خبر داد اولین گزارش‌های کالبدشکافی از جسد قاضی منصوری، نشان داده که در خون وی الکل و مواد مخدر وجود داشته است.

از دیگر سو با اینکه هیچ تصویری پس از مرگ او منتشر نشده، انتشار برخی تصاویر قدیمی از او، زمزمه‌هایی را مبنی بر اینکه آیا او کشته شده است یا نه برپا کرده است.

سایت رویداد 24 در گفت‌وگو با مدیران هتل به بخش دیگری از این ماجرا پرداخت و نوشت: ۱) علت مرگ منصوری چه بوده است؟ آیا او خودکشی کرده یا به قتل رسیده است؟ ۲) آیا کسی که کشته شده همان قاضی منصوری است؟ 

خبرنگار رویداد۲۴ هر دو سوال را با یکی از مسئولان پذیرش هتل دوک رومانی مطرح کرده است. یکی از مسئولان پذیرش هتل که خواست نامش برده نشود، در پاسخ به این سوال که آیا در زمان مرگ منصوری در هتل حضور داشته و شاهد ماجرا بوده یا خیر گفت: «در آن زمان شیفت کاری من نبود، اما از رسانه‌ها، تلویزیون و همکارانم ماجرا را شنیده‌ام. چیزی که خودم می‌دانم این است که زمان پذیرش این فرد در هتل بودم و دیدم که حالش خیلی خوب بود. اتفاقی که افتاده برای ما بسیار عجیب است. این مرد زمانی که برای پذیرش به هتل ما آمد شرایطی بسیار عادی داشت و قبل از مرگ نیز تسویه حساب برای خروج از هتل را کرده بود.» مسئول پذیرش هتل درباره اینکه آیا کسی که در هتل کشته شده با تصاویری که از منصوری در رسانه‌ها دیده، یکی بوده یا خیر؟ گفت: او دقیقا همان کسی است که در هتل به پایین پرت شده و این مسئله برای همه ما روشن است.به گفته مسئول پذیرش هتل دوک بخارست، شبکه تلویزیونی خصوصی «پرو.تی.وی» در رومانی یکی از معدود رسانه‌هایی است که خبر مرگ منصوری را تاکنون پیگیری کرده و پوشش داده است. در خبری که روز گذشته توسط پرو.تی.وی منتشر شده گفته شده مقامات جنایی پلیس بخارست به شواهدی در پرونده قاضی سابق ایرانی دست پیدا کرده‌اند.

در گزارش تلویزیون رومانی همچنین گفته شده پلیس همه تصاویر دوربین‌ها در لحظه پرتاب شدن منصوری از راه پله هتل را جمع آوری و آنالیز کرده است.به گفته منابع آگاه در پلیس رومانی، شواهدی به دست آمده که گزینه‌هایی به جز خودکشی را تقویت کرده است. پلیس رومانی در حال بررسی تصاویر مربوط به دیدار‌های منصوری در روز‌های قبل از مرگش است. پلیس همچنین همه کارکنان و مشتری‌هایی را که زمان مرگ منصوری در هتل حضور داشتند بازجویی کرده و اظهاراتشان را شنیده است. این سایت در ادامه به نقل از پرو.تی.وی می‌نویسد: تصاویر دوربین‌های هتل نشان می‌دهد منصوری زمانی که از راه پله طبقه پنجم به پایین پرتاب شده تنها بوده و از این جهت فرضیه به قتل رسیدن با شبهاتی همراه شده است. به گزارش این رسانه رومانیایی، بازپرسان پرونده هیچ یک از گزینه‌ها را رد نکرده‌اند، اما آنچه عجیب است این است که منصوری قبل از مرگش همه وسایلش را جمع کرده و با هتل تسویه حساب کرده بود. او تنها مشتری هتل در زمان مرگش بوده. چمدان‌های بسته شده در اتاق منصوری نشان می‌داده که این قاضی متخلف در حال ترک هتل بوده است. زمانی که بازپرسان رومانیایی وارد اتاق او شده‌اند متوجه شدند که همه بارهای وی بسته و مدارکی به زبان فارسی نیز در اتاق او پیدا شده است. تعداد زیادی دستگاه تلفن همراه و کارت بانکی نیز درون چمدان او پیدا شده است. به گزارش پرو تی وی، اگرچه تصاویر دوربین‌ها نشان داده هیچ فردی به جز منصوری در زمان مرگ او در راهرو‌های هتل حضور نداشته، اما نتایج اولیه کالبد شکافی روز سه‌شنبه اعلام شده و موید این فرضیه است که مرگ منصوری با خشونت همراه بوده است. این رسانه به جزییات دیگری از کالبد شکافی منصوری اشاره کرده که نشان می‌داده در خون او الکل و مواد مخدر وجود داشته است. نکته مهم اینکه مسئول پذیرش هتل دوک رومانی به رویداد۲۴ می‌گوید زمانی که منصوری برای تسویه حساب آمده بوده کاملا عادی بوده اما عجیب اینکه پلیس هنگامی که گزارش پزشک قانونی را تهیه کرده، به این نکته اشاره کرده که در خون او الکل و مواد مخدر وجود داشته است.

با این حال مقامات ایران از رومانی درخواست کرده‌اند که در این خصوص پاسخگو باشد. روزگذشته نیز وزارت خارجه رومانی با انتشار بیانیه‌ای از سخنانی که پس از مرگ منصوری منتشر شده است ابراز گلایه کرد. وزارت امور خارجه رومانی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد مرتضی‌ ابوطالبی، سفیر ایران در بخارست به این وزارت‌خانه دعوت و با او درباره پرونده مرگ غلامرضا منصوری گفت‌وگو شده است. در این بیانیه همچنین آمده که رومانی به سفیر ایران این موضوع را یادآوری کرده که تحقیقات درباره مرگ این تبعه‌ ایرانی ادامه دارد و‌ نتیجه تحقیقات از کانال‌های رسمی به مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال خواهد شد.

پیش از آن وزارت خارجه ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که با دعوت از سفیر رومانی، از این کشور خواسته علت مرگ غلامرضا منصوری، قاضی ایرانی در بخارست را سریعا مشخص کند.

منصوری از قضات بازنشسته‌ای بود که نامش برای اولین‌بار در پرونده اکبر طبری منتشر شد. او متهم به دریافت رشوه‌ی 500 هزاریورویی از متهم ردیف سوم بود. انتشار نام و عکس او توسط روزنامه‌نگاران، ابعاد دیگری از پرونده‌ی وی را باز کرد. او در اوایل دهه 90 روزنامه‌نگاران مختلفی را بازداشت کرده بود. بعد از اعلام متواری شدن او توسط دادگاه، وی با انتشار ویدئویی اعلام کرد که متواری نشده است. در خارج از کشور به سر می‌برد و دچار یک بیماری صعب‌العلاج شده است. و اگر تاکنون بازنگشته است، به این دلیل بوده که مرزهای زمینی به علت کرونا بسته بوده. اما «فردا» به سفارت ایران می‌رود و خود را معرفی می‌کند تا مقدمات بازگشتش فراهم شود. گمانه‌های مختلفی مطرح شد مبنی بر اینکه وی در آلمان و در بیمارستان دکتر سمیعی در شهر هانوفر است. با این حال دو روز بعد روزنامه اعتماد خبر داد که منصوری خود را به سفارت ایران در آلمان معرفی نکرده است. یکی دو روز بعد خبر آمد پلیس اینترپل وی را در رومانی بازداشت کرده است. بنابر خبرهایی که در این خصوص از سوی نزدیکان وی در ایران منتشر شد، آقای منصوری به سفارت ایران در رومانی رفته بود تا خود را معرفی کند اما در آنجا حالش بد می‌شود و بلافاصله به بیمارستان منتقل می‌شود. در بیمارستان، پلیس از هویت وی باخبر می‌شود و پلیس اینترپل وی را بازداشت می‌کند.

با انتشار خبر بازداشت وی، مقامات ایران از اینترپل درخواست کردند وی را به ایران تحویل دهد اما قاضی دادگاهی در بخارست حکم داد که تا زمان تکمیل اسناد دولت ایران برای بازگرداندن آقای منصوری، او دست‌کم تا یک ماه در خاک رومانی بماند و هر هفته خود را به پلیس معرفی کند. ظاهرا به علت عدم قرارداد دو طرفه بین ایران و رومانی، اینترپل از این کار استنکاف کرده بود و اعلام کرد ایران مدارک اتهامی وی را بفرستد و بعد از آن وی تحویل ایران داده می‌شود. اینترپل منصوری را بازداشت نکرد. وی آزاد بود در محدوده‌ای مشخص تردد کند.

ناگهان خبر آمد جسد وی در بیرون هتل دوک که محل اقامتش در بخارست بود پیدا شده است. این خبر روز جمعه ۳۰ خرداد ماه منتشر شد. ابتدا گفته شد که از پنجره ساختمان به پایین پرت شده است. بعد خبر آمد جنازه را در داخل لابی هتل پیدا کرده‌اند. خبرها ضد و نقیض بود. حتی مشخص نبود که وی خودکشی کرده یا کشته شده است. 

پلیس رومانی گفته بود منصوری از ارتفاع بالا در طبقه پنج هتل به پایین راهروی نورگیر در طبقه هم‌کف افتاده و جان داده است. بر اساس گزارش‌ها نتیجه کالبدشکافی قرار بود روز دوشنبه به پلیس رومانی گزارش شود. وزارت خارجه ایران از «‌درخواست خانواده متوفی و اهمیت این پرونده برای افکار عمومی» سخن گفته و یادآور شده بود که دولت رومانی باید درباره علت مرگ آقای منصوری «شفاف‌سازی» کند. ظاهرا این اقدام به درخواست قوه قضاییه ایران صورت گرفته بود.

جعفر منتظری دادستان کل کشور با ارسال نامه‌ای به دادستان کل رومانی خواستار ابهام‌زدایی از مرگ قاضی منصوری شده بود. در این نامه با اشاره به مسئولیت‌های جامعه جهانی در مبارزه با فساد آمده بود: «تبعه جمهوری اسلامی ایران به نام آقای غلامرضا منصوری متهم و تحت تعقیب مراجع قضایی ایران بوده و از کشور متواری و پس از پیگیری‌های پلیس بین‌الملل (اینترپل) در رومانی شناسایی، دستگیر و مقرر شده بود تا پس از فراهم شدن مقدمات اداری و قضایی به ایران مسترد شود، لیکن برابر اطلاع واصله جسد مشارٌالیه در شهر بخارست کشف می‌گردد. با یادآوری مسئولیت‌های جامعه جهانی در مبارزه با فساد و اهتمام کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد به تعهدات بین‌المللی خود در همکاری‌های بین‌المللی برای استرداد مجرمین و استرداد دارایی‌های ناشی از فساد، بدینوسیله از جنابعالی درخواست می‌نمایم به لحاظ اهمیت موضوع و کشف حقیقت دستور فرمائید با توجه به مسئولیتی که برای مقامات ذیربط قضایی و پلیس ملّی آن کشور و پلیس بین‌الملل از حیث حفاظت و تحت نظر داشتن متهم متصوّر است علت مرگ نامبرده را با جدّیت و به صورت جامع بررسی و نیز چنانچه شخص یا اشخاص دیگری در این امر مدخلیت داشته‌اند، شناسایی و تعقیب شوند و گزارش کاملی از موضوع تعقیب و حادثه منجر به مرگ تهیه و از طریق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در بخارست برای اینجانب ارسال نمایند.»

وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر رومانی این نامه را به وی می‌دهند و خواستار اقدام سریع مقامات ذیربط رومانی برای روشن شدن علت مرگ منصوری می‌شوند. مدیرکل کنسولی ضمن تاکید بر وظیفه دولت رومانی در تامین امنیت جانی غلامرضا منصوری که تحت نظارت پلیس آن کشور قرار داشته، با اشاره به درخواست خانواده متوفی و اهمیت این پرونده برای افکار عمومی بر لزوم سرعت بخشیدن به روند انجام تحقیقات پزشکی و قانونی، شفاف‌سازی در خصوص علت فوت غلامرضا منصوری و انتقال جسد متوفی به کشور تاکید کرده بود.

بعد از این ماجرا وقتی هیچ خبری از جسد وی منتشر نشد و همچنین وقتی تصاویر جدیدی از آقای منصوری توسط خبرگزاری میزان منتشر شد، برخی این پرسش را مطرح کردند که آیا وی مرده است یا نه زنده است؟ خصوصا آنکه ابعاد جسد با تصاویری که از آقای منصوری منتشر شده بود، یکی نبود و به این شبهه دامن می‌زد.

عباس عبدی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی با تیتر «بودار است» که در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد نوشت: «تا به حال به یاد ندارم که اتفاقی در اندازه ادعای مرگ (اعم از قتل یا خودکشی) قاضی منصوری رخ داده باشد و پس از دو روز مقامات محلی سکوت محض کرده و کوچکترین اطلاعی را در اختیار قرار نداده و حتی از بیان جزییات به دولت ذینفع نیز پرهیز کرده باشند. به نظرم این رفتار بودار است و احتمالا باید شاهد اتفاقات خاصی بود. جالب‌تر این که منابع غیررسمی رومانی چون مطبوعات و رادیو تلویزیون و شبکه‌های مجازی نیز خبری را منتشر نکرده‌اند. بعید است که اِعمال این حد از محدودیت خبری پس از رویداد، تصمیم‌گیری شده باشد.»