روزنامه سازندگی

سیاست احزاب و شخصیت‌ها

منتشر شده در تاریخ یکشنبه 1 تیر 1399 ساعت 13:34

محمود احمدی‌نژاد پیشنهاد داد: ایران و آمریکا با هم گفت‌وگو کنند

.

محمود احمدی‌نژاد با شبکه «یو اس ایران تی‌وی» مصاحبه کرد و گفت که ملت ایران و ملت آمریکا هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند، دولت‌های ایران و آمریکا باید راه را برای همکاری دو ملت باز کنند.او همچنین گفت: دولت آمریکا، آزادی و عدالت و احترام ملت ایران را به رسمیت بشناسد و دولت ایران هم، دولت آمریکا را به رسمیت بشناسد و بنشینند در یک فضای سرشار از عدالت و احترام گفت‌وگو کنند و مسائل را حل کنند. تا الان با یک مدل در دنیا جلو آمدیم، نتیجه‌ای نگرفتیم و این وضع دنیا شده است. از این به بعد بیاییم کنار هم بنشینیم و مسائل دنیا را به اتفاق هم حل کنیم. مسائل اقتصادی را درست کنیم، فقر را برطرف کنیم، ناامنی‌ها را رفع کنیم، این مسابقه وحشتناک و ضد انسانی تسلیحاتی را ریشه کن کنیم.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در پاسخ به این سئوال که چرا تبلیغات ایران در دنیای غرب ضعیف است، گفت: شاید بهتر باشد اسمش را تبلیغات نگذاریم، بگذاریم اطلاع‌رسانی. بسیاری از جریانات سیاسی، بسیاری از نظامات اجتماعی و سیاسی صرفا با جریان اطلاع‌رسانی و تسلط بر سیستم اطلاع‌رسانی زنده هستند و متاسفانه بعضی از آنها هم با تبلیغات، تبلیغات غیرواقعی. یعنی جابه‌جا کردن مفاهیم و جایگاه‌ها، کوچک و بزرگ کردن اهمیت‌ها، پوشاندن برخی حقایق، برجسته‌سازی بعضی از غیرواقع‌ها، حدس‌ها و گمان‌ها دارند سیاست خودشان را در دنیا جلو می‌برند. همان‌طور که اشاره کردید نه در آمریکا بلکه ما تقریبا در هیچ کجای دنیا حضور جدی رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی دقیق نداریم حتی در کشورهای اطرافمان. این ضعف متاسفانه از ابتدا در کشور ما بوده الان هم هست و من در این مورد با شما هم نظر هستم.

باید افراد صاحب‌نظر و افراد آشنا به مسائل بین‌الملل، آشنا به فرهنگ ایران، آشنا به خواست‌های ملت ایران که خواست‌های جهانی و خواست همه ملت‌هاست، اینها مسئولیت اطلاع‌رسانی را بر عهده بگیرند و نگاه‌شان، نگاه جهانی باشد. نگاه جغرافیایی و محدود و موضعی و مقطعی نمی‌تواند کمک بکند. بسیاری از مشکلاتی که امروز در سطح جهان پیش پای ملت‌هاست بخاطر درک ناهمگون و درک مخالف و متفاوت از شرایط جهان است و بخاطر القائاتی است که یک عده قلیلی دارند انجام می‌دهند. روی یک اطلاع‌رسانی نادرست ممکن است منجر به جنگ شود، منجر به کدورت بین ملت‌ها و دولت‌ها شود، اطلاع‌رسانی صحیح خیلی از فاصله‌ها و بددلی‌ها را از بین می‌برد. زمینه‌ساز دوستی و همراهی است و البته اطلاع‌رسانی که همراه با صداقت، صمیمیت و دلسوزی باشد برای همگان.

 

جنگ در منطقه هیچ برنده‌ای ندارد

احمدی‌نژاد همچنین درباره مناقشات در خاورمیانه و خصوصا مناسبات عربستان و یمن نیز گفت: اینجا جنگ مردم منطقه با مردم منطقه است و هیچ برنده‌ای نخواهد داشت. فقط دشمنان ملت‌های منطقه برنده این جنگ خواهند بود. چرا ما باید با هم بجنگیم؟ بالاخره یک منطق پذیرفته شده توسط همه انسان‌ها در سراسر جهان هست. اینکه هر ملتی باید بر سرنوشت خودش حاکم باشد و منطق دیگر این است که ما باید نظر اکثریت را بپذیریم و با رای اکثریت، کشورها را اداره کنیم تا در آینده ان شاءالله برسیم به اکثریت قاطع و همه ملت‌ها در تصمیمات مربوط به زندگی و سرنوشت خودشان مشارکت بکنند.

این جنگ‌های منطقه چیزی جز خرابی و کینه و کدورت، جز از بین بردن منابع ملت‌های منطقه، منابع انسانی و مادی هیچ نتیجه‌ای ندارد. بعد هم یک کینه‌ای درست می‌شود که تا صدها سال از بین نمی‌رود. هیچ دلیلی که انسان را قانع کند که در منطقه ما باید جنگ باشد وجود ندارد و این خواست دشمنان تاریخی ملت‌های منطقه است. آنها می‌خواهند بر منطقه مسلط باشند. من از اول مخالف این جنگ‌ها بودم الان هم هستم. شاید عده‌ای هستند که قبلا تصور می‌کردند با جنگ می‌شود کاری کرد یا می‌شود موقعیت بهتری را ایجاد کرد. من معتقد هستم که همه با هم باید موقعیت بهتر را ایجاد کنیم. منطقه را با هم باید بسازیم. منابع انسانی و مالی داریم، موقعیت جغرافیایی بسیار استثنایی داریم. چرا دست به دست هم ندهیم و منطقه را آباد کنیم؟ تا مردم مرفه و در آسایش باشند، آزاد و عزیز باشند، با هم زندگی کنند، چرا نباید این بشود؟ می‌توانیم این کار را بکنیم. متاسفانه برخی خودخواهی‌ها با دخالت‌های بیگانه و فرامنطقه‌ای، جنگ‌ها را بوجود آورده است. اگر این خبر درست باشد که بن‌سلمان به این نتیجه رسیده که از یمن بیرون برود، خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای است و باید از آن استقبال کرد. اگر خطایی در گذشته اتفاق افتاده است، حالا هرکس که کرده است، اصلا دو طرف خطا کرده باشند و حالا یک طرف می‌خواهد بیاید و قضیه را تمام کند، چرا باید ناراحت باشد و خجالت بکشد؟ باید خوشحال باشد. یک نفر کمتر کشته شود به نفع همه است، یک ساختمان کمتر خراب بشود به نفع همه است. من فکر می‌کنم هر کس پیشقدم شود و این جنگ را پایان دهد، این پیش ملت‌ها عزیز خواهد شد و نه در آینده نزدیک بلکه همین الان قهرمان می‌شود. من فکر می‌کنم همه طرف‌های درگیر در ماجرا هم باید استقبال کنند. بنشینند تفاهم کنند. مردم یمن و هر کس یمنی هست آزادانه رای بدهند و هر چه که دلشان خواست انتخاب کنند. این حق مردم یمن است، حق مردم همه کشورهاست. حق همه ملت‌هاست. این یک اصل انسانی است، اصل الهی و آسمانی است که هر انسانی بر سرنوشت خودش باید حاکم باشد و حق تعیین سرنوشت داشته باشد. همه کمک کنیم، من که البته الان سمتی ندارم ولی از مقامات کشورها یک نفر پیشقدم شود و دعوت بکند و در فضایی دوستانه بنشینند دور هم تفاهم بکنند، هر کسی که غیر‌از مردم یمن است بیرون برود و اجازه بدهند مردم یمن خودشان تصمیم بگیرند. از آنها هم بخواهیم که اسلحه و جنگ را کنار بگذارند. دوستانه و برادرانه واسطه‌گری و ریش‌سفیدی کنیم و برویم در کنارشان بنشینیم و از آنها بخواهیم خودشان تصمیم بگیرند و جنگ را خاتمه بدهند و هر کس را که مردم انتخاب کردند، هر سیستم و نظام و دولت و مجلسی که مردم انتخاب کردند قبول کنیم و کسی تحمیل نکند، کسی فشار نیاورد و زیاده‌خواهی نکند. علی‌ایحال اگر این خبر درست باشد، به‌نظرم همه باید از این خبر استقبال کنند و اگر کسی آمد این خبر را دستمایه سرکوب و تحقیر و سرزنش قرار داد اصلا کار درستی نیست. بالاخره یک جنگ اگر امروز متوقف شود به نفع همه است. امیدوارم که این خبر هم درست باشد و ایشان هم هر چه زودتر اقدام کند. بنده هم به عنوان یک فرد، هر کاری از دستم بیاید انجام می‌دهم و آماده هستم کمک بکنم که این جنگ هر چه زودتر تمام شود و رای مردم و اراده مردم یمن حاکم شود.

 

همه ملت‌ها باید با هم رابطه داشته باشند

رییس‌جمهور پیشین ایران درباره روابط ایران و آمریکا و در پاسخ به این سئوال که بالاخره با این فضایی که فعلا در آن هستیم روابط دو کشور به کجا ختم می‌شود؟ آیا بالاخره روزی می‌رسد که ما بتوانیم با آمریکا یک روابط دوستانه منتهی با احترام متقابل به منافع همدیگر داشته باشیم؟ گفت: الان که اصلا روابطی وجود ندارد و اصلا خوب نیست و توهین‌آمیز و جسارت‌آمیز است، برخوردها تند است. اینها که حاصلی ندارد. اصل بین ملت‌ها ارتباط است. همه باید با هم ارتباط داشته باشند و همکاری بکنند. اصلا دنیای آینده را همه باید با هم بسازیم. اگر یک گروه خیال کند که فقط او هست و بقیه هیچ نیستند یا بقیه باید از او تبعیت کنند یا به شکل او دربیایند، این تصور غلطی است، این تصور و اندیشه شیطانی است. آینده را همه باید بسازیم. اگر اشکالی هست، همه با هم برطرف کنیم. اگر ضعفی هست، همه با هم رفع کنیم. اگر فقر هست، همه با هم کمک کنیم تا فقر ریشه‌کن شود. اگر ناامنی هست، همه کمک کنیم تا ناامنی از بین برود. فاصله طبقاتی، ظلم، اجحاف، تحقیر، اینها از بین برود. ملت آمریکا ملت مهم و بزرگی است. ملت ایران هم که شناخته شده است. هفت هزار سال تاریخ دارد، ملت فرهنگ‌آفرین، تمدن‌ساز. چقدر خوب است که اینها با هم کار کنند برای بهبود وضع جهان. الان فاصله زیاد است، پرخاش و تنش هست. اینها می‌تواند نباشد. یعنی اگر دولت آمریکا ادعا می‌کند که می‌خواهد دنبال امنیت جهان باشد، دنبال حقوق بشر باشد، خب ملت ایران که در طول تاریخ خواسته‌اش همین بوده است، پرچمدار این حرف‌ها بوده است. به‌نظر من دو ملت هیچ مشکلی با هم ندارند. من فکر می‌کنم دولت‌ها هم اگر می‌خواهند کمک ملت‌هایشان باشند، راه را باز کنند برای همکاری و تعامل ملت‌ها، رفت و آمد بین ملت‌ها و البته این شرط لازمش، کوتاه آمدن از بعضی مواضع است. نه دولت آمریکا دنبال تسلط بر ملت ایران باشد، نه دولت ایران به دنبال تخریب دولت آمریکا باشد.

دولت آمریکا، آزادی و عدالت و احترام ملت ایران را به رسمیت بشناسد و دولت ایران هم، دولت آمریکا را به رسمیت بشناسد و بنشینند در یک فضای سرشار از عدالت و احترام گفت‌وگو کنند و مسائل را حل کنند. با تهدید و پرخاش و توهین و تلاش برای تسلط بر یک ملت، اینها مشکلی را حل نمی‌کند. انتظار از آقای ترامپ این است که یک تغییری در مشی دولت آمریکا بدهد. بیاید و بنشیند و گفت‌وگو کند. دولت ایران هم همین طور. البته قبلا گفت‌وگوهایی کردند ولی گفت‌وگوها یکطرفه بود. یک توافق یکطرفه تنظیم شد و یکطرفه هم لغو شد. خب اینها کار را خراب کرد. الان یک مقدار بدبینی بین دو ملت ایجاد کرده است. بیایند موانع را بردارند. اولین کاری که می‌کنند این است که دو ملت را آزاد بگذارند تا با هم تجارت کنند، فعالیت کنند، گفت‌وگو کنند، کار علمی کنند. چرا محدودیت درست می‌کنند؟ بعد هم دولت‌ها بیایند و مسائل را با هم حل کنند. الان مثل روز بر همگان روشن شده است که اگر بنا باشد دنیا اصلاح شود، باید در فضای تفاهم و همکاری باشد، در فضای حضور و مشارکت همه ملت‌ها باشد. یک کسی به تنهایی راه بیفتد و بگوید من می‌خواهم دنیا را درست کنم، آنطور که خودم می‌فهمم می‌خواهم درست کنم و این فهم من هم درست است و مو لای درزش نمی‌رود، این غلط است، با این روش کار جلو نمی‌رود و مسائل حل نمی‌شود. حالا اگر خدای نکرده پشت این تابلو هم عده‌ای باشند که بخواهند و بیایند منافع اقتصادی و سیاسی خود را بطور نامشروع تامین بکنند، اینها کار را سخت‌تر می‌کند. من فکر می‌کنم ایران و آمریکا می‌توانند محور وحدت در دنیا باشند. از همه دعوت کنند. تا الان با یک مدل در دنیا جلو آمدیم، نتیجه‌ای نگرفتیم و این وضع دنیا شده است. از این به بعد می‌خواهیم همه مشارکت کنند، مشارکت واقعی. همه با هم صداقت داشته باشند. همه دوستدار و خیرخواه هم باشیم. بیاییم کنار هم بنشینیم و مسائل دنیا را به اتفاق هم حل کنیم. مسائل اقتصادی را درست کنیم، فقر را برطرف کنیم، ناامنی‌ها را رفع کنیم، این مسابقه وحشتناک و ضد انسانی تسلیحاتی را ریشه‌کن کنیم. ثروت‌های فراوان جهان را در اختیار مردم قرار دهیم و دنیای بهتری را بسازیم. این فقط با مشارکت همگان امکان‌پذیر است و من فکر می‌کنم ایران و آمریکا می‌توانند پیشتاز باشند.

 

کاندیداتوری در انتخابات

احمدی‌نژاد همچنین درباره کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده گفت: هنوز تا انتخابات خیلی وقت است. ما باید به فکر امروز باشیم. امسال، سال تحولات در کل دنیا است. ما باید خودمان را برای آنها آماده بکنیم و مراقبت کنیم تا مردم آسیب نبینند. من فکر می‌کنم امروز بیش از آنکه به فکر یک منطقه یا جغرافیا باشیم باید به فکر جهان و اصلاح جهان باشیم. هر اصلاحی که بخواهد اتفاق بیفتد، در ظرف جهان اتفاق می‌افتد، در ظرف جامعه انسانی اتفاق می‌افتد. من هم یک فرد کوچکی هستم از هفت و نیم میلیارد و دلم می‌خواهد جهان خوب اداره شود، مردم در رفاه و آسایش باشند، آزادی و عزت و عدالت باشد. من هنوز هیچ فکری نکرده‌ام به مسئله انتخابات و شخصا هم تمایلی به این کار ندارم. گرچه من هم مانند همه ایرانیان آماده فداکاری در راه ایران هستم. من همه‌ی ایران‌دوستان جهان را دوست دارم. آنهایی هم که هنوز ایران را نمی‌شناسند و در موضع دیگری هستند، آنها را هم دوست دارم. من انسان‌دوست هستم یعنی تمام انسان‌ها را در کره زمین دوست دارم، ایرانی‌ها را دوست دارم. از همین جا به همه آنها سلام می‌کنم. برای همه انسان‌های روی زمین آرزوی موفقیت دارم. ما نمی‌توانیم برای هیچ انسانی در روی زمین بدی بخواهیم. باید خوبی‌ها را برای همه بخواهیم. شادی‌ها را برای همه بخواهیم و با هم تقسیم کنیم. این فرهنگ ایرانی است و مطمئن هستم ایرانی‌های عزیز در سراسر جهان همین فرهنگ را جلو می‌برند و ان‌شاءالله در کنار سایر انسان‌ها از هر نژاد و از هر جغرافیا و از هر طبقه اجتماعی با هر مذهب و دینی که باشند زندگی خوبی خواهند داشت، مشارکت خواهند داشت و همدیگر را دوست خواهند داشت.