روزنامه سازندگی

سیاست احزاب و شخصیت‌ها

منتشر شده در تاریخ سه شنبه 3 تیر 1399 ساعت 21:30

مراسم سالگرد تأسیس جهاد سازندگی / انتقال قدرت ۵۶

خاطرات آیت‌الله هاشمی/ 1376

دوشنبه 26 خرداد

 استقبال از نواز شریف  

به دفترم رفتم. گزارش‌ها را خواندم و كارها را انجام دادم. اعضاى هیأت‌هاى مؤتلفه، براى سالگرد شهادت گروه بخارایى  آمدند. آقاى [حبیب‏الله] عسگراولادى، [دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی] گزارش داد و من هم در اهمیت و آثار شهادت و جانبازى آنها صحبت كردم. دربارۀ جواب به آقاى [سیدمحمد] خاتمى، [رییس‏جمهور منتخب] مشورت كردند؛ از آنها دربارۀ برنامه و اعضاى كابینه، نظر مشورتى خواسته است؛ گفتم بدهند.

شوراى جمهورى‌هاى شمالى [آسیای‏ میانه]، برای بررسى اقدامات انجام شده دربارۀ تصمیم‌هاى گذشته و تصمیمات جدید، جلسه داشت. عصر شوراى عالی اقتصاد، جلسه با چند مصوبه داشت. براى مراسم استقبال از آقای نواز شریف، [نخست‏وزیر پاکستان] كه با خانواده به ایران آمده‌اند، به سعدآباد رفتیم. پس از مراسم و مصاحبه كوتاه، جلسه مذاكرات رسمى برگزار شد. دربارۀ مسایل همكارى دو طرف و مسایل كشمیر و افغانستان صحبت شد. سپس مذاكره خصوصى به درخواست او داشتیم. تلاش كرد كه ما را در مورد سیاست حمایت از طالبان و به رسمیت شناختن آنها قانع كند كه نشد و درخواست تودیع ارز در بانك پاكستان را تكرار كرد. 

در فاصله مذاكرات تا شام و نماز، به دفتر در حال آماده‏سازی‌ام در كنار سعدآباد رفتم و بازدید كردم. سر میز شام، مذاكرات زیادى داشتیم. گفت، بمب اتمى‌شان را آزمایش سرد كرده‌اند. بنا بود فردا به مشهد بروند. قرار ملاقات آیت‏الله خامنه‌اى را آنجا داشتند. چون وقت ملاقات را عصر و دیروقت گذاشته‌اند، به تردید افتادند و درخواست نمودند كه بدرقه رسمى نباشد؛ پذیرفتم. پیشنهاد سفر به شمال را دادم؛ به وقت دیگرى موكول شد. عفت هم براى همسر و فرزندان او ضیافت شام داشت. سند ترسیم خط مرزى دریایى دو كشور، در حضور ما، توسط دو وزیر امورخارجه امضا شد؛كار خوب و مهمى است. 

 

سه‌شنبه 27 خرداد

مراسم سالگرد تأسیس جهاد سازندگی  

از منزل، براى مراسم سالگرد تأسیس جهاد [سازندگی] و افتتاح 3700 پروژه و تكریم از من، به ورزشگاه آزادى رفتیم. از نمایشگاه بازدید كردم. در مراسم، فیلم و نمایش از كارهاى جهاد سازندگی و سخنرانى آقاى [غلامرضا] فروزش، [وزیر جهاد سازندگی] و تقدیم لوح سپاس با دو فرش بود كه یكى به صورت گلدان و دیگرى با عكس من كه مادر شهید كشورى تقدیم كرد. من هم سخنرانى مفصلى دربارۀ خدمات جهاد ایراد نمودم. 

به دفترم رفتم. دكتر حبیبى، [معاون اول رییس‏جمهور] آمد. عازم سفر به ویتنام است. دربارۀ دستور مجمع  تشخیص نظام صحبت شد. عصر شوراى عالى مناطق آزاد، جلسه داشت. چهار منطقه حراست شده در بم و جلفا و امیرآباد بهشهر و بندر امام و منطقه سرخس، به عنوان منطقه‏آزاد تصویب شد. كمیته تخصیص ارز جلسه داشت. نیازهاى طرح، منجمله پارس‏جنوبى و گندم و گوشت تصویب شد.