روزنامه سازندگی

سیاست احزاب و شخصیت‌ها

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 2 تیر 1399 ساعت 23:34

هر 45 روز یك كارخانه سیمان/ انتقال قدرت - ۵۲

خاطرات آیت‌الله هاشمی/ 1376

ادامه سه‌شنبه 20 خرداد

هر 45 روز یك كارخانه سیمان

به بندر خمیر پرواز كردیم. در محل كارخانه سیمان فرود آمدیم. پس از پرده‌بردارى از لوح یادبود - در همه طرح‌ها از لوح پرده‌بردارى داشتم- و استماع گزارش مدیركارخانه از بخش‏های مختلف بازدید كردیم. در سیستم بارگیرى اشكالاتى داشتند؛ اولِ كار است. 

در مراسم، گزارش آقاى نعمت‌زاده را دربارۀ صنایع سیمان و این كارخانه كه در دو فاز با ظرفیت شش هزار تُن است، شنیدیم و از نمایشگاه صنایع سیمان بازدید كردیم و به سرود سازندگى كه توسط نوجوانان بندر خمیر، هنرمندانه اجرا شد، گوش دادیم. من دربارۀ اهمیت سیمان و تشكر از تخصص قدرت ساخت داخل و صادرات خدمات فنى سیمان و فراوان سرمایه‌گذارى در این بخش كه در طول دو برنامه 31 كارخانه بزرگ ساخته شده و از این به بعد تا آخر برنامه، در هر 45 روز یك كارخانه سیمان افتتاح مى‌شود، صحبت كردم. 

به سوى قشم پرواز كردیم. پس از نماز و ناهار و استراحت، از بخش‌هاى مختلف توسعه جزیره و در شهرك صنعتى، از نمایشگاه محصولات صنعتى جزیره، بازدید كردیم و به دو كارخانه رفتیم؛ یكى از آنها لوله چند جداره تولید مى‌كند كه از تكنولوژى‌هاى جدید دنیا است. سپس از مركز تحقیقات بیوتكنولوژى بازدید كردیم. خانم دكتر [نسرین] معظمى، توضیحات خوبى دربارۀ اهمیت و وسعت كار و غنای آب‌هاى خلیج فارس، براى مواد دریایى، جهت تولید داروها، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد پیوند استخوان از مرجان‏ها داد. آقای دكتر حكمى، توضیحات مفصل و غیرلازمی دربارۀ مركز تحقیقات ناموفق پزشكى داد و به خاطر طولانى شدن مراسم، من صحبت نكردم.  

به فرودگاه رفتیم. مغرب شده بود؛ به خاطر خطر پرواز در تاریكى، مراسمى كه براى افتتاح فرودگاه و دادن نشان به آقاى [بهروز] بوشهرى، [مدیرعامل منطقه آزاد قشم] بود، لغو كردیم.  پرواز نمودیم. چون عفت نرسیده بود، با محسن همان‏جا ماند و با هواپیماى بعدى آمدند و یك ساعت دیرتر از ما رسیدند. كلید اتاق خواب همراهم نبود؛ صبر كردم تا عفت رسید. شام را در هواپیما خوردیم. [آقای غلامعلی نعیم‏آبادی]، امام‏جمعه بندرعباس، همراه آمد و در راه تقاضا كرد كه به كار تحقیقات قرآنی‏ام ادامه بدهم كه تفسیر موضوعى را بنویسم. گزارش‌ها را از صفحه كامپیوتر خواندم؛ مسأله مهمى نداشت.  با خستگى خوابیدیم.

 

 چهارشنبه 21 خرداد

دیدار با رییس مجلس تایلند

تا ساعت ده صبح، كارهاى مانده را انجام دادم. [آقای وان محمد نور ماتا]، رییس مجلس تایلند و همراهان آمدند. همگى مسلمان هستند و تعجب این است كه با اینكه فقط 17 نفر از نمایندگان مجلس، مسلمانند، رییس مجلس، مسلمان انتخاب شده است؛ این وضع را تحسین كردم.گفت مردم تایلند، از اثرى که از شیخ احمد قمى،  در قرن‌ها پیش، در تعالى فرهنگ و اقتصاد تایلند ایفا كرده، به مسلمانان و ایرانیان احترام مى‌گذارند. آقاى [علی] یونسى، رییس سازمان قضایى نیروهاى مسلح آمد. از وضعى كه در انتخابات پیش آمد و تبلیغات صداوسیما و سپاه و بسیج و روحانیت، مؤثر نیفتاد، اظهار ناراحتى‏كرد. به استفاده از اینها انتقاد داشت؛ به‏خصوص از شوراى نگهبان و از من خواست كه براى جبران این وضع تلاش‏كنم و پیشنهاد انتخابات تحت‏هدایت، به جاى این نوع تبلیغات را داشت. براى سازمان قضایى، كمك گرفت.