روزنامه سازندگی

باشگاه نویسندگان محمد عطریانفر

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 2 دی 1398 ساعت 12:34

فعال‌سازی ظرفیت‌ها/ 5 نکته درباره‌ی انتخابات مجلس

محمد عطریانفر ، عضو شورای سیاستگذاری روزنامه سازندگی

 به نظر می‌رسد به‌رغم فضای سردی که وجود دارد، کشور آرام آرام به سمت انتخابات مجلس می‌رود. اگرچه معتقدم که با انتخابات ریاست‌جمهوری متفاوت است و علت آن نیز در اینست که حوزه‌های انتخابی متکثر هستند و در این شرایط، ظرفیت‌ها، دغدغه‌ها و مشوق‌های منطقه‌ای، قومی و محلی بسیار موثر واقع می‌شود. لذا با توجه به فضای عمومی و انتظار برای برگزاری انتخابات سرد، معتقد هستم در انتخابات پارلمان و فعالیت‌های انتخاباتی در حوزه‌های متعدد و متکثری که وجود دارد، آنقدر انگیزه‌های منطقه‌ای، قومی و بومی بالاست که انتخابات را پرنشاط خواهد کرد. لذا انتخابات پیش رو انتخاباتی  با مشارکت حداقل60  درصد واجدین  رای خواهد بود، به‌خصوص اینکه در آستانه انتخابات هم کشور و فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی و انتخاباتی خیلی موثر واقع می‌شوند.

 در این میان البته مواضع صدا‌و‌سیما مانند همیشه و گذشته، به نفع یک جریان سیاسی خاص بوده و هست، اما نباید فراموش کنیم که این رویکرد جهت‌دار خود را بیشتر در انتخابات ریاست‌جمهوری به نمایش می‌گذارد و در انتخابات پارلمان چنین فضایی برای مانور وجود ندارد. علت هم در این است که این سازمان نمی‌تواند به صورت ثابت و روزانه در ۲۰۰ حوزه انتخاباتی به گونه‌ای که می‌خواهد عمل کند تا رفتارش به سود گزینه الف باشد و در نفی گزینه ب قلمداد شود.

 لذا تبلیغات صدا‌وسیما در انتخابات مجلس بسنده کردن و پرداختن به کلیات خواهد بود و روی افراد جهت‌گیری نخواهد کرد.

 از دیگر سو بحثی که در هر انتخابات مطرح می‌شود، نقش شورای نگهبان در مجلس است. این شورا همیشه از گذشته تا حال، یک سیاست را دنبال کرده و می‌کند. مساله‌ای که مرتبط با اصلاح‌طلبان است، عدم اعتمادی است که وجود دارد و این جناح باید بتواند یک گفتمان سازنده و اعتمادزا را با شورای نگهبان دنبال کرده تا تاثیرگذار باشد. اصلاح‌طلبان باید بتوانند شورای نگهبان را قانع کنند که حضور نیروهای شاخص اصلاح‌طلب ولو اینکه مورد پسند آنها نباشند برای مجلس ارزشمندتر از نیروهای درجه ۲ و ۳ است. توصیه ما به دوستانمان و فضای عمومی این است که زمینه گفت‌وگو و مفاهمه را با شورای نگهبان تقویت و از چالش و پرخاشگری پرهیز کنیم و در فرآیند تایید صلاحیت‌ها از طریق اقناع شورای نگهبان تاثیر بگذاریم.

 مساله‌ی دیگری که این روزها شنیده می‌شود، شرط‌گذاری برخی از دوستان اصلاح‌طلب برای شرکت در انتخابات است. اساسا در انتخابات چه کسی می‌خواهد شرط بگذارد؟ برگزاری و حضور سیاسی در انتخابات از حقوق حقه همه نیروهای فعال سیاسی است. شرط گذاشتن جز اینکه خودمان را از حقوق سیاسی فعال بودن در صحنه انتخابات محروم بکنیم، حاصل دیگری ندارد. تجارب انتخابات متعدد از ابتدای انقلاب نشان می‌دهد که هر زمانی که خودمان را از حضور در عرصه انتخابات باز داشته‌ایم، زیان دیده‌ و سودی نبرده‌ایم. اگر نظام سیاسی را قبول داریم، باید به سطح کلان مسائل و انتخابات پایبند و از حقوق خودمان بهره‌مند باشیم .اگر ما فاصله بگیریم، شرط بگذاریم یا تحریم کنیم، بیشتر به خودمان خسارت زده‌ایم تا رقیب؛ بنابراین چنین چیزی توصیه نمی‌شود .اصلاح‌طلبان باید تلاش ‌کنند تا گفتمان موثری را در فضای عمومی تبلیغ و ترویج کنند و بتوانند چهره‌های شاخص خودشان را از نظارت شورای نگهبان به خوبی عبور بدهند، چرا که خود آن چهره‌های شاخص نقش موثری در فضای رسانه‌ای انتخابات خواهند داشت .به طور کلی پیش بینی بنده این است که انتخابات پیش روی مجلس انتخابات پرشوری خواهد بود. اصلاح‌طلبان نیز باید ببینند چه ظرفیت‌هایی را می‌توانند در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور فعال کنند.

  به همان نسبت که فضای سیاسی در درون جناح اصلاح‌طلب با تکثر آرا روبه‌رو است، در جناح مقابل نیز می‌بینیم که افرادی میان اصولگرایان آمده و تلاش‌هایی برای خنثی کردن مواضع و اندیشه‌های یکدیگر به کار می‌برند. به طور مثال فعالیت‌های آقای قالیباف؛ او اگر بخواهد تک‌روی نموده و حرکتی جدایی‌طلبانه داشته باشد، مجموع نیروهای اصول‌گرایی ایشان را باز خواهند داشت. لذا باور ندارم که قالیباف به گونه‌ای در انتخابات شرکت کند که بتواند مسیر شکست و دوگانگی را به وجود بیاورد. قالیباف بدون پشتوانه گروهی به صورت شخصی توانی ندارد تا بتواند با جریان داخلی خود رقابت کند؛ قالیباف با یک روند معنادار سیاسی نمی‌تواند سرنوشت خودش را از جریان سیاسی، خطی و گروهی خود جدا کند. اصولگرایان روی این قضایا حساس هستند و اگر این سیاست بخواهد دنبال شود، با سیاست گذشته آنها که در قالب جمنا در انتخابات پیشین ظهور پیدا کرد، مقابله خواهند کرد.

منبع: ایلنا