روزنامه سازندگی

جامعه آسیب‌ها

منتشر شده در تاریخ سه شنبه 19 آذر 1398 ساعت 9:23

کودک کار؛ این‌بار در تلویزیون!

رصد؛ فضای مجازی

سازندگی: هفته‌ی گذشته بود که ماجرای کودک‌آزاری در کرج رسانه‌ای شد. اتفاق تلخی که از شوخی دو جوان با یک کودک کار آغاز شد. شوخی نامناسبی که با خنده و استهزا همراه بود؛ یکی از آنها این پسر بچه را به داخل سطل زباله انداخت و دیگری هم از این موقعیت فیلم گرفت؛ هر دو همراه با خنده! بعد هم فیلم را منتشر کردند و از آن موقع سیل واکنش‌های مردمی در فضای مجازی و البته در بطن جامعه راه افتاد. بلافاصله پیگیری‌های قضایی شروع شد و فردای آن، دو جوان کودک‌آزار، تحت فشار و فضای ایجاد شده، خودشان را معرفی کردند و در اعترافاتشان گفتند که پشیمان‌اند. حتی همان جوانی که در فیلم بود گفت «دارم سکته می‌کنم!» اما به هر حال شده بود آنچه نباید می‌شد. 

گرچه ماجرا همین‌جا تمام نشد. نهادهای مسئول این پسربچه را پیدا کردند و بعد علی ضیا آمد وسط میدان و او را به برنامه‌اش دعوت کرد!  پسری که به او اهانت شده بود در این برنامه بزرگمنشانه گفت جوانی که با او این کار را کرده، می‌بخشد.

اما این مسئله از زوایای مختلف در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. بعضی از کارشناسان و فعالان حوزه‌ی کودک به نفس حضور این پسر در تلویزیون انتقاد کردند. یکی از آنها در استوری خود نوشت: «حالا کودک کار را از باکس زباله به دره‌ی زباله آورده‌اند!»

کاربر دیگری به ازدیاد این بچه‌ها در جامعه اشاره کرد و نوشت: «از اینکه کار اون جوان مردم‌آزاری بوده شکی نیست. اما زحمت بکشید برید شهرستان‌های محروم سر بزنین. ازین بچه‌ها زیاده، اونم ایرانی». 

کاربر دیگری در موافقت با حضور زلمه در تلویزیون نوشت: «کار خدا بوده این بچه رو جهانی کنه». کاربر دیگری این اتفاق را تنها ابزاری برای انحراف افکار عمومی از ماجرای گرانی بنزین دانست: «انحراف ذهن مردم به این راحتی». یکی دیگر از کاربران ماجرا را اینطور تحلیل کرد: «این پسر ناخواسته هم به کنداکتور برنامه‌های سیما یه کمکی کرد، هم خودش معروف شد هم در ترویج فرهنگ بالای انسان‌دوستی و بخشش قدمی بزرگ برداشت و هم چند تا چیز دیگه، اون سطل زباله نبود، چاه بخت بود». 

کاربر دیگری با نگاه منتقدانه به حضور این پسر در صداوسیما نوشت: «بسه دیگه هر چیزی حدی داره، این کار درست نیست». کاربر دیگری طرح پرسش کرد: «حالا که چی؟ مشکل بچه‌های کار حل شد؟ بقیه‌شون چی؟ یکیشون نجات پیدا کرد کافیه؟» یکی دیگر از منتقدان حضور او در تلویزیون اینطور نوشت: «خدا رو شکر یه سوژه گیر آوردن. اگه راست می‌گویید و دلتان برای کودکان می‌سوزه برین منطقه‌ی سیستان و بلوچستان ببینید چقدر کودک به محبت و همیاری نیاز دارن». 

بعضی از کاربران هم معتقد بودند که در پشت صحنه به او آموزش داده‌اند که بگوید می‌بخشد. یکی از کاربران با اشاره به این موضوع نوشت: «اصلا بهش یاد ندادن که! واقعا صداوسیما همه‌ی کارهاش مسخره‌ست». یکی دیگر از اهالی فضای مجازی اینطور نوشت: «دست بردارید از فردیات. برید اصل رو درست کنید. تو این جامعه زیاد هستن کسانی که سیلی‌خورده‌ی این جامعه‌ی نامهربان هستند. برید مغازه‌های محل خودتون دفتر اقساط را ببینید بعد نمایش مهربانی بدید». 

بعضی از کاربران هم معتقد بودند حضور این پسر در تلویزیون موجب شهرت او شده و همین شانس بزرگی بوده است. یک نفر در اینباره نوشت: «اندازه‌ی این پسر ما شانس نداریم. معروف شد و خرجش رو می‌دن. فقط بدبختی برای ماست». یکی دیگر از کاربران در همین رابطه نوشت: «بختش باز شد و یه شبه ره صد ساله رو رفت. لابد چند روز دیگه یه آپارتمان از رئیس‌جمهور می‌گیره». 

کاربرانی هم به افغان بودن او اشاره کردند! یکی از آنها نوشت: «ما هزاران کودک این شکلی در شهرها و روستاهامون داریم. اون‌وقت شما چسبیدین به یک کودک افغان و ازش یک سمبل می‌سازید؟!» 

کاربر دیگری از بعد حقوقی به موضوع اشاره کرد و نوشت: «این کودک است و می‌بخشد. حالا جنبه‌ی عمومی جرم چه می‌شود؟ جامعه دچار اختلالاتی شده، با اینگونه رفتارها باید منتظر عواقب تقلید در خیلی جاها باشیم. لطفاً پیگیر باشید». 

بعضی از کاربران هم از بخشش این پسر یاد کرده و او را تحسین کردند: «احسنت به بزرگی
 و کرامتت مرد کوچک».