روزنامه سازندگی

جامعه شهری

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 18 آذر 1398 ساعت 9:23

فرصت‏‌های سرمایه‌‏گذاری در مشهد

سازندگی: سه‏شنبه شب گذشته رویداد مهمی در مشهد رقم خورد؛ گشایش نخستین نمایشگاه فرصت‏های سرمایه‏گذاری و اقتصاد شهری. آن هم در شرایط نابسامان اقتصادی این روزها و درست چند روز بعد از اعتراضات گسترده‏ی مردمی به بهانه‏ی افزایش نرخ بنزین که طبعا ریشه‏ی اقتصادی و معیشتی داشت.

موضوعی که محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد هم در مراسم افتتاح این نمایشگاه روی آن دست گذاشت: «اگر معیشت و اقتصاد، مشکل فعلی کشور است، پس برگزاری نمایشگاه فرصت‏های سرمایه‏گذاری اقدامی در جهت رفع این مشکلات است. زیرا هم اینک منابع مالی وجود ندارد که بتوان اقتصاد را رونق داد بلکه باید با بهره‏گیری از ظرفیت‏های موجود و جذب سرمایه‏گذاری، تولید ثروت کرد تا اثر خود را در اشتغال و درآمد شهری نشان دهد».

در مراسم افتتاح این نمایشگاه، علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مشهد هم «مثلث توسعه‏ی اقتصادی» را مهمترین برنامه‏ای خواند که استان خراسان رضوی آن را دنبال می‏کند: «این مثلث، مثلث همدلی همگرایی و همفکری برای توسعه استانی است که هر فردی با هر گرایشی دور آن جمع شده تا در چارچوب این مثلث برای توسعه این استان کمک کند» او به پروژه‏های در حال اجرا به ارزش صد هزار میلیارد تومان هم اشاره کرد: «ما برای توسعه روستاهای استان دست یاری به سمت شرکت‏های استانی دراز کرده‏ایم. حالا مفتخریم که بگوییم تا به امروز ۱۴۰ شرکت برای ساختن و توسعه ۵۰۰ روستا دست به کار شده‏اند و بناست در آینده تعداد روستاهایی که به دست این افراد آباد می‏شود به هزار عدد برسد». 

پنل‏های تخصصی در حوزه سرمایه‏گذاری

نخستین نمایشگاه فرصت‏های سرمایه‏گذاری و اقتصاد شهری در متراژ سه هزار متر با حضور فعالان عرصه اقتصادی، شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی، اداره کل اوقاف و امور خیریه، ستاد کل اجرایی فرمان حضرت امام خمینی ره و بخش خصوصی در حوزه‏های ساختمان، گردشگری و انرژی‌های نوین و با همت شهرداری مشهد در محل نمایشگاه‏ بین‏المللی این شهر از 12 تا 16 آذر ماه برپا بود.

البته اژدر اژدری، معاون اقتصادی شهرداری مشهد تاکید کرد که این نمایشگاه در سال‏های آتی هم برگزار می‏شود. او در اینباره تاکید کرد: «ظرفیت‏های اقتصادی مشهد از جهت جذب سرمایه خارج از کشور قابل مقایسه با هیچ شهر دیگری نیست. مشهد با سالانه ۳۰ میلیون زائر، بزرگترین شهر گردش‏گر پذیر ایران است که تا مسافت ۹۰۰ کیلومتری بعد از آن هیچ تمرکز معنوی و اقتصادی دیگری وجود ندارد و همین موضوع باعث افزایش قابلیت‏های خدمات‏رسانی آن شده است. بنابراین اولین گزینه در ایران و یکی از سه گزینه در خاورمیانه برای سرمایه‏گذاری است».

 نمایشگاهی که طی آن، پنل‏های تخصصی مختلفی ازجمله «تامین مالی پروژه‏های شهری، مولدسازی دارایی‏های عمومی»، «سرمایه‏گذاری در زمین و ساختمان»، «چالش‏ها و فرصت‏های سرمایه‏گذاری در بافت‏های ناکارامد شهری»، «بررسی روندهای آتی سرمایه‏گذاری شهری»، «تاریخ شفاهی اقتصادی» و «چالش‏های جذب سرمایه‏گذاری خارجی با تاکید بر موضوع اقامت» برگزار شد. همچنین در دومین روز از برپایی این نمایشگاه، از کتاب «ثروت عمومی شهرها؛ تقویت رشد و شکوفایی اقتصادی و بهره‌برداری از دارایی‏های پنهان شهری» نوشته‏ی داگ دتر واستفان فولستر و ترجمه جعفر خیرخواهان رونمایی شد. مراسمی که طی آن خیرخواهان گفت: «شهرهایی موفق بوده‏اند و مسیر رشد را پیموده‏اند که مدیران آنها دارایی‏های شهرشان را می‏شناخته‏اند. هر شهری باید برای پیشرفت به انواع سرمایه‌گذاری‏ها و انواع ثروت‏ها توجه کند. به طور قطع هیچ کس منکر ضرورت توسعه فیزیکی شهرها و ساخت و ساز در شهرها نیست و از سوی دیگر، کسی هم حاضر به چشم پوشی از سرمایه اجتماعی و نیروی انسانی نیست».

بازدید 27 سفیر

همچنین چهارشنبه شب، 27 سفیر و سرکنسول جدید ایران در کشورهای مختلف از نخستین نمایشگاه فرصت‏های سرمایه‏گذاری و اقتصاد شهری دیدن کردند. جالب اینکه در سومین روز از برپایی نمایشگاه، تامین مالی بهسازی و بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی و احداث و تکمیل خطوط ٢ و ٣ قطار شهری مشهد به ارزش ٢٠ هزار میلیارد ریال بین معاونت اقتصادی شهرداری مشهد و شرکت تامین سرمایه امین امضا شد. محمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی هم از این نمایشگاه بازدید کرد و گفت: «از راه اندازی سازمان بازآفرینی و تشکیل دفاتر تسهیل‌گری در مشهد ۱۰۰ درصد حمایت می‏کنم».