روزنامه سازندگی

جامعه شهری

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 14 آذر 1398 ساعت 18:41

بیدود، دود شد؟

بیش از 18 روز از جمع‌آوری دوچرخه‏های بیدود می‏گذرد.درحالی‏که گفته می‏شد اعتراضات بنزینی باعث حذف آنها شده و جای خالی‏اش در آلوده‏ترین روزهای پایتخت به چشم می‏آید، اما یک مدیر شهری خبر از اختلافات مسئولان شرکت پیمانکار می‏دهد

معصومه رضایی: اعتراضاتی که روز 25 آبان ماه در تعدادی از شهرهای ایران و در پی گران شدن بنزین شکل گرفت در ادامه به خشونت رسید. عصبانیت‏ها دامن اموال عمومی را گرفت و بسیاری از بانک، فروشگاه‏های زنجیره‏ای و اتوبوس‏های شرکت واحد تخریب و سوزانده شدند. حالا و پس از سه هفته گفته می‏شود به دلیل همان اعتراض‌ها، دوچرخه‏های نارنجی رنگ «بیدود» هم که میهمانان تازه‌وارد شهر تهران هستند برای در امان ماندن از سیل تخریب توسط شرکت پیمانکار جمع‌آوری شدند تا از گزند حوادث در امان بمانند. 

شرکتی که قرار بود به کمک هوای تهران در روزهای نفس‏تنگی شهر بیاید، در اوج آلودگی، همه دوچرخه‏ها را یک‌شبه جمع‌آوری کرد و به پارکینگ برد. ناآرامی‏های بنزینی تقریبا یک هفته طول کشید. بیش از 10 روز است که خبری از تخریب و سوختن اموال عمومی نیست اما هنوز دوچرخه‏های بیدود به تهران برنگشته‏اند. با این حال خبری مبنی بر بازگشت دوچرخه‏ها تا 16 آذر ماه منتشر شده است. اما آیا دلیل واقعی برنگشتن دوچرخه‏ها به تهران ترس از اعتراض‏های خیابانی دوباره است یا مشکل دیگری سد راه بازگشت نارنجی‏های بیدود پایتخت است؟

 

اختلافات داخلی 

رویای حمل‏ونقل پاک در سال ۹۷ عملا شکست خورده بود. اما در نیمه نخست سال 98 به طرحی موفق تبدیل شد. گسترده شدن ایستگاه‏های دوچرخه‏های نارنجی و ساده شدن شرایط استفاده از این وسایل حمل‏ونقل پاک باعث شد تا بسیاری از دانش‌آموزان، دانشجویان و حتی کارمندان هم به استفاده از دوچرخه‏های بیدود روی آورند. با این حال بیشتر از 18 روز است که دوچرخه‏ها از سطح شهر جمع‌آوری شده‏اند. با اینکه گفته می‏شود علت اصلی به پارکینگ رفتن دوچرخه‏ها حواث 25 آبان ماه است اما به نظر می‏رسد که دلایل دیگری هم در این میان وجود دارد. 

گفته شده اختلافات مالی پیش‌آمده بین شهرداری تهران و شرکت پاک چرخ ایرانیان که پیمانکار بیدود است باعث جمع‌آوری میهمانان نارنجی تهران شده است؛ اما یوسف حجت، مدیرعامل سازمان حمل‏ونقل و ترافیک شهرداری تهران در همین مورد به فارس گفته است: «حذف این دوچرخه‏ها در سطح پایتخت به دلیل مشکل و اختلافات داخلی شرکت بیدود و سهامداران آن است و ارتباطی به شهرداری تهران ندارد. بیدود یک شرکت خصوصی بوده و ما هیچ‌گاه وعده حمایت از آنها را نداده بودیم. اگر قرار بود حمایت شوند، باید از اول به ما اعلام می‏کردند ولی با این وجود امیدواریم مشکلات داخلی این شرکت به زودی مرتفع شود. موضوع جمع‌آوری دوچرخه‏ها به شکلی ناگهانی رخ داد و بعد از تغییر قیمت بنزین و اغتشاشات مربوط به آن یک دفعه شرکت بیدود دوچرخه‏هایش را از سطح شهر جمع کرد و شفاهی به ما اعلام کردند که به مشکل مالی برخورد کرده‏ایم.» 

محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‏ونقل و ترافیک شهرداری تهران هم درباره دلایل حذف دوچرخه‏های بیدود از شهر تهران و حمایت‏های مالی شهرداری به این شرکت به فارس گفته است:‏ «به نظرم این موضوع بیشتر بهانه‏گیری است چرا که درخواست و نامه مکتوبی به ما ارسال نشده ولی با این وجود به طرق مختلف همچون ارائه ایستگاه‏های رایگان، انجام تبلیغ و کار حمایتی تلاش کرده‏ایم اقدامات لازم را جهت همکاری با شرکت بیدود انجام دهیم. بر اساس بررسی‏های اولیه اختلافات داخلی در شرکت و عدم تفاهم میان شرکای آن، مشکل اصلی بوده است.»

 

جمع‏آوری ربطی به بنزین ندارد 

اگرچه مدیران شهرداری تهران از اختلافات مالی در شرکت پیمانکار بیدود خبر داده و این موضوع را عامل جمع‌آوری دوچرخه‏ها عنوان کرده‏اند اما بعضی از مسئولان شرکت با گفت‌و‌گوهایی که در این مورد انجام داده‏اند حمایت نکردن شهرداری تهران از بیدود را دلیل حذف فعلی دوچرخه‏ها دانسته‏اند. 

حسین قاسمی‏، نائب‌رئیس هیئت مدیره بیدود هم البته به نیاز شرکت به حمایت‏های شهرداری اشاره کرده و گفته است: «پایان فعالیت بیدود حقیقت ندارد و ما در حال انجام بعضی کارهای زیرساختی هستیم و به زودی دوباره فعالیت‌مان را از سرخواهیم گرفت البته ما به برخی حمایت‏ها از سمت شهرداری نیاز داریم.» 

پروژه راه‌اندازی دوچرخه‏های اشتراکی که در ایران با نام بیدود شناخته می‏شود از سال 96 در تهران کلید خورد و حال پس از دو سال از اولین اقدامات در این زمینه مسئولین شرکت بیدود خود را نیازمند کمک‏های شهرداری می‏دانند. اما قاسمی سال 97  کمتر از مسائل مالی گفته و حتی به تقاضاهایی برای فروش سهام هم اشاره کرده است. 

نائب‌رئیس هیئت مدیره بیدود در گفت‌وگویی که سال 97  انجام داده در همین مورد گفته است: «این سرمایه‏گذاری کاملاً شخصی است و از جایی سرمایه جذب نکرده‏ایم. تا امروز هم خیلی از استارت‏آپ‏ها و شرکت‏های مطرح درخواست خرید سهام ما را داشته‏اند. تا به حال هیچ سهامی نفروخته‏ایم و مقاومت کرده‏ایم. اما درخواست‏ها روز به روز بیشتر می‏شود.» 

 

پول مردم چه می‏شود؟ 

بر اساس آنچه که حجت درباره تعداد ایستگاه‏ها و تعداد دوچرخه‏های «بیدود» گفته، «بیدود» حدود ۶۰ تا ۷۰ ایستگاه در سطح شهر دارد و۲۵۰۰ دوچرخه را تحت پوشش دارد و حداکثر روزانه ۴۰۰۰ سفر از طریق این دوچرخه‏ها انجام می‏شده است. به گفته مسئولان این شرکت هر یک از این دوچرخه‏ها حداکثر روزانه دو سفر داشته‌اند.

با این حال مدیرعامل سازمان حمل‏ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره سوددهی بیدود گفته است: «برای اینکه دوچرخه‏ها به سوددهی برسند باید حداقل ۶ تا ۷ سفر از طریق آنها انجام گیرد.» شرکت بیدود برای ثبت‌نام در این سامانه از کاربران در زمان ثبت‌نام اولیه 159 هزار تومان دریافت کرده و بر اساس قوانین و مقررات شرکت این مبلغ قابل برگشت به کاربران دوچرخه‏های بیدود است. برای هر سفر نیم‌ساعته هم 1500 تومان گرفته می‏شد که با توجه به طولانی بودن مسافت‏ها در تهران به نظر می‏رسد هر شخصی که از دوچرخه‏های نارنجی استفاده کرده کمتر از یک ساعت از آنها بهره نبرده است. 

آماری از تعداد ثبت‌نامی‏ها در بیدود وجود ندارد اما با توجه به گفته‏های مدیرعامل سازمان حمل‏ونقل و ترافیک این شرکت روزانه 4000 سفر داشته است. اگر تعداد استفاده‏کنندگان از دوچرخه‏ها همین 4000 نفر باشند، 2هزار و 544 میلیارد تومان مبلغی است که شرکت بیدود بابت ثبت‌نام از مردم دریافت کرده است. با این حال با جمع‌آوری دوچرخه‏ها هنوز تصمیی برای هزینه‏هایی که مردم برای ثبت‌نام در این طرح پرداخت کرده‏اند مشخص نیست. 

در نتیجه این شرکت به‌طور روزانه در حداقل‏ترین شکل ممکن مبلغ 6 میلیون تومان دریافت کرده است.

 

با این حال تجربه ثابت کرده اینگونه طرح‏ها به دلیل اینکه در ایران جدید به حساب می‏آیند زودبازده نیستند و باید زمانی بگذرد تا مردم به استفاده از آنها آشنا شده و عادت کنند. 

محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‏ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره خسارتی که ممکن است متوجه کاربران استفاده از دوچرخه‏های بیدود باشد، به فارس گفته است:  «‏در حال پیگیری این موضوع هستیم و حتماً اول هفته آینده این دوچرخه‏ها به سطح شهر بازمی‏گردد یا اینکه شرکت موظف است ودیعه شهروندان را پرداخت کند و نمی‏گذاریم خسارتی به شهروندان وارد شود چرا که نظارت را در این راستا انجام می‏دهیم.»

 

دوچرخه‏های اشتراکی و آلودگی هوا 

گفته می‏شود که نسل چهارم دوچرخه‏های اشتراکی در جهان از اواخر ۲۰۱۵ در چین آغاز به کار کرده‏اند. نسل‏های اولیه این دوچرخه‏ها در کشورهای مختلف با اقبال اندک عمومی و در نتیجه شکست روبه‏رو بوده‏اند اما نسل چهارم به دلیل آسانی در استفاده بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. دوچرخه‏های بیدود هم از همان نسل شکست خورده اول هستند. اگرچه برای جا باز کردن میان مردم و فرهنگ‌سازی در این زمینه شاید بهترین راه استفاده از اولین نسل دوچرخه‏های اشتراکی باشد. استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی کاملا پاک از نظر آلودگی زیست محیطی و همچنین آلودگی صوتی می‏تواند در شهرهای بزرگ از بار آلودگی هوا که این روزها هم نفس تهران را بند آورده است بکاهد. 

پیروز حناچی،  شهردار تهران از همان نخستین روزهای مدیریت خود در شهرداری تلاش کرده تا استفاده از دوچرخه را به یک فرهنگ میان مردم تهران تبدیل کند و با همین نیت روزهای سه‌شنبه را با عنوان سه‌شنبه‏های بدون خودرو نام‌گذاری کرده است. او سهم مردم را در استفاده از دوچرخه کمتر از یک درصد عنوان کرده و گفته است: « همه این تلاش‏ها لازم است تا تغییر رویکرد داشته باشیم چرا که توسعه مسیرهای سواره کمکی به کاهش ترافیک نمی‏کند و تنها موجب افزایش سفرها می‏شود. امیدواریم با کمک پلیس راهور هر چند که ممکن است سخت باشد اما مسیر را کنترل کنیم. نباید مسیر دوچرخه مسیر تردد موتورسیکلت باشد.»

حسین قاسمی در مورد موفقیت دوچرخه‏های اشتراکی در چین و تاثیر آن بر آلودگی هوا گفته است: «کمتر از سه سال بعد از سال 2015  و آغاز این طرح آماری که دولت چین اعلام کرده می‏گوید که آلودگی هوا در کلان‏شهرها ۳۰ درصد کمتر شده. رسیدن به چنین درصدی با تعداد محدودی دوچرخه غیرممکن است. باید دوچرخه را زیاد کنیم و فرهنگ دوچرخه‏سواری هم زیاد شود. باید همه شهروندان هم کمک کنند تا شهری بی‌دود داشته باشیم.»

او درباره تاثیر دوچرخه‏های بیدود بر آلودگی شهر تهران هم گفته است :«نمی‏توانم در زمینه کاهش آلودگی و ترافیک عدد بدهم،‌ اما مطمئنا حتی دوچرخه نسخه اول ما هم تاثیرگذار است. یکی از پارکینگ‏های ما در میدان کاج است؛ دقیقاً کنار ایستگاه تاکسی. یک شخص می‏تواند به سادگی با تاکسی برود میدان صنعت. اما آمار داریم که بیشترین سفر مربوط به همین نقطه است. به نظر شما وقتی کاربر با دوچرخه از میدان کاج به میدان صنعت برود، آیا تاثیری در مصرف سوخت،  ترافیک و آلودگی هوا ندارد؟»