روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 14 آذر 1398 ساعت 0:20

سه نما از هیولا/ واکنش‌های مجازی به آزار کودک کار در فردیس کرج

رصد؛ فضای مجازی

سازندگی: آخرین ساعات روز شنبه 9 آذرماه ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت؛ مردی حدودا 30 ساله پاهای کودک زباله‌گردی را می‌گیرد و او را وارونه به سطل زباله پرتاب می‌کند. مرد و دوست همراهش که در حال فیلمبرداری از صحنه است پس از واژگون شدن کودک شروع به خندیدن می‌کند. ویدئو 20 ثانیه و کوتاه است؛ نمای اول لحظه واژگون شدن کودک در سطل، نمای دوم خنده‌های بی‌وقفه دو مرد جوان و نمای سوم نگاه بهت‌زده کودک که سر از سطل بیرون آورده و آنها را نگاه می‌کند. انتشار همین سه نمای کوتاه در شبکه‌های اجتماعی خشم عمومی را در دو روز گذشته به همراه داشته است تا اینکه روز گذشته، دوشنبه 11 آذرماه خبر دستگیری دو مرد کودک‌آزار که ساکن استان البرز هستند منتشر شد. 

خبر دستگیری دو کودک‌آزار و انتشار فیلمی از اظهار پشیمانی مردی که کودک را به داخل سطل پرتاب کرد گویی مرهمی بود بر زخم مجازی‌نشین‌ها. با این حال در دو روز گذشته #کودک_زباله‌گرد، #کودک_کار و #کودک_آزار پر کاربردترین هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی به خصوص توئیتر بودند. 

یکی از کاربران با ادبیاتی که نشان از خشم او در مورد آزار کودک زباله‌گرد دارد نوشته است: «حیوون در مقابلت پادشاه‌ست!!! ‏بجای کمک‌ کردن به این کودک کار یا هرچیزی که اسمش رو می‌ذازن، چیزی جز زخم و ناامیدی در قلب و روحش ایجاد نکردی و مرزهای بی‌شرفی رو کیلومترها جا به جا کردی هم‌وطن عامل تمسخر کودک زباله‌گرد دستگیر شد!»

کاربر دیگری هم به ترسناک بودن ویدئوی منتشر شده اشاره کرده و نوشته است: «نگاه اون بچه بیچاره وقتی اومد بیرون، ترسناک‌ترین فریمی بود که این چند وقت دیدم. ‏این همه بغض و خشم انباشته شده چه بر سر ایران فردا میاره؟» 

کاربری هم به نمایی از نگاه بهت‌زده کودک پس از واژگون شدن در سطل پرداخته و نوشته است: «خب به نظرم خیلی کم داره به موضوع کودک‌آزاری این کودک زباله‌گرد پرداخته میشه. تک تک ماها به این نگاه تو این مکان و زمان مدیونیم. زباله‌گرد بودنِ کودکان که زمینه کودک‌آزاری نیز هست، جرم سنگین مسئولین این کشور بی‌مسئوله.»

کاربر دیگری هم با اشاره به همین نگاه نوشته است: «نگاه این کودک معصوم انقدر عمیق و با تعجبه که انگار باورش نمیشه هنوز چنین احمقایی وجود دارن.»

کاربران دیگری هم به استفاده از واژه کودک زباله‌گرد نقد وارد کرده و گفته‌اند که عادی شدن استفاده از این کلمه جای نقد دارد. در همین مورد کاربری نوشته است: «ولی کودک‌آزار واقعی اون مسئولایی هستن که باعث شدن یه بچه توی سطل آشغال دنبال روزی بگرده اونم توی یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا واقعا چرا واژه کودک زباله‌گرد انقدر عادی شده تو ‌جامعه این خیلی ترسناکه، خیلی.» 

اما بعضی از کاربران هم سعی در ریشه‌یابی دلیل بروز چنین اتفاقی داشته‌اند. یک حساب توئیتری در همین مورد نوشته است: «همه به فرد آزاردهنده‌ی کودک زباله‌گرد بد و بیراه میگن. ولی غافل از اینکه او هم یه قربانی این جامعه بی‌رحم هست. او هم روزی آزار دیده و حالا اینطور عقده‌گشایی میکنه، و این چرخه خشونت تا زمانی که کودکی سر در سطل زباله می‌کند ادامه خواهد داشت.»

کاربران بسیاری هم با بازنشر ویدئو درباره فرهنگ مردم جامعه صحبت کرده‌اند. یکی از کاربران توئیتر با نشر فیلم 20ثانیه‌ای نوشته است: «این روزگار امروز ماست! ‏حرکت غیرانسانی با یک کودک کار ‏بعد می‌خندن و می‌گن با دوربین بای بای کن! ‏پ.ن: خواهشا دیگه دم از تمدن 2500 ساله و این حرفا نزنید!»

اما در ساعات اولیه روز دوشنبه، 11 آذرماه خبر دستگیری کودک‌آزارها منتشر شد و همین خبر باز هم واکنش‌های دیگری را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. کاربری نوشت: «دوتا خبر شنیدم که خیلی خوشحال شدم و حالم خوب شد و خدا کنه که واقعیت باشه ‏خبر اول اینکه کودک‌آزار دستگیر شد ‏خبر دوم اینکه یه هم‌وطن سرپرستی کودک رو به عهده گرفته و تمام هزینه تحصیل و... رو پرداخت میکنن.» 

کاربر دیگری هم نوشته است: «پیشنهاد می‌کنم حالا که این آقا رو پیداش کردن، حکمش این بشه که هزینه تحصیل و آموزش همون بچه و حتی تعدادی از این بچه‌ها رو قبول کنه. ضمناً تا آخر زمستون روزانه به چندتاشون غذای گرم بده. خودمونم از این کارها بکنیم هرچقدر که تونستیم.»