روزنامه سازندگی

جامعه رسانه

منتشر شده در تاریخ یکشنبه 3 آذر 1398 ساعت 23:49

مهناز افشار در رسانه سعودی

رصد؛ فضای مجازی

سازندگی؛ در اوج التهاب مردم ایران از خبرهای اعتراضات هفته گذشته، شبکه‏های ماهواره‏ای فارسی زبان، پروپاگاندای خود را برای جبران اعتبار از دست رفته در جریان پوشش حوادث پس از تغییر قیمت بنزین شروع کرده‏اند. در حاشیه این شبکه‏ها، دوباره خبرسازی‏ها از برنامه استعدادیابی در یک شبکه عربی که پرشیا را در پسوند خود دارد، شروع شده است. پریشب ویدئویی از پشت صحنه Persia's Got Talent  شبکه MBC Persia  در استکهلم منتشر شد که سروصدای زیادی به پا کرده است. در این ویدئو مشخص شد که مهناز افشار، به عنوان چهارمین داور این شو انتخاب شده و با شالی بر سر در کنار دو خواننده لس آنجلسی حضور دارد. البته در این ویدئو از مزدک میرزایی که قبلا اعلام شده بود یکی دیگر از داوران این مسابقه است، خبری نبود و همین هم برای بعضی‏ها علامت سوال ایجاد کرد. 

مهناز افشار که همیشه او را به عنوان یکی از بازیگران پرحاشیه می‏شناسیم، در این یکی دو روز دوباره خبرساز شد و آن دسته از کاربرانی که دسترسی آنها به اینترنت فراهم شده، از خجالت او در آمدند.یکی از کاربران فضای مجازی در این‌باره نوشته است: «مهناز افشار با سواد حداقلی شده داور استعدادیابی؟ کلا جهان قاراش میش شد رفت!» کاربر دیگری به این ایده که افشار تمایلی برای بازگشت به ایران ندارد اشاره کرد و نوشت: «یعنی دیگه علنا با بازیگری توی ایران خداحافظی کرد! فهمید دیگه نمی‏ذارن اینجا کار کنه».کاربر دیگری با طنز طنازانه‏ای نوشت: «به موقع جستی ملخک!». کاربر دیگری نوشت: «این هم جالبه واقعا! مهناز افشار از همکاری با خواننده‏های لس‏آنجلسی سردرآورد». یکی دیگر از اهالی فضای مجازی در این‏باره در توئیتی به حجاب افشار تاخت: «ایرانیان سوئد همزمان با تجمعات از نقد حضور بانو مهناز افشار در داوری برنامه‏ی پرشین گات تلنت غافل نمانده و خاطر‌نشان کرده‏اند: هنوز مشخص نیست تکه پارچه‏ی حریری که این بازیگر در حین ضبط بر سر کرد، به خاطر ترس است و امید بازگشت به ایران، یا نشانگر اعتقاد ایشان به حجاب».کاربری دیگری نوشت: «این شما و این سرآغاز حاشیه‏ها و پشت پرده‏های گات تلنت. اولین ویدئو از شروع برنامه‏ی پرشین گات تلنت با دو خواننده‏ی لس آنجلسی، نازنین بنیادی و چهره‏ی حاشیه‏ساز مهناز افشار که تا قبل از پخش این برنامه آزادانه در حال رفت و آمد (به ایران) بود».کاربر دیگری با اشاره به اعتراضات اخیر این روزها در ایران نوشته است: «حالا مشخص شده مهناز افشار نه دغدغه‏ی مردم را داشت، نه کشور! دم خروسش معلوم شد! اینکه در خارج از ایران فعالیت کند و زندگی بگذراند به کسی مربوط نیست. اما اینکه مدت‏ها به عنوان یک هنرمند دغدغه‏ی مردم را داشته باشد بعد مشخص شود همه‏ی اینها برای رسیدن به این هدفه، کمی دردآور است». یکی دیگر از کاربران به حضور نداشتن مزدک میرزایی و درعین‏حال حضور افشار اشاره کرده و نوشته است: «اینکه مزدک میرزایی در برنامه‏ی استعدادیابی ام‏بی‏سی پرشیا نیست، دلیل هوشمندی اوست؟ یا اینکه مهناز افشار در کنار دو خواننده‏ی لس‌آنجلسی و نازنین بنیادی استعدادهای شناخته‌شده‏ی ایرانی در خارج از کشور را می‏شناسند؟»کاربری دیگری نوشته است: «مهناز افشار حالا که از ایران رفته، چجوری می‏خواد خودشو قاطی مردم نشون بده بعد از این؟». کاربر دیگری در دفاع از او برآمد و در برابر سیل منتقدان قرار گرفت و نوشت: «مگه مهناز رئیس‏جمهور‌ه که اینقدر توقع دارین؟ واقعا براتون متاسفم. این زن اینقدر وجود داشت که از درد نوشت، یکم شرافت داشته باشید»

یکی دیگر از کاربران متعجبانه نوشت: «یعنی واقعا مهناز افشار از ایران رفت؟» دیگری نوشته است: «خانم مهناز افشار داور پرشیا گات تلنت شدن؟ برنمی‏گردن؟ در غربت ادامه‏ی هنر می‏دن؟» کاربر دیگری به لحنی عصبانی و منتقدانه توئیت کرد: «حمایت عملی مهم است نه نوشتن فقط در اینستاگرام! این جماعت معرفتشون گیر منفعتشونه. برنامه‏ی این دوروها رو باید از بیخ و بن تحریم کرد». 

کاربر دیگری نوشته است: «قراره مهناز افشار دقیقا اونجا چی کار کنه؟».

کاربر دیگری ویدئوی حضور افشار در پرشیا گات تلنت را به اشتراک گذشته و با هشتگ مهناز افشار نوشته است: «امروز تولد جلال آل احمد است و نوشته‏های این مرد بزرگ بعد از این همه سال مصداق این روزهای جامعه‏ی ماست. جلال ریشه‏های غربزدگی را در خودباختگی می‏بیند و می‏گوید: ما نتوانسته‏ایم شخصیت فرهنگی- تاریخی خودمان را در قبال ماشین و هجوم جبری‏اش حفظ کنیم؛ بلکه مضمحل شده‏ایم».