روزنامه سازندگی

سیاست مجلس

منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 22 آبان 1398 ساعت 21:56

شب‌نامه‌نویسی علیه رئیس‌جمهور/ رئیس کمیسیون امنیت مجلس: وظیفه من به زیر کشیدن این رئیس‌جمهور است

.

زینب صفری: اینکه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس باشید و بعد علیه رئیس‌جمهور کشور خودتان، شب‌نامه بدون نام در صحن مجلس منتشر کنید، هم از آن حکایت‌های عجیب مجلس دهم است. مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای قم که بعد از آشکار شدن هویتش به عنوان توزیع‌کننده شب‌نامه، به لابی بهارستان آمده بود، پا را از این هم فراتر گذاشت و با صدای بلند در جمع خبرنگاران فریاد زد: «وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس‌جمهور است تا پدر مردم را از نظر اقتصادی درنیاورد». 

یک روز بعد از سخنان رئیس‌جمهور درباره بی‌سرانجام ماندن پرونده 2 میلیارد دلاری بابک زنجانی و اشاره به پرونده‌های 947 میلیون دلاری و چند پرونده 700 میلیون دلاری مربوط به نهادهایی که حاضر به پاسخگویی نیستند، نمایندگان مجلس صبح‌شان را با خواندن متنی آغاز کردند که ذوالنوری بدون نام آنها را منتشر کرده و روی بیشتر میزهای نمایندگان قرار داده بود. 

موضوع، اول از همه با واکنش علیرضا رحیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس رسانه‌ای شد که در صفحه توئیترش نوشت:‌ «توزیع بیانیه بی‌هویت علیه رئیس‌جمهور در صحن مجلس اعتراض شدید نمایندگان در تخلف از مصوبه هیئت‌رئیسه مجلس (مشخص بودن تهیه‌کننده هر بیانیه) را در پی داشت. مخالفین دولت مطالبه شفافیت توسط رئیس‌جمهور را تقابل با رهبری عنوان کرده‌اند! موضوع را در اولین جلسه هیئت‌رئیسه مطرح خواهیم کرد.»

اما مسئله اینجا بود که این شب‌نامه اگرچه بدون نام بود، اما دستور و امضای علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو اصلاح‌طلب هیئت‌رئیسه را همراه داشت که مسئولیت رسیدگی به بیانیه‌ها در هیئت‌رئیسه مجلس با اوست. او دستور «تکثیر» و «جانمایی» این متن را داده بود. اما بعد از آنکه ماجرا بالا گرفت و مشخص شد که هویت این شب‌نامه روشن نیست و محتوای آن توهین‌آمیز است، در گفت‌و‌گو با ایسنا اعلام کرد که متن را مجتبی ذوالنوری برای انتشار به او داده است: «آقای ذوالنوری نماینده قم بیانیه‌ای را درباره‌ی سخنان روز یکشنبه آقای روحانی در یزد تنظیم کرده بود که برای توزیع باید به تایید هیئت‌رئیسه می‌رسید و من به عنوان مسئول اداری این کار اجازه توزیع این بیانیه را دادم. البته صدور مجوز توزیع بیانیه‌ها و نامه‌ها در صحن علنی مجلس از سوی هیئت‌رئیسه به معنی تایید آنها نیست.»

متن ذوالنوری در دو صفحه با عنوان «تقابل صریح و توهین‌آمیز رئیس‌جمهور با رهبر معظم انقلاب» آماده شده بود؛ در صفحه اول بخش‌هایی از سخنان رهبری در 22 مردادماه سال گذشته و در صفحه دوم جملاتی از سخنرانی رئیس‌جمهور را با عنوان «بخش‌هایی از سخنان موهن و تفرقه‌آمیز رئیس‌جمهور در جمع مردم یزد» آورد. او سپس به نیت‌خوانی از جملات رئیس‌جمهور پرداخته و مثلا این عبارت رئیس‌جمهور را که گفته بود «نگذارید خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود»، این‌گونه تعبیر کرده است:‌ «این حرف تحریک مردم برای برخورد با جمعیت شعاردهنده و فرمان درگیری است، اگرچه مردم فهیم با درک بالای خود از امثال حرف رئیس‌جمهور سر باز زدند». یا مثلا آنجا که رئیس‌جمهور خطاب به شعاردهندگان گفته بود «اگرچه آن عده بسیار کم و معدود در کشورند اما در عین حال آن گروه کم و کوچک را هم به اسلام دعوت می‌کنیم» را به مثابه «نسبت غیرمسلمان و کافر دادن به جمعیت شعاردهنده» ‌معنا کرده است. 

 

‌‌وعده رئیس مجلس برای پیگیری توزیع شب‌نامه

اما انتشار این متن در مجلس بدون واکنش نبود. از جمله مصطفی کواکبیان نماینده تهران که در تذکری به هیئت‌رئیسه مجلس تصریح کرد: «همه باید مولفه‌ وحدت را مورد توجه قرار دهند، ازجمله سران سه قوه که می‌توانند در سخنرانی‌ها به طور علنی علیه همدیگر صحبت نکنند. امروز در مجلس ورقه‌ای توزیع شده که رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور را در نقطه مقابل هم قرار می‌دهد؛ بر این اساس هیئت‌رئیسه نباید اجازه دهد سخنان تقطیع‌شده رئیس‌جمهور در مقابل رهبر انقلاب قرار بدهند و عنوان کنند این دو ضد همدیگر عمل می‌کنند.» البته علی لاریجانی رئیس مجلس هم در پاسخ به تذکر او تاکید کرد که موضوع را پیگیری و بررسی خواهد کرد. 

 

‌‌واکنش رئیس فراکسیون اصولگرایان به اقدام ذوالنوری

اما کار ذوالنوری آنقدر غیر‌قابل‌دفاع بود که حتی حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون اصولگرایان هم حاضر به حمایت از او نشد. وقتی از او درباره این حرکت ذوالنوری پرسیدم، گفت:‌ «من اصلا از تهیه چنین متنی بی‌اطلاع بودم و همان صبح روی میز دیدم. فراکسیون ولایی اصلا برای چنین چیزی ورود نکرد.» وقتی از او پرسیدم که به دلیل این رفتار خلاف آیین‌نامه مجلس به ذوالنوری تذکر خواهید داد یا خیر، در حالی که سعی می‌کرد موضوع را به شوخی برگزار کند، با لحن معناداری گفت:‌ «چه به او بگوییم؟! ذوالنوری است دیگر. قم برکات داشته و سه تا نماینده فعال به مجلس فرستاده است.»

 

‌‌ذوالنوری در جمع خبرنگاران: وظیفه من به زیر کشیدن این رئیس‌جمهور است

اما خود مجتبی ذوالنوری هم دیروز در لابی و در جمع خبرنگاران حاضر شد. بیست دقیقه‌ای که به سوالات خبرنگاران جواب می‌داد، آنقدر هیجان‌زده بود و فریاد می‌زد که صورتش خیس از عرق بود. ترجیع‌بند سخنان ذوالنوری که مدام در حرف‌هایش تکرار می‌کرد، این بود که: «چرا روحانی بعد از به میان آمدن پای فساد سابق برادرش، برادر معاون اولش و وزرای سابقش، صدایش درآمده و ادعاهایی در زمینه فساد و اختلاس را بیان می‌کند؟ یعنی اوضاع آنقدر افتضاح شده که آقای آشنا و اطرافیانشان هم شروع به ماله کشیدن در مورد شرایط بد دولت‌مردان کرده‌اند.»

او در توضیح اینکه چرا این متن را بدون نام منتشر کرده، گفت: «آنچه من نوشتم اصلا بیانیه نیست. آقای رئیس‌جمهور گفتند که 18 میلیارد دلار گم و حیف و میل نشده و در حساب و کتاب هم مشکل پیدا کرد و گفت 19 میلیارد! آنچه من نوشتم بیانیه نبود بلکه جهت اطلاع نمایندگان، فرمایشات رهبری راجع به 18 میلیارد دلار را که بر باد رفت منتشر کردم. از سوی دیگر حرف‌های دیروز آقای رئیس‌جمهور را آوردم که در خصوص 18 میلیارد دلار چه گفته. صحبت‌های رئیس‌جمهور کاملاً در مقابل فرمایشات آقاست و حتی ایشان به کسانی که این حرف را زدند توهین کرده و گفته کسانی که از اخلاق و ایمان سهمی ندارند می‌گویند 18 میلیارد از بین رفته... اگر شما فارسی حالی‌تان است آیا حرف‌های رئیس‌جمهور مقابل آن حرف‌های مقام معظم رهبری نیست؟ بنده اولین باری است که یک چیزی را چاپ می‌کنم. این متن را تهیه کردم و بردم که تکثیر کنند؛ اما گفتند اگر بخواهد تکثیر شود، باید یکی از اعضای هیئت‌رئیسه دستور بدهد که تکثیر شود. متن را پیش آقای یوسف‌نژاد بردم و گفتم برای تکثیر شما باید امضا کنید، ایشان هم امضا کردند و چیزی هم به من نگفتند. در اینجا من پاسخگو نیستم.»

او در پاسخ به اینکه «آیا برگه‌ای که شما روی این بیانیه مبنی بر اجرای ماده 606 قانون مجازات اسلام گذاشته بودید، تهدید رئیس‌جمهور محسوب می‌شود یا نه»، گفت: «تهدید نیست اما اگر من زورم برسد یقه رئیس‌جمهور را می‌گیرم و تا اینجا ایشان را می‌رسانم و دنبال این هستیم. از آقای روحانی شکایت خواهیم کرد و از قوه قضائیه خواهیم خواست که بر اساس ماده 606 ایشان را مجازات کند. قانون مجازات اسلامی برای پابرهنگان و آفتابه‌دزدان است؟ چرا رئیس‌جمهور کانون‌های فساد را تاکنون به دستگاه‌های ذی‌ربط معرفی نکرده است؟»

ذوالنوری که اصرار داشت سخنان رئیس‌جمهور خلاف سخنان رهبری است، گفت: «یک ذره انصاف لازم است. حداقل شب که می‌خواهید بخوابید، باید وجدانتان آرام باشد که دروغ نمی‌گویید. سوال من این است که سخنان روحانی با فرمایشات رهبری هم‌پوشانی دارد یا در تقابل با آن است؟ وجدان من هنوز راحت نیست، چون احساس می‌کنم وظیفه‌ام را انجام نداده‌ام». او سپس در پاسخ به این سوال که وظیفه شما چیست، تاکید کرد: «وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس‌جمهور است تا اینقدر پدر مردم را از نظر اقتصادی درنیاورد.»