روزنامه سازندگی

نمایش تئاتر

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1398 ساعت 17:47

فرهنگ در فشار / گفت‏وگوی روزنامه سازندگی با سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

به مناسبت انتشار پانصدمین شماره‌ی روزنامه سازندگی به دیدار سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رفتیم تا از حال رسانه، کتاب، هنر و سینما بپرسیم:

هدی احمدی: گفت‏وگو با دکتر سید عباس صالحی در یک ظهر پنج‌شنبه پاییزی انجام شد. وزیر ارشاد در دفتر کار ساده و صمیمی خود، ما (اکبر منتجبی، کریم نیکو‌نظر، هدا احمدی و رضا معطریان‌) را به حضور پذیرفت. درآستانه انتشار پانصدمین شماره‌ی روزنامه سازندگی پیش از آغاز مصاحبه، سخن از هر دری رفت. از وضعیت روزنامه‌نگاری تا وضعیت انتشار مهرنامه. آقای صالحی، در روزگاری که مهرنامه منتشر می‏شد، از نویسندگان این نشریه بودند. در واقع ما به دیدار دوست رفته بودیم. او اگرچه امروز در مقام وزیر فرهنگ و ارشاد میزبان ما بود، اما یکی از خود ما بود. یکی از روزنامه‌نگاران و نویسندگان این کشور. سیدعباس صالحی در واقع از سال ۱۳۶۱ نویسندگی را مطبوعات آغاز کرده بود. در مجله «حوزه» به‌عنوان یکی از نویسندگان آن مشغول فعالیت بود. در سال‏های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ سردبیر مجله «حوزه» و در سال‏های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ مسئول دفتر تبلیغات اسلامی خراسان بود. از سال ۷۶ تاکنون در سه دوره متوالی عضو هیئت‌مدیریه دفتر تبلیغات اسلامی (و سپس عضو هیئت امنای آن) بود. از سال ۷۶ مدیر مسئول نشریه «پژوهش‏های قرآنی» و از همان سال عضو هیئت‌تحریریه نشریات فقه اهل بیت و کاوش فقه در فقه اهل بیت بود. ایشان در ادامه فعالیت‏های خود، سال ۷۸ مدیرمسئولی و سردبیری نشریه «پگاه» را بر عهده داشت که تاکنون ۱۷۶ شماره از آن منتشر شده ‏است.سیدعباس صالحی مؤسس سایت «دین‌آنلاین» نیز بوده‌ ‏است. وی در یادداشتی هدف خود را از تأسیس دین‏آنلاین، پیگیری ارتباط و پیوند مستحکم‏تر دین و عینیت اجتماعی دانسته ‏است.سکان‌داری وزارت فرهنگ، یکی از سخت‌ترین پست‏ها در جمهوری اسلامی است. فرهنگ مبسوط‌ترین واژه‌ی ایرانی است و هر کس تفسیر و نظری در آن دارد. به همین دلیل، هر اشکالی که در هر نقطه‏ای از کشور رخ می‏دهد، انگشت اتهام به سمت وزیر می‏رود تا او پاسخگو باشد، فارغ از آنکه آیا آنچه رخ داده در حطیه‌ی وظایف وزیر هست یا نه. با این حال، سیدعباس صالحی در 56 سالگی خود، درک درستی از وضعیت دارد. شاید پیشینه‌ی او در مشهد، تحصیلاتش در دکترای فلسفه و نیز ارتباطش با بیوت مراجع و علما، این مسیر سخت را سهل کرده باشد. او در سال 51 وارد حوزه علمیه مشهد شد و در سال 60 به حوزه علمیه قم رفت و دروس خارج را تا سال 68 در قم گذراند. وی سپس به مشهد بازگشت و در دروس خارج استادان مشهد ادامه تحصیل داد. صالحی در مشهد در دروس سید عزالدین حسینی زنجانی و سید احمد علم‏الهدی شرکت می‏کرد. صالحی در سال ۱۳۷۶ مجدداً به حوزه علمیه قم مراجعت تحصیلی و علمی داشت. سؤالات ما برای این گفت‏وگو بسیار بود اما وقت تنگ. در برخی از مسائل مثل مشکلات مطبوعات، نتوانستیم وارد ریز موضوعات شویم. این گفت‏وگو دو محور اساسی دارد. وضعیت سانسور در نشر، و وضعیت سینما. امیدواریم فرصت دیگری در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم سؤالاتی را که از دیروز مانده و امروز بر آنها افزوده شده، بپرسیم.

وزارت ارشاد ظاهرا در بدمخمصه‏ای گرفتار شده است. اگرچه ظاهرا وزیر داریم و او باید مسئول تمام اتفاقات این وزارتخانه یا فضای فرهنگی کشور باشد، اما جامعه با نهادها و افرادی روبه‏رو است که می‏توانند با یک جمله خود سرنوشت ساخت یک فیلم، انتشار کتاب یا روزنامه‏ای را مشخص کنند. آیا شما برای عبور از این وضعیت چاره‏ای اندیشیده‌اید؟

مسائل اجتماعی کشور در هر حوزه شباهت‏ها و تفاوت‏هایی دارد. در زندگی اجتماعی ایران که در حال‌گذار از فضای جامعه سنتی به سمت جامعه مدرن بوده و هست، پیچیدگی‏های فراوانی را در لایه‏های مختلف می‏توان سراغ گرفت.

یعنی ما ریشه‏هایی از گذشته داریم که بخشی‏شان ارزشمند بوده و باید حفظ شوند و بخشی نیز قابل تحول است. در مقابل تحولاتی نیز در فضای جامعه مدرن رخ داده که البته بخشی از آنها قابل اقتباس و بخشی هم قابل نقد است. به عبارتی نمی‏توان هر آن‏چه در دنیای مدرن رخ داده را بدون کم و کاست در جامعه ایران پیاده‏سازی کرد. به نظر می‏رسد که جامعه ایرانی هنوز نتوانسته‏ دوره استقرار خودش را در بخش‏های مختلف پیدا کند. این بحث‏ها در همه حوزه‏ها کم‌وبیش مطرح است. اینطور نیست که بگوییم حوزه فرهنگ تنها حوزه‏ای است که دولت نسبت به آن اقتدار تام ندارد یا اینکه این اقتدار در دست دیگر نهادهای مسئول است. من‌باب مثال، حوزه اقتصادی در کشور که تقریبا حوزه‏ای روشن‏تر نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی است، عوامل مختلفی بر آن موثرند. صندوق‏های قرض‏الحسنه یا نهادهای پولی و مالی را در نظر بگیرید که ارگان‏های مختلفی در شکل‏گیری و عملکرد آنها دخیل‏اند.بنابراین حتی حوزه اقتصاد که به نظر می‏رسد تصمیم‏گیری و تنظیم‏ آن برای نظام و دولت راحت‏تر است نیز حوزه‏ای نیست که دولت و حاکمیت به نحو کامل بر آن تسلط داشته باشد و بتوانند برنامه‏ای که می‏خواهند را در آن پیاده‏سازی کنند. حتی در حوزه امنیت که به نظر می‏رسد دولت‏ها در آنجا از قاطعیت و اقتدار بیشتری برخوردارند، نیز کم‌و‌بیش شاهد تاثیرگذاری‏هایی آشکار و پنهان هستیم زیرا ساختار قطعی دولت- ملت به معنای یک نهاد تثبت‏شده شکل نگرفته است. این مساله واقعیتی است که باید به آن توجه کرد.

حال این مساله در حوزه فرهنگی-اجتماعی شدیدتر است. باید در نظر داشت که این‌ گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن بیشتر از هر جای دیگری خود را در این حوزه‏ها نمود می‏بخشد.

البته بهتر است تاکید کنم که با در نظر گرفتن مسیر دولت-ملت، شکل‏گیری دولت و ورود برخی مولفه‏های دوران مدرن، ایران تا حدی معضلات این دوران‌ گذار را پشت سر گذاشته و در حال به نتیجه رسیدن هستیم اما هنوز به نقطه استقرار و تعادل کامل نرسیده‏ایم. لذا طبیعی است که اقتدار و تاثیرگذاری قطعی دولت در این حوزه اجتماعی و فرهنگی ضعیف‏تر از حوزه‏هایی مثل اقتصاد باشد.

 

یعنی شما با این قضیه کنار آمده‏اید؟

کنار آمدن با این معنی که به دنبال برقراری نظام تعامل هستیم. به سه گونه می‏توان با این اتفاق مواجهه داشت؛ یک مواجهه تسلیم شدن است به این معنا که به عنوان یک نهاد منفعل عمل کنیم. دوم اینکه انکار کنیم و این انکار در کوتاه‏مدت یا درازمدت گرفتار تنش‏های وسیعی می‏شود که قدرت عمل و ابتکار را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سلب می‏کند. سوم تعامل و رفت و برگشتی است که واقعیت‏ها را ببینیم و در فضای عمل‌گرایانه اما معطوف به پیشبرد و تحول حرکت کنیم. مدیریت اجتماعی و نظام حکمرانی در ایران مثل رانندگی در خیابان‏های تهران است. اینطور نیست که فکر کنید اگر خودتان تمامی قوانین و قواعد را رعایت کنید، دچار حادثه نخواهید شد چون این مساله به عملکرد دیگر رانندگان نیز بستگی دارد. این‏طور نیست که دیگر رانندگان نیز همه قوانین را رعایت ‏می‌کنند.

شما با این مثال به یک نوع هرج و مرج صحه می‏گذارید.

نمی‌توان گفت یک نوع هرج‌و‌مرج مطلق. بلکه قواعد پنهان و آشکاری در کار است که در فضای به ظاهر هرج‌و‌مرج خودش را نشان می‏دهد. در تهران هم رانندگی هرج‌و‌مرج ندارد. به معنای آنارشیستی نیست بلکه به این معناست که در جایی حرکت می‏‏کنید که باید حواس‌تان جمع باشد.

قبل از وزارت این را می‏دانستید؟

در دوره معاونت بیشتر به این مسائل پی بردم. تا وقتی وارد حوزه اجرایی نشده‏اید و به اصطلاح بیرون گود نشسته‏اید، شاید این‏طور به نظر برسد که با قواعد کاملا روشن و خط‏کشی‏شده‏ای مواجه هستید اما با ورود به حوزه‏ی اجرایی و اداری این مسائل برایم مکشوف‏تر شد که باید در چنین فضایی حرکت کرد. در فضای زندگی اجتماعی وقتی وارد نظام تعامل می‏شویم، گرفتار چند عارضه هستیم که برخی از آنها را می‏شود حل یا کم کرد و بخشی هم به قوت خود باقی می‏ماند. موضوع مهم این روزها کمبود اعتماداست. آنچه که در لایه‏های اجتماعی و فرهنگی رخنه کرده کم‏اعتمادی است. اعتماد گروه‏ها به گروه‏ها یا افراد به افراد کم‏رنگ شده است. یکی از معضلات عدم تثبیت دولت ملت جدید همین است که اعتماد افراد به افراد که در زیرشاخه اعتماد گروه‏ها به گروه‏ها می‏توانست شکل بگیرد، کم بوده و در سال‏های اخیر کمتر هم شده است. لذا رویکردی که در پیش گرفتیم، مبنی بر این بود که اعتماد را افزایش دهیم تا افرادی که در این مسیر به عنوان مسئول هستند، بتوانند کارشان را انجام دهند. در واقع ما تلاش کردیم که اعتماد دیگر نهادهای دخیل را به مدیران فرهنگی بیشتر کنیم. تلاش کردیم ثایت کنیم اینطور نیست که مدیران بی‏ریشه باشند و تعلقات دینی و ملی نداشته باشند، یا اینکه به ارزش‏های درست تعلق خاطری نداشته باشند. بنابراین اعتمادسازی می‏تواند رکنی باشد در همگرایی ملی برای برون‏رفت از هرج‌و‌مرج‌ها.مسیری که وزارت فرهنگ و ارشاد دولت دوازدهم در پیش گرفت نیز این است که با وجود عدم دیدگاه‏های یکسان، به هم بی‏اعتماد نباشیم. این مساله یک نقطه ورود بوده به عنوان اینکه چطور می‏توانیم در این مسیر حرکت کنیم. نکته مهم دیگر این است که تلاش کنیم نظام ارتباطی‏مان را با یکدیگر فعال کنیم؛ هرچند که شاید عده‏ای بر این باور باشند که تلاش ما کافی نبوده است. گاهی ما خود را در میان دیوارهایی محصور می‏کنیم و این مساله باعث می‏شود که نقطه اتصالی با دیگران نداشته باشیم و جریان اطلاعات بین ما متوقف شود. این مساله به نوبه‏ی خود بر بی‏‏اعتمادی دامن می‏زند. گاهی تصور می‏شود، جوانی که طور دیگری لباس می‏پوشد یا حرف می‏زند، حتما 180 درجه‏ با ما فرق دارد در‏حالی‏که نقاط اشتراک حتما در خیلی موارد بیشتر از نقاط افتراق است. به همین خاطر است که تلاش کردیم، خط‏های ارتباطی مجموعه‏هایی که از هم گسسته‏اند را در نظام مدیریتی متصل‏تر کنیم و با همین نگاه، خط‏های ارتباطی را با مجموعه‏های مختلف و طیف‏هایی که در نظام تصمیم‏گیری آشکار و پنهان حوزه فرهنگ اثر دارند، برقرار کنیم. البته هنوز راه زیادی در پیش است.

این نقاط پنهان مشخصا کجا هستند؟ کدام نهادها به حوزه فرهنگ فشار می‏آورند؟

چند حوزه روشن داریم که کانون‏های رصد و پایش بوده و گاه به حوزه‏ی تصمیم و اقدام نیز ورود می‏کنند. در برخی سطوح مثل شورای انقلاب فرهنگی، مراجع و حتی مراکز امنیتی، بخش‏هایی را سامان‏دهی کرده‏اند که شرح وظیفه‏شان، رصد وضعیت فرهنگی کشور بوده و بر آن مبنا تصمیم‏گیری می‏کنند. بخش‏های پنهانی هم وجود دارند اعم از مجموعه‏هایی از نیروهای جوان که ممکن است نگاه‏های متفاوتی اعم سنتی یا روشنفکرانه میانی و تند داشته باشند. اینها بالطبع در شبکه‏های اجتماعی و حقیقی حضور دارند و گاه نفوذ کلام دارند و اثر می‏گذارند. به‏عنوان مثال می‏توان به فضاسازی در خصوص فیلم رستاخیز اشاره کرد؛ اتفاقی که در نهایت باعث شد، دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عقب‏نشینی کنند. لذا اینها همان حوزه‏هایی هستند که با گرایش‏های مختلف در کنار هم هستند.

 

و این مجموعه‏های پنهان از کانون‏های آشکار اثرگذارتر هستند؟

تحلیل دقیق‏تر آن است که بگوئیم، دست به دست هم می‏دهند و به قول معروف پاس‏کاری می‏کنند. در تمامی حوزه‏های اجتماعی به دلایل گفته شده به مرحله تثبیت نرسیده‏ایم تا سهم بخش مدنی و حکومتی آشکار و تفکیک شده و منطقی باشد، این گروه‏ها با یک نوع پاس‌کاری و بدون تبعیت از قواعد آشکار حرکت می‏کنند. یک حرکت از بخش پنهان شروع شده و به بخش آشکار می‏آید و یا بالعکس. بنابراین تلاش این است که در این بخش تا آنجایی که می‏توانیم از سوء‌تفاهم‏ها بکاهیم.نکته دیگر این است که بتوانیم با یکسری گفت‏وگوها اشتراکات حداکثری و تمایزات حداقلی به دست بیاوریم. یکی از بحث‏هایی که در فضای مجلس هم مطرح بوده و الان هم آن را به جد دنبال می‏کنیم طرح گفت‏وگو است. همواره تا‌کید کرده‌ایم که چه در سطح وزیر و چه در سطوح دیگر باید در خصوص موضوعات مختلف مانند دین و دینداری وضعیت امروز و دهه آینده،‏ اقوام و گرایش‏های مذهبی و موارد دیگرگفت‏وگو کنیم.لذا به دنبال کاهش بی‏اعتمادی، تکثیر ارتباطات برای انتقال اطلاعات هستیم تا بتوانیم سوءتفاهمات مبتنی بر کمبود اطلاعات را کاهش داد. در گفت‏وگوها نیز برای اینکه چالش‏ها را کمتر کنیم در این مسیر حرکت می‏کنیم. در شورای عالی فرهنگی نیز به اعتبار سند مهندسی فرهنگی، اقداماتی در حال انجام است برای اینکه چطور دستگاه‏های فرهنگی رسمی با مسئولیت‏های مشخص در حوزه فرهنگ تعریف کنیم. حداقل دنبال این هستیم که در برخی حوزه‏ها، نهادهای مسئول مشخص شوند و نهادهای همکار، نقش مشاوره‏ای و کمک‏رسانی داشته باشند.

در واقع از ورود نهادهای مختلف در حوزه فرهنگ جلوگیری می‏کنید و این امیدواری وجود دارد که نسبت به این قضیه پای‌بندی وجود داشته باشد؟ مثلا نهادی مثل مرجعیت یا فردی در مورد ساختهشدن یا نشدن یک فیلم نظر ندهد؟

موضوعات سند مهندسی فرهنگی، بیشتر ناظر به بخش رسمی است، اینکه در برخی نهادهای حاکمیتی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‏های فرهنگی زیرمجموعه‏ی بسیج و سازمان‏هایی از این دست، تصمیم‌گیری نامناسب صورت نگیرد. می‏توان امیدوار بود اگر توافقی صورت بگیرد، شرح وظایف و مسئولیت‏های هر سازمان را تعریف کنیم.

مشکلات شما ظاهرا فراتر از دستگاه‏هایی است که نام می‏برید.

در همین حوزه هم مشکلات کم نیست. سهم وزارت از لحاظ منابع بودجه‏ای، رسانه‏ای و انسانی به هیچ عنوان قابل قیاس نیست با میزان تهاجم رسانه‏ای و نقدهایی که از سوی دستگاه‏های نظارتی و تقنینی به وزارت فرهنگ وارد می‏شود.

 

چندی پیش شما گفته بودید احتیاج به وزارت ارشاد دوم داریم و وزارت ارشاد فعلی با همین قدرت و اختیاراتی که دارد از عهده کارها برنمی‏آید. وزارت دومی که قرار است در کشور راه بیفتد قرار استچه کار کند؟

حتما به شأن نزول آن بحث توجه کرده‏اید. فضای مجازی تاثیرات وسیعی را در حوزه‏های شرح وظایف و کارکردهای نهادهای مختلف ایجاد کرده و ما وارد دوره جدیدی از حکمرانی می‏شویم. هم دوران جدید اجتماعی و هم دوران جدید حکمرانی. شاید در دوره‏های مختلف زندگی تاریخی انسان، اتفاقی را که اکنون به عنوان انقلاب فضای مجازی می‏بینیم بی‏سابقه باشد. این اتفاقات علائمی است که در دهه‏های آینده با چنین نگاهی جامعه و زندگی اجتماعی را تصویر می‏کنند. از باب نمونه، تحولاتی که در خدمات‏دهی بانک‏ها رخ داده، مرحله‏ای ابتدایی و پیش‏درآمدی است بر انقلاب دیجیتالی در نظام پولی- بانکی که بانک‏ها خود را با آن تطبیق می‏دهند. همین مساله در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز صادق است. لذا با وقوع تغییرات در زندگی اجتماعی، نظام حکمرانی نیز باید تغییرات جدی و ریشه‏ای پیدا کند. نقلاب فضای مجازی تاثیراتی اساسی نه در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بلکه حتی در زمینه امنیت بر همه دولت‏ها و حاکمیت‏ها خواهد گذاشت. در این شرایط جدید، با نظام کلاسیک نمی‏توانیم دوره‏ای را که پیش‏رو داریم، حکمرانی و مدیریت کنیم. با این نگاه بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 2 مطرح شد. جامعه‏ ایران در حال تغییر است اما نظام مقررات و روابط و ارتباطات‏مان هنوز در نظام کلاسیک حرکت می‏کند. هنوز فکر می‏کنیم با نظام سابق مجوزها می‏توانیم در یک نوع نظام نظارت و کنترل حرکت کنیم. در‏حالی‏که در نظام جدید مقاومت ما در برابر این تحولات، یک مقاومت کوتاه‏مدت خواهد بود. سپهر جدیدی در حوزه فرهنگ شکل گرفته که با رویکرد سنتی و کلاسیک نمی‏توان به آن پاسخ داد. با این نگاه، هم نظام نظارت و سیاستگذاری و هم نظام هدایت و حمایت، نظام ارتباطات اجتماعی و نظام صنفی‏مان، احتیاج به بازنگری در شرح وظایف دارد.

 

آقای وزیر متاسفانه فلسفه وجودی وزارت ارشاد بر سانسور استوار شده. یعنی وزارت تعیین می‏کند که بسازیم یا نسازیم، چه بنویسیم یا ننویسیم. به چه کسی مجوز مطبوعات بدهیم یا ندهیم. شمازمانی که قرار بود وزیر شوید یکی از برنامه‏هایتان کاهش تصدی‏گری دولت و سپردن امور به نهادهایی بود که مربوط به بخش خصوصی یا صنفی است. اما این اتفاق صورت نگرفت. چرا؟

پاسخ شما دو بخش دارد. در بخش اول نظام نظارتی بر مبنای قواعد و قوانین موجود است. و آنچه اتفاق می‏افتد، امری قانونی است. اما مطلب دوم اینکه هر قانون باید به اثرگذاری‏اش فکر کند و از لحاظ نحوه اجرا به نقطه اثربخشی برسد. تحولاتی در فضای جاری اجتماعی پدید آمده است که ما باید اهداف نظام ممیزی را مطابق با آن تحولات، تغییر داده و به‏روزرسانی کنیم.

یعنی شما همچنان معتقد به نظام نظارتی و ممیزی هستید؟

قوانین در نظام اجتماعی مبتنی بر قوانین مشخص است و این قوانین دولت‏ها را مدیریت می‏کند. حتما دولت و حاکمیت مبتنی بر قانون عمل می‏کند و اگر جز این باشد، سنگ روی سنگ بند نمی‏شود. البته نهادهای مدنی می‏توانند منتقد و معترض باشند یا پیشنهاد دهند. لذا با تفکیک این دو حوزه از یکدیگر، باید این مساله را مدنظر قرار دهیم که نهاد دولت، نهاد مجری قانون است منتها باید به دنبال این هم باشد که قوانین را اصلاح کند و قوانین بهتری برای جامعه به ارمغان آورد اما مادامی که قانونی وجود دارد، نمی‏تواند بگوید من به این قانون اعتقاد ندارم و اجرا نمی‏کنم. بخش دولتی با این مبنا وارد نظام دولت شد که بتواند اجراکننده قانون و البته اصلاح‏کننده قانون باشد. حال برای اینکه تا حدی مشکلات را کمتر کنیم در حوزه‏های مختلف به دنبال رسیدگی به چالش‏های حوزه‏های مختلف علی‏الخصوص مطبوعات هستیم. باید به این سمت برویم که مبانی نظارت در ممیزی خودمان را از فضای سلیقه‏ای خارج کرده یا به حداقل برسانیم. اگر قانونی داریم که توسط شورای انقلاب فرهنگی تصویب شده و برای اجرا به ما ابلاغ شده، باید مصادیق این قانون را مشخص کنیم. نباید اینطور باشد که در بحث ممیزی، واژه‏ها را بدون توجه به فضای متن زیر تیغ سانسور ببریم. به نظر نمی‏رسد که منظور قانون‌گذاران این نظام هم از مقوله نظارت، این بوده باشد. این نشان می‏دهد که در مسیر اجرا گرفتار اختلال‏ شده‏ایم. خارج کردن نظام نظارت و ممیزی از سلیقه‏های فردی و واردکردن قواعد قابل استناد و منطقی، هدفی است که باید آن را دنبال کرد. با این نگاه مسیر تعریف روشن‏تر نظام ممیزی را دنبال کردیم.

یعنی به مرحله لایحه جدید رسیده است؟

عناوینی که در قانون آمده از این جهت است که تعریف‏ها و مصداق‏هایش روشن‏تر شود. تا اگر زمانی یک کتاب برای بررسی به چند نفر واگذار شد اطمینان نسبی وجود داشته باشد که نتیجه‏ها مشابه خواهد شد و کمتر گرفتار اعمال سلیقه شخصی خواهیم شد. البته مقوله ممیزی چون یک امر کیفی است، نمی‏شود به شکل صد در صدی آن را رفع کرد هرچند تلاش می‏کنیم آن را به حداقل برسانیم.

یک نگاه است که از پایه این مقوله، وجود «باید و نبایدها» در حوزه فرهنگ را زیر سوال می‏برد. نگاه دوم نگاه شماست که می‏گویید این «باید و نبایدها» باید قانون‏مند شوند. در اصل ماجرا فرقی نمی‏کند. با رفتن یک وزیر و آمدن یک فردجدید ممکن است کسانی که مسئول ممیزی هستند، کنار گذاشته شوند و اوضاع به روال سابق برگردد.

مهم است که ما نظام دستورالعمل‏هایی را در مجموعه پیدا کرده‏ایم که می‏تواند مقداری از سلیقه‏ای شدن ممیزی‏ها بکاهد. در گام بعدی باید این نظام را نهادینه کنیم تا با رفت‌وآمد افراد تغییر پیدا نکند. در حوزه فرهنگی به این دلیل که این بحث‏ها و کاربرگ‏ها به تصویب هیات منتخب شورای انقلاب فرهنگی می‏رسد و عملا هیات منتخب کاربرگ‏های تفسیر را تأیید می‏کند، لذا این تأیید کردن‏ها یک مبنای تثبیت‏شده ارائه می‏کند؛ نه به عنوان اینکه در یک دوره مبنا باشد. بنابراین این نکته به ما کمک می‏کند تا در آینده، کار را با پشتوانه بیشتری ببینیم.نکته بعد در ادامه این بحث این است که با توجه به مجموعه متون آماده‌شده و نظام تأیید و تصویب، جاهایی را که تصور می‏کنیم مشکل فهم و مصداق داریم، از طریق پاره‏ای از موارد اصلاحی به شورای انقلاب فرهنگی می‏بریم و در مجموعه‏های دیگر مسئله را حل می‌کنیم که در این مورد نیز کارهایی صورت گرفته است.

 

در حوزه‏ سینما و موسیقی نیز چنین دستورالعمل‏هایی تدوین شده و با این نگاه بحث‏ها پیش رفته است.

در حوزه مطبوعات مسئله پیچیده‏تر است؛ علی‏الخصوص وقتی که کشور در فضای خاصی قرار می‏گیرد. در این شرایط، مراکز ابلاغ و ارجاع تصمیم‏ها جدی‏تر می‏شوند و وزارت هم به‌عنوان مسیر انتقال، موظف به ابلاغ سیاست‏ها و تصمیم‏ها است. دو مجموعه دبیرخانه شورای امنیت ملی و ستاد تبلیغات اقتصادی که آقای رحمانی فضلی مسئولیت آن را برعهده دارند، به اقتضاء شرایط جاری کشور به این مساله ورود داشته و دارند. اصل مطلب هم به نظر می‏آید دور از انتظار نباشد. شرایط کشور سخت است و به نظر می‏آید در این حوزه سوءاستفاده‏کنندگان داخلی و خارجی بخواهند فضای کشور را آلوده کنند. لذا در چنین شرایطی، هم دبیرخانه شورای امنیت ملی و هم ستاد تبلیغات اقتصادی در موارد متعددی تصمیم‏هایی اتخاذ می‏کنند. آنچه به نظر می‏آید به اصحاب مطبوعات منتقل شده، یک فهم مشترک از سیاست رسانه‏ای در این دوران است که میان حاکمیت و اصحاب رسانه وجود دارد. یعنی اصحاب رسانه با اکثریت قاطع به منافع ملی، وحدت ارضی و آینده ایران معتقد هستند و شرایط را درک می‏کنند.

در سؤال قبلی به این مسئله اشاره کردید که با توجه به حضور شبکه‏های اجتماعی و فضای جدیدی که به وجود آمده، اینکه یک روزنامه چیزی بنویسد یا نه، چقدر می‏تواند تاثیرگذار باشد؟ در شبکه‏های اجتماعی داخلی، هرکس هر مطلبیمی‏تواند می‌نویسد و ملاحظاتی این‌چنینی در نظر گرفته نمی‏شود و اثری که باید بگذارد می‏گذارد. فکر نمی‏کنید که شاید دوره این بایدها و نبایدها به سر آمده باشد؟

گفت‏وگوی اصحاب رسانه با کسانی که سیاست‏های رسانه‏ای را در شورای عالی امنیت ملی و ستاد تبلیغات اقتصادی وزارت فرهنگ و ارشاد تعیین می‏کنند، باید شکل گیرد. شبکه‏های اجتماعی آنقدر وسیع شده که قدرت‏های کنترل‏کنندگی را حداقلی کرده است. این مساله امری کاملا روشن است، ولی افکارسنجی‏ها نشان می‌دهد که میزان اعتماد در شبکه‏های اجتماعی با وجود میزان دسترسی وسیع‏تر نسبت به شبکه‏های رسمی پایین‏تر است.مردم روز‌به‌روز اعتمادشان نسبت به شبکه‏های اجتماعی کاهش پیدا می‏کند و این به دلیل پخش خبرهای نادرست است. سال 96 میزان اعتماد به شبکه‏های اجتماعی بالاتر بود. اتفاقاتی که در دی‌ماه 96 رخ داد، به خاطر این بود که به نحوی فضای اجتماعی در سطح قابل توجهی تحت‌تاثیرِ شبکه‏های اجتماعی قرار داشت. اما امروز که ما با هم صحبت می‏کنیم، خبرهای مختلفی در بستر شبکه‏های اجتماعی عرضه می‏شود، اما آن میزان تحرک و هیجان پدید نمی‏آید. البته این مساله متاثر از عوامل متعددی است. یک عامل این است که میزان اعتماد به شبکه‏های اجتماعی در جامعه کاهش یافته است. از منظر حاکمیت می‏گویم که شبکه‏های رسمی در کشور به خاطر این مسئله، حساسیت‏های خاص خودشان را در شرایط خاص خواهند داشت؛ زیرا میزان اعتماد مردم نسبت به خبری که در صداوسیما می‏شنوند یا در روزنامه می‏خوانند، با آنچه در شبکه‏های اجتماعی می‏بینند، تفاوت دارد. نباید فراموش کنیم که شرایط سیاسی ما در این مقطع واقعا خاص است.مجموعه افرادی که برای پایداری تاریخ چندهزار ساله ایران، در این قالب جغرافیایی فکر می‏کنند، باید کنار هم قرار بگیرند. با این نگاه باید اهالی رسانه و اصحاب امنیت بر سر مقوله‏ی امنیت ملی گفت‏وگو داشته باشند تا به این نتیجه برسند که چه رویکردی در پیش گرفته شود تا از یک طرف حق دریافت اطلاعات و حق اطلاعات آزاد نادیده گرفته نشود و از سوی دیگر از منافع ملی حفاظت و صیانت شود.

 

یکی دو ماه قبل در مورد سه موسسه صحبت کرده بودید که وابسته به وزارت ارشاد هستند و گفته بودید به‌علت نیروی اضافه و موازی‏‏کاری‏های‏شان، در نظر دارید این سه موسسه را با هم ادغام کنید. این سه موسسه، کدام موسسات هستند و در چه زمینه‏ای موازی‏کاری انجام می‏دهند؟

حدود 36 موسسه وابسته یا شبه‌وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم. به نظر می‏آید در حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، گرفتار اختلال هستیم. در دوره‏ای بنا بر ضرورت‏ها یا شبه‌ضرورت‏هایی، نهادهایی شکل گرفته‏اند، اما با همان شکل و قواعد و بدون بازنگری و سازماندهی موردنیاز مجدد باقی مانده‏اند. 36 موسسه‏ای که به گونه‏ای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، طبعا حجمی از فعالیت‏ و کار در دوره‏های خودشان داشته‏اند و از خدماتشان می‏شود دفاع کرد؛ اما اینکه آیا در دهه سوم تاسیس‌شان، باید به همان شکل به کارشان ادامه دهند یا خیر، می‏تواند محل یک سؤال جدی باشد. این پرسش شاید در دوره قبل توسط آقای جنتی مطرح شد اما ادامه پیدا نکرد. این سؤال را دوباره زنده کرده‏ایم. آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 36 موسسه وابسته نیاز دارد یا این موسسات می‏توانند در 10، 15 موسسه ادغام شوند؟ چون گاهی ساختارهای متکثر و متنوع و وابسته، و هم‌چنین حجیم شدن دولت‏سالاری آشکار و پنهان، مانع از واگذاری برخی امور به صنوف یا مردم می‌شود و گاه در این موسسات همپوشانی‏هایی وجود دارد و یک موسسات مختلف با یک مجموعه وظایف مشترک در دوره‏های مختلف شکل گرفته‏اند که می‏توان برای صرفه‏جویی در منابع و بودجه، ادغام‏هایی میان آنها صورت گیرد.

همه این موسسات از بودجه وزارت استفاده می‏کنند؟

برخی از بودجه بیرونی هم استفاده می‏کنند. اما به طور طبیعی از بودجه‏های حمایتی فرهنگی و هنری وزارت‌خانه بهره‏مند می‏شوند. هر اتفاق نوسازانه‏ای باید مسیری را طی کند. البته نباید خدمات مثبتی را که در این موسسات انجام می‏گیرد نادیده گرفت. نمی‏خواهیم اینها را از دست بدهیم. موجودیت‏شان از لحاظ برندها و ارتباطات مثبت باید حفاظت شود تا در تغییرات و نظام‏های نوسازانه، تخریب‏های لودری اتفاق نیفتد. از این طرف هم باید بتوانیم به سازمانی کاربردی‏تر و فعال‏تر و کوچک‏تر با وظایف شفاف‏تر برسیم. در حال طی این مسیر هستیم. در ابتدا قرار است هر معاونت با مجموعه ذی‏نفعان خودش ارتباط برقرار کرده و طرح‏هایی برای نوسازی این موسسات ارائه شود. امیدواریم در سه چهار ماه آینده این کار انجام شود.

 

این احتمال وجود دارد که در این سال‌ها این موسسات به قدری قدرت گرفته باشند که وزارت نتواند اصلاح‏شان کند؟

ما گفت‏وگوهایمان را انجام می‏دهیم تا در بیرون و داخل به نظام درستی برسیم. ممکن است عده‏ای به‌خاطر علاقه‏ای که به روش‏های گذشته دارند یا برداشت‏هایی که از کارکردهای این مجموعه‏ها دارند، نظراتی قاطع داشته باشند؛ اما در گفت‏وگوها حتما می‏‏توان به نقاطی میانی و مشترک رسید. برداشت بنده این است که انشاءالله می‏توانیم مسیر را به‌خوبی پیش ببریم و به نقطه مثبتی برسیم.

به نظرتان وزارت‌خانه در همه این موارد کُند عمل نمی‏کند؟ روندی که شما می‏گویید خوب است، اما احتمالا پنج سال طول می‏کشد تا به این نتیجه برسید که کدام سازمان و بنیاد باید نوع عملکردش را تغییر دهد. از سوی دیگر، شرایط فعلی بهاین صورت است که مثلا من الان می‏توانم با موبایلم از شما فیلمی بگیرم و پخش کنم، بدون اینکه نیازی به مجوز باشد. حتی درآمد هم داشته باشم. یک نویسنده یا آهنگساز چه نیازی دارد به شما مراجعه کند، وقتی می‏تواند در فضای مجازیاثرش را منتشر کند؟

به نظر بنده هم روند کار ما کند است. سرعت نظام تحولات اجتماعی آنقدر تند است که نظام حکمرانی از آن عقب افتاده است. مخصوصا در جوامع در حال توسعه، در شش سال گذشته تحولات فناورانه‏ای که جامعه ما به آن دسترسی پیدا کرده، مثل پهنای باند اینترنت، موبایل‏های هوشمند و فرصت‏های جدید برای تولید، آنقدر وسیع بوده که واکنش توأم با تأمل و تأنی نظام حکمرانی نتوانسته پا‌به‌پای آن پیش بیاید. عوامل متعددی هم در این مساله دخیل است، مثل بوروکراتیک بودن نظام حکمرانی، منابع انسانی که نسبت به نظام تحولات اجتماعی کلاسیک‏تر و کندتر حرکت می‏کنند، یعنی نظام مدیریت ما با نظام مخاطب فاصله نسلی دارد. مخاطب با تحولات همراه‏تر است تا نظامی که می‏خواهد برایش تصمیم‏گیری کند. اما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با توجه به این نکته که دغدغه‌های زیادی وجود دارد و دو سال بیشتر از این دولت باقی نمانده و باید به استقرار و تثبیت برسیم، تلاش‌مان این است که بحث‏هایی در حوزه فضای مجازی با دیگر ذی‏نفعان و نهادهای تصمیم‏ساز صورت گیرد؛ ولی نمی‌توانم بگویم از تلاش‌مان راضی هستم. درباره این مسئله چند جلسه در شورای معاونین و حتی با مدیران کل استانی به‌شکل ویدئوکنفرانس داشته‏ایم تا به این نتیجه برسیم چه اتفاقی باید در نظام حکمرانی در حوزه فضای مجازی اتفاق بیافتد. یا اینکه مسیری که پدید آمده به چه شکل است و تا کجا می‏توانیم قضیه را پیش ببریم. این بحث‏ها در داخل سیستم‏های سازمانی بخشنامه‏ای نیست. سیستم آنقدر بلد است تا بداند چگونه اختلال ایجاد کند که اتفاقی نیفتد. اینطور نیست که با بخشنامه و دستورالعمل کار انجام دهد. باید به یک نگرش و فرهنگ در داخل مجموعه تبدیل شود و مجموعه باورپذیری‏اش را زیادتر کند. مثلا در حوزه فضای مجازی باید بدانیم نظام تولید و مصرف یک بستر جدید پیدا کرده و این نظام تولید و مصرف در این فضا با نظام کلاسیک خیلی متفاوت است.

 

این به معنی یک نظارت تازه است. صحبت شما منظر حاکمیتی دارد، یعنی حکومت برای اینکه بتواند این مسیر را مدیریت کند، باید چه کار کند.

مدیریت به معنای نظارت نه، به این معنی که ارتباط برقرار کنیم. نه فقط بحث نظارت و کنترل. حاکمیت برای خودش شرح وظایف متعددی دارد. دولت نمی‏تواند بگوید من به قانون بی‏توجه هستم. اما این را هم می‏دانیم که نظارت و کنترل یکی از اضلاع مجموعه وظایف یک بخش از حاکمیت است نه همه وظایفش و نباید با آن تعریف شود. بخش مهمی که تعیین می‌کند حاکمیت چطور می‏تواند روند کیفیت‏‏افزایی و کمیت‏افزایی مثبت را در حوزه خدمات پدید بیاورد. در حوزه وزارت فرهنگ هم بیش از هر چیز باید توجه کنیم به اینکه چطور می‏توانیم محصولات و خدمات را از لحاظ کمی و کیفی توسعه و بازارهای داخلی و خارجی را افزایش دهیم.

تعلق ذهنی من باید این باشد که محصولات فرهنگی و هنری‏مان در فضای خارجی چه میزان حضور و در فضای داخلی چقدر زمینه دسترسی دارند. در مجموع وجه نظارتی وزارت فرهنگ و ارشاد بیشتر به عنوان یک کلیشه ذهنی در فضای درونی و بیرونی غلبه پیدا کرده است. فضای مجازی می‏تواند چشم‏اندازی برای ما مهیا کند تا برای تحول نگرش و کارکرد در سیستم، بتوانیم ببینیم که با چه واقعیتی روبه‏رو هستیم. این واقعیت کل نظام حکمرانی ما را می‏تواند تغییر دهد. به‏عنوان مثال، بنیاد فارابی دیگر نمی‏تواند به همان سبک و سیاق گذشته عمل کند؛ اینکه سفارش فیلم بدهد یا اینکه استودیوهای فیلمبرداری را اجاره دهد؛ این سیستم کلا عوض شده و این بنیاد باید خود را با این فضای جدید هماهنگ کند.

 

فقط بنیاد فارابی نیست. اساس وزارت ارشاد این است که می‏گوید من پول می‏دهم، پس نظارت می‏کنم یا سانسور می‏کنم. درحالی که این نگاه باید تغییر کند. بگویید ما پول نمی‏دهیم و یارانه‏ها همحذف می‌کنیم، اما در عوض بخش خصوصی را تقویت می‌کنیم و سانسور را برمی‌داریم.

نظام حمایتی که حتما لازم است. نوع حمایت را می‏توان تغییر داد. انتظار حمایت از حوزه صنعت و اقتصاد و صنایع است؛ اما دو نوع حمایت داریم، حمایت کمیته امدادی و حمایت زیرساختی. به نظر می‏آید در حوزه فرهنگ، این تلقی ایجاد شده است که حوزه فرهنگ حوزه هزینه‏بر و استضعافی است. با نوع نگاه کمیته امدادی که بخواهد فیلمساز، رسانه یا ناشر را به شکل تزریق مسکن، گاه و بیگاه سرپا نگه دارد، این نظام حمایت در حوزه فرهنگ گرفتار اشکال می‌شود. وظیفه دولت و حاکمیت، حمایت از بخش خصوصی است، والا نیازی به دولت نبود. اما این حمایت نباید حمایت کمیته امدادی باشد یا حداقل این نوع حمایت نباید درازمدت باشد. این حمایت باید زیرساختی باشد. یعنی موانع را برای کسب‏وکارها در حوزه‏های مختلف رفع کند تا به رونق تولید در حوزه خودش بیانجامد. نیازمند هستیم که در حوزه فرهنگ، نگاه هم از زاویه دولت و هم از زاویه ذی‌نفعان، یعنی هم سینماگران و هم بنیاد فارابی، هم اهالی رسانه، و ‏هم معاونت مطبوعاتی، تغییر کند. باید بپذیریم که نظام حمایتی سنتی در قالب تزریق پول مستقیم، همانطور که تا امروز نشان داده است، راه به جایی نبرده است. باید به این سمت برویم که زمینه‏های بازارهای محصولات فرهنگی و هنری را بیشتر فراهم کنیم. یکی از بحث‏های مهم برای ما این بود که مشاغل فرهنگی اصلا تعریف نشده‏اند. این مشاغل باید در نظام مشاغل تعریف شوند و می‏توانند در حوزه اقتصاد اجتماعی جایگاهی داشته باشند. در فضای امروز، صنایع خلاق از جهت ارزش‏ افزوده، جزو رده‏های اول تا سوم بوده و هستند و با دارو برابری می‏کنند. ارزش افزوده صنایع خلاق در مواردی از تجهیزات نظامی بالاتر است، در حوزه موسیقی، مد و لباس و ... . حتما اقتصاد فرهنگ و هنر، اقتصادی است که با ارزش افزوده بالا و سرمایه اندک می‏تواند پیش برود، به شرط اینکه موانع کسب‏وکار را بشناسیم و به درستی با آنها مواجه شویم.

این کار وظیفه وزارت ارشاد است؟

بله، اگر نگاه‏مان را عوض کنیم.