روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 15:10

گواهینامه #زنان_موتورسوار چه شد؟/ رصد: فضای مجازی

در ستون رصد: فضای مجازی هر روز پربحث ترین اخبار شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

تهمینه انصاری: شنبه شب دیوان عدالت اداری خبر خوشی برای زنان منتشر کرد: «پلیس باید برای زنان گواهینامه موتور صادر کند». اما ماجرایی پشت این خبر بود. ماجرایی که قدمتش به خیلی وقت پیش برمی‌گردد و مساله «موتورسواری زنان» که هرازچندگاهی تیتر می‌شود و بعدش هم فراموش، این بار به مدد فضای مجازی تا جایی پیش رفت که دیوان عدالت اداری هم اعلام کرد ممنوعیتی برای صدور گواهینامه برای زنان وجود ندارد. شروع این ماجرا از جایی بود که زنی اصفهانی به نام بهناز شفیعی بخاطر عدم صدور گواهینامه موتور سیکلت شکایت می‌کند، فیلمی از او در مواجه با پلیس در فضای مجازی پخش می‌شود که پلیس به او می‌گوید حق موتورسواری ندارد. شفیعی می‌گوید موتورش پلاک و بیمه دارد و او همه قوانین را رعایت کرده است.او همچنین گواهینامه بین‌المللی‌اش را نشان می‌دهد و می‌گوید هرچند این گواهی را از آمریکا دریافت کرده، اما پرچم ایران هم به‌عنوان کشوری که این گواهی را قبول دارد در آن ثبت شده، اما پاسخ پلیس به او این است که گواهینامه‌اش، گواهینامه‌ای نیست که بتواند با آن در شهر سوار موتور شود و این گواهینامه برای استفاده در پیست است. پلیس حاضر در این فیلم می‌گوید: «در ایران خانم‌ها نمی‌توانند با موتور در شهر تردد کنند و هیچ خانمی گواهینامه ندارد.»

بعد از این ماجرا هم با واکنشی جالب از سمت دیوان عدالت اداری مواجه می‌شود؛ واکنشی که در آن دیوان، پلیس را ملزم به صدور گواهینامه می‌کند و بعد هم تصویری از دادنامه‌ای که در آن شعبه دیوان عدالت اداری این الزام را برای پلیس حتمی می‌کند، در فضای مجازی پخش می‌شود. کمی بعدتر هم باز خبری می‌آید که این حکم قطعی نیست و برخی منابع خبری هم گفته‌اند که این حکم برای کل کشور قابل استناد نیست و فقط برای شکایت‌کننده این حکم صادر خواهد شد. هرچند باید منتظر ماند و دید که صدور این حکم خوشحال‌کننده برای زنان، قطعی است یا نه! اما فضای مجازی به استقبال این رای رفت. مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران از اولین کسانی بود که این خبر خوش را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. او نوشت: «خبر خوب براى بانوان کشور: پلیس باید برای زنان گواهینامه موتور صادر کند. رای یک شعبه دیوان عدالت اداری درباره‌ الزام نیروی انتظامی بر صدور گواهی‌نامه‌ی موتورسیکلت برای بانوان.بر اساس این رأی، رانندگی موتورسیکلت همانند رانندگی خودرو قائم به جنسیت نیست». محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس هم گفته موتورسواری زنان منع قانونی ندارد. زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران هم گفته: «پلیس شرایط صدور «گواهینامه موتورسیکلت برای زنان» را فراهم کند». از سویی دیگر ثریا شارقی، مدیرکل امور بانوان استانداری تهران هم در مصاحبه‌ای در همین زمینه گفته: «برخی مطالبات وجود دارند که ممکن است مطالبه قشر خاصی از زنان باشد که اگر توجه کردن به آن اخلالی در نظم، اخلاق عمومی و امنیت اجتماعی زنان و جامعه ایجاد نکند، اصرار بر نادیده گرفتن آن مطالبه چندان جالب نیست».

فراکسیون زنان هم از نیروی انتظامی خواسته که این موضوع را بیشتر بررسی کنند. کاربری نوشت: «حالا درسته قانون عمومی منتشر نشده اما می‌فرمایند که یکی چراغ روشن ز هزار مرده بهتر». کاربری دیگر به طنز نوشت: «از فردا شاهد پیک موتوری‌های خانم خواهیم بود». کاربری هم امیدوارانه نوشت: «در میان این همه خبر ناامیدکننده برای جامعه زنان، این خبر امیدوارکننده را باید غنیمت شمرد. نباید با زنان با تهدید و تحدید برخورد کرد».

یکی دیگر از کاربران در واکنش به #موتورسواری_زنان نوشت: «هیس! دخترها به ورزشگاه نمی‌روند، کودک همسر می‌شوند، بدون اجازه قیم یا شوهر از خانه خارج نمی‌شوند. هیس! بذارید زنان موتورسوار شوند». کاربری هم نوشت: «موتورسواری زنان به معنی حمایت از زنان سرپرست خانواره تا با سرمایه کم بتونن زندگیشون رو بچرخونن».

کاربری هم در واکنش به تسری نداشتن این حکم برای همه زنان ایران نوشت: «یعنی دارن با زبون غیرمستقیم میگن هر خانمی گواهینامه می‌خواد، باید از راه شکایت و دادگاه بره جلو تا بهش بدیم.» کاربری هم در برابر این حکم ایستاد و نوشت: «از نظر فمنیست‌ها حقوق زن یعنی اینکه او بتواند پیک‌موتوری شود و در سرما و گرما با موتور در خیابان‌ها به دنبال روزی برود». کاربری دیگر هم در مخالفت با این حکم نوشت: «من به گواهینامه برای خانوما خوش‌بین نیستم، تو شهری که زنانش برای دوچرخه‌سواری با مشکل روبه‌روان و به رسمیت شناخته نمیشن و حتی تو کمپین‌های مسئولان هم جا نمیگیرن، توقع موتورسواری نمیشه داشت!»