روزنامه سازندگی

جامعه شبکه اجتماعی

منتشر شده در تاریخ شنبه 22 تیر 1398 ساعت 16:2

پایان کچلی سربازها!/ عروس شدن دختر مدال‌آور المپیک/ وزیر را از کلاس عقرب باخبر کنید!/ رصد: فضای مجازی

در ستون رصد فضای مجازی صفحه کوچه هر روز پربحث ترین خبرهای شبکه های اجتماعی منتشر می شوند.

پایان کچلی سربازها!/ «سربازها دیگر کچل نمی‌شوند.» این خبر را سردار کمالی، رئیس اداره منابع ستاد کل نیروهای مسلح دو روز پیش اعلام کرد و سربازهای جدید را از غول «کچل کردن» نجات داد. شاید برای خوشایند شدن سربازی. همیشه پای سربازی رفتن و به اصطلاح آب خنک خوردن که وسط می‌‌آمد، ترس کچل کردن همراه سرباز بوده؛ حتی بیشتر از دو ماه آموزشی و دو سال سربازی و دلتنگی و دوری از خانواده. برایش هم به دنبال انواع‌واقسام چاره می‌گشتند، از کلاه به سر گذاشتن تا... ! حالا بعد از یک قرن که سربازان را پیش از رفتن به دوره آموزشی کچل می‌دیدیم، ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که دیگر نیازی به کچل کردن نیست و خیال سربازان جدید را از کچلی راحت کرد. هرچند این خبر با اعتراض و استقبال زیادی در فضای مجازی مواجه شد، سربازهای جدید و آنهایی که این دوره پیش رویشان است، از این تصمیم استقبال و آنهایی که کچلی را از سر گذرانده‌اند، به این تصمیم معترض شدند. سردار کمالی در توضیح جزییات نتراشیدن موی سر برای سربازان گفته: «‌با توجه به بررسی‌های انجام شده و ارتقاء بحث بهداشت فردی و امکانات مناسب یگان‌های نیروی مسلح و علاقه جوانان به منظور خوشایندسازی و افزایش جذابیت و نشاط خدمت سربازی بر اساس تصمیمات اتخاذ شده تراشیدن موی سربازان با نمره ۴ از سربازی حذف شد. از این پس اندازه موی سر کارکنان وظیفه برای دیپلم و پایین‌تر در مراکز آموزش شماره ۱۰ و سرباز و سرجوخه در حین خدمت ۱۰ تا ۱۶ همچنین فوق دیپلم و بالاتر در مراکز آموزش ۱۶ و افسر و درجه دار در حین خدمت ۱۶ تا ۲۰ خواهد بود».

معترضین به این قانون جدید در فضای مجازی گفته‌اند: «‌احتمالا این قانون برای دو ساله تا فرزند یکی از مسئولین سربازیش رو بره. خدا کنه دائمی باشه مثل خرید سربازی بگیر نگیر نباشه». یا مثلا گفته‌اند: « به جای اینها، مدت زمان سربازی رو مختصر و مفید کنید. مهارت زندگی و خود اشتغالی بهشون آموزش بدید که بعد سربازی تازه نیان بگردن دنبال کار و درس‌هاییم که خوندن یادشون بره». یا در اعتراضی سفت و سخت‌تر اظهار نظر کرده‌اند: «‌این تصمیم کاملا اشتباهه! اشاعه بی‌نظمی در یگان‌های نظامی است.» یا کاربری دیگر گفته: «‌کاش تو همه ابعاد جامعه‌مون یه سردار کمالی داشتیم! وزیر؟! سردار کمالی.... نماینده مجلس؟! سردار کمالی؟!»

یکی از موافقین این طرح جدید هم گفته‌: «‌عالیه خیلی خبر خوشحال‌کننده‌ای بود. من ماه بعد دارم اعزام میشم.»، کاربر موافق دیگری هم گفته: « من یکی از ترسام برا نرفتن به سربازی کچل کردن بود، الان دیگر ترسی از سربازی ندارم».

عده‌ای هم به طنز گفته‌اند:« همین الان میریم دفترچه پست می‌کنیم».

عروس شدن دختر مدال‌آور المپیک

کیمیا علیزاده نخستین و تنها زن ایرانی که در تاریخ ایران در بازی‌های المپیک، برنده مدال طلا شده ‌است، در جدیدترین پست اینستاگرامی خود در تاریخ 18 تیر 1398 مراسم ازدواج خود با حامد معدنچی، والیبالیست سابق را اعلام کرد و نوشت: «‌مرسی از عزیزای دلی که اومدن و بهمون تبریک گفتن». هواداران این ملی‌پوش و کاربران فضای مجازی برای او و همسرش آرزوی خوشبختی کرده و تولد او را که همزمان با این مراسم بود هم تبریک گفتند.

وزیر را از کلاس عقرب باخبر کنید!

منیژه حکمت، کارگردان سینما در آخرین پست اینستاگرامی خود توییتی را به همراه عکسی از چندین گونه عقرب باز نشر کرد و نوشت: «برسانید به‌ دست وزیر آموزش و پرورش (البته وزير نداريم، اگر هم داشتيم فرقى نمى‌كرد). ‏معلم روستای بنه‌اران ایذه این عکس را فرستاده و گفته از ۱۵ اردیبهشت تا‌کنون، این عقرب‌ها را در کلاس درس یافته است. روستایی که جاده ندارد و آبش را از چشمه می‌گیرند. ‏او می‌گوید در سقف مدرسه قدیمی این روستا مارهای بزرگی زندگی می‌کنند».