روزنامه سازندگی

سیاست دولت

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 20 تیر 1398 ساعت 22:51

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور خبرداد: تذکر دولت به رئیس صداوسیما بر ای گاندو

گلایه و نقد به تلویزیون در دل اعضای هیئت دولت محدود به واعظی و گاندو نیست. بیژن نامدار زنگنه نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت با انتقاد از انتشار برخی اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت ایران بیان کرد که ما در شرایط جنگ اقتصادی با آمریکا هستیم و اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت کشور اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی با دولت باشد

سیما‭ ‬پروانه‌گهر: کنایه‌های پیدا و پنهان اعضای هیئت دولت درباره سریال گاندو امروز شکل روشنی به خود گرفت و به صورت شفاف در تذکر دولت به صداوسیما نمود پیدا کرد. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران از تذکر رسمی دولت به علی عسگری، رئیس سازمان صداوسیما خبر داد و گفت: طی هفته‌های گذشته تماس‌های بسیاری با دفتر ارتباطات مردمی ریاست جمهوری انجام شد و طی آنها مردم گلایه‌های بسیاری از اینکه در صداوسیما سناریوسازی‌هایی در حال انجام است داشتند.رئیس دفتر رئیس‌جمهور همانند محمدجواد ظریف که پیش از این گفته بود از اساس تلویزیون تماشا نمی‌کند چه رسد به سریال گاندو با بیان اینکه این سریال را ندیده است گفت که دولت در شش سال گذشته به رفتارهای صداوسیما که در برنامه‌های مختلف سعی می‌کنند به دولت انتقاد کنند و برخوردی با حالت جناحی و حزبی با دولت داشته است عادت و تلاش کرده تا جایی که امکان دارد این مسائل حل شود و اوضاع آرامتر شود. واعظی در این خصوص تاکید کرد: ما در دولت فکر می‌کردیم وقتی شرایط کشور این‌گونه است و دشمن خارجی وجود دارد و فشارهایی به کشور وارد می‌شود و گرانی‌هایی وجود دارد، صداوسیما با دولت همراهی و به دولت که خط مقدم جبهه است کمک می‌کند اما اینکه در یک سریال مطالبی را مطرح می‌کنند که به گفته نویسنده آن ۸۰ درصد آن حاصل تخیل است، این سوال ایجاد می‌شود که چرا در ابتدا به مردم می‌گویند که سریال بر اساس یک موضوع واقعی است و سپس طوری صحنه‌سازی می‌کنند که ذهن مردم را نسبت به موضوعات مختلف مشغول کنند.واعظی با بیان اینکه متاسفانه در سریال گاندو بر اساس گزارشی که به ما رسیده است جایگاه قوه قضائیه، دبیرخانه و شورای عالی امنیت ملی در صحنه‌هایی تنزل داده شده است گفت: با وزارت‌خارجه‌ای که امروز در خط مقدم جبهه مقابله با دشمنان است در این سریال برخورد بدی شده است و همچنین این اتفاق درباره وزارت اطلاعات کشور نیز افتاده است. در نهایت تلاش شده در ۳۰ قسمتی که این سریال به نمایش در آمده، عده‌ای را مسئولان انقلابی و ارزشی و عده‌ای را افراد نفوذپذیر و نفوذپرور و غرب‌گرا و وابسته به خارج معرفی کنند.وی ادامه داد: این دو قطبی کردن مسئولان و جامعه کار بسیار خطایی است و مقام معظم رهبری همواره تذکر داده‌اند که در رفتارهایتان تلاش نکنید که جامعه یا مسئولین را دو قطبی کنید. در این سریال مطالب دروغ و تهمت بسیار زیاد است و دولت و مسئولان و بخش‌های مختلف این حق را دارند که شکایت، برخورد و روشنگری کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به دعوت از عوامل مختلف سریال گاندو در شبکه‌های تلویزیونی گفت: رفتار صداوسیما با سریال گاندو در مقایسه با همه سریال‌های دیگر فرق دارد؛ طی روزهای اخیر در بخش‌های مختلف خبری اعم از سیاسی یکی از موضوعات مطرح شده این سریال است یا اینکه در شبکه‌های مختلف تلویزیونی عوامل و بازیگران این سریال را دعوت کرده‌اند تا با مردم ارتباط برقرار کنند. به نظر می‌رسد صداوسیما در حال انجام کار غیر‌معمولی است و من فکر می‌کنم که این مجموعه باید حتماً در رفتارهای خود تجدیدنظر کند.

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا به رئیس صداوسیما که در جلسات هیئت دولت نیز حضور دارد تذکری در خصوص رفتارهای رسانه ملی داده نشده گفت: در جلسه امروز به رئیس صداوسیما تذکر داده شد.

در همین راستا اما خبرنگاران از فاصله زیادی از علی عسگری – که بسیار به ندرت در جمع خبرنگاران حیاط دولت حاضر می‌شود- درباره سریال گاندو پرسیدند و ویدئوی این سوال در شبکه‌های مجازی دست به دست شد. تصویری که علی عسگری تنها به جمله «می‌خوام بمب منفجر بشه» برای پاسخ به سوال درباره سریال گاندو اکتفا می‌کند.

 

صداوسیما هیچ هماهنگی با دولت نمی‌کند

گلایه و نقد به تلویزیون اما در دل اعضای هیئت دولت محدود به واعظی و گاندو نیست. بیژن نامدار زنگنه نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت با انتقاد از انتشار برخی اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت ایران بیان کرد که ما در شرایط جنگ اقتصادی با آمریکا هستیم و اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت کشور اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی‌های مربوطه با دولت باشد اما هیچ هماهنگی‌ای از طرف تلویزیون با ما نمی‌شود. این اقدام کار درستی نیست و مشخص نیست که با چه نیتی این اطلاعات منتشر و مکرراً بازنشر داده می‌شود. هفته گذشته نیز زنگنه از برنامه صبحگاهی در تلویزیون که مسیر دور زدن تحریم‌ها را نشان داده بود انتقاد و تاکید کرده بود که در این شرایط باید با هماهنگی بیشتری عمل کرد.

 

کنایه ظریف به سریال‌سازی علیه دولت

اما این تنها اشاره به موضوع گاندو در حاشیه جلسه هیئت دولت نبود. محمدجواد ظریف نیز پس از توضیحات مبسوطی که درباره پیگیری‌های حقوقی دستگاه دیپلماسی در خصوص ورود پهپاد آمریکایی به مرزهای قانونی کشور داد تاکید کرد که با همکاری بسیار قوی که وزارت خارجه با ستاد کل داشت، توانستیم با فاصله خیلی کمی از ماجرا، هم سفیر سوئیس را احضار و به او اعتراض کنیم و هم در این باره اطلاع‌رسانی داشته باشیم و به دبیرکل سازمان ملل نامه بنویسیم.

و بعد با خنده همیشگی و کنایه به سریال گاندو بدون این‌که نامی از تلویزیون و یا این سریال ببرد گفت:ما اقدامات‌مان را انجام دادیم البته که پول نداریم تا فیلم تبلیغاتی از آن بسازیم!

سریال گاندو تمام شده است اما حواشی آن ادامه دارد. در بازه زمانی یک ماه پخش آن واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت. سی شب سریال، مثنوی هفتاد من کاغذ شد و به اندازه هزار و یک شب واکنش در پی داشت. اما حالا مهم‌تر از «آنچه گذشت» در این سریال، «آنچه خواهید دید» است، چرا که آرش قادری می‌گوید سری دوم سریال را می‌سازد!

 

توئیت‌های آشنا

حسام‌الدین آشنا در چند سری نسبت به این سریال واکنش نشان داد و در مجموعه توئیتی درباره قسمت‌ها و ابعاد مختلف این سریال موضع‌گیری کرد. وی در ابتدا در توئیتی تولید‌کننده سریال یعنی موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی را به چالش کشید و نوشت که هیئت مدیره این موسسه چه کسانی هستند؟ بودجه‌شان از کجا تامین می‌شود و کدام نهاد بر آنها نظارت دارد؟ که البته این توئیت با پاسخ تند مجتبی امینی ارمکی تهیه‌کننده این سریال روبه‌رو شد اما آشنا باز هم در توئیتی دیگر این سریال را حرکتی در جهت تضعیف دولت خواند و به مقایسه وضعیت دولت و صداوسیما درباره بودجه و اجازه سریال ساختن پرداخت و در توئیت دیگری نیز از گاف‌های امنیتی این سریال انتقاد کرد و نوشت: «این سریال به حیثیت و وجهه امنیت‌آفرینان ضربه وارد می‌کند. موسسه شهید آوینی قبلا نیز گاف‌هایی چون سپردن عنان خود به محمدنوری‌زاد و تولیدات مخربی چون چهل سرباز در کارنامه خود دارد.» حسام‌الدین آشنا در توئیت‌های خود تاکید کرد:
 با گاندو گنده نمی‌شوید.

 

صدای مجلس هم درآمد

نمایندگان فعلی و سابق مجلس نیز به این سریال انتقاد کردند. احمدشیرزاد از محتوای سریال در خصوص تخریب دولت انتقاد کرد و نوشت که سریال گاندو شوخی گرفتن مسائل جدی است. محمدرضا بادامچی عضو فراکسیون امید مجلس با انتقاد از حمله به دولت در این سریال تاکید کرد که ظریف وزیر خارجه و وزیر خارجه، وزیر نظام است.

 

فعالان سیاسی و ریشه‌یابی انگیزه‌ها

صادق زیباکلام در یادداشتی آنچه در صداوسیما در این سریال پخش شد را انتقام‌گیری از دولت خواند و نوشت که صداو‌سیما باید به طرف مقابل کسانی که مورد اتهام قرار می‌دهد فرصت دفاع بدهد. همچنین زیباکلام اشاره کرده است که اگر مذاکرات در دولت احمدی‌نژاد به سرانجام می‌رسید تا همین اندازه با شک و شبهه روبه‌رو بود؟محمدعطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی سریال پرحاشیه گاندو را «بر سر شاخه نشستن و بن بریدن» خوانده است. عطریانفر در این گفت‌وگو تاکید کرده که نقد دولت نه‌تنها عیب نیست بلکه اقدام خوبی از جانب رقبا است اما رقبا نباید به جای نقد به دنبال شکستن دولت باشند. عطریانفر در خصوص مباحث مطرح شده در این سریال درباره جیسون رضاییان و ظریف نیز می‌گوید:«در سریال گاندو روایتی از سرگذشت جیسون رضاییان خبرنگار آمریکایی در ایران است و شخصیت‌هایی به تصویر کشیده می‌شوند که مورد گمانه‌زنی است که این ظریف است و آن دیگری خواهرزاده رئیس‌جمهور، اما کیست که نداند آزادی آقای رضاییان مورد تایید همه ارکان نظام بوده و مگر می‌توان تصور کرد که حکم آزادی زندانی تحت عنوان جاسوس بدون تایید بالاترین مقامات کشور ممکن است؟»گاندو محور واکنش‌های مختلفی از طیف‌های مختلف در یک ماه گذشته بود. سیاستمداران راست و چپ و روزنامه‌نگاران از جناح‌های مختلف درباره آن گفتند و نوشتند. چهره‌های مختلف به صداوسیما برای این سریال خرده گرفتند و حامیان نیز در این خصوص قاطعانه پاسخ دادند. سخنگوی وزارت خارجه پس از پخش قسمتی که در آن وزیر امور خارجه در سریال درباره مسئله هاشمیان موضع‌گیری کرد به گاندو واکنش نشان داد. سخنگوی دولت علی ربیعی در نخستین نشست خبری که برگزار کرد در مقابل سوالی مبنی بر این که صداوسیما می‌گوید تحت فشار دولت برای سانسور گاندو است پاسخ داد «صدا و سیما هر آنچه می‌توانسته درباره دولت تا به امروز کرده است و از این به بعد هم می‌تواند هر آنچه می‌خواهد پخش کند بنابراین سریالی که ساخته‌اند را بی‌کم و کاست پخش کنند تا مردم قضاوت کنند». سی شب پخش گاندو به اتمام رسیده است اما حالا آرش قادری در حال ساخت سری دوم سریال است و گفته است سری دوم ربطی به پرونده جیسون رضاییان ندارد و پرونده‌های مشابهی در دستگاه امنیتی وجود دارد که به آنها پرداخته خواهد شد. با این توضیحات قادری بعد از این دوره سی شبه می‌توانیم به تماشای هزار و یک شب گاندو بنشینیم.