روزنامه سازندگی

جهان آسیا

منتشر شده در تاریخ یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 19:46

ناتو علیه ناتو/ وزیر دفاع آمریکا به ترکیه اولتیماتوم داد

ناظران می گویند اگر ترکیه خرید جنگ افزار F-35 را متوقف کند در آن صورت شاهد شکافی تاریخی میان دو متحد خواهیم بود. مقام های ترکیه تاکنون به هشدارهای آمریکا واکنشی نشان نداده اند. هرچند رجب طیب اردوغان روز سه شنبه رسما اعلام کرده بود که توافقش با مسکو موضوعی است که محقق شده و آنکارا عقب نشینی نخواهد کرد.

ساناز نفیسی: وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) در ارتباط با فروش جنگنده های F-35 آمریکایی به ترکیه هشدار داد و رسما اعلام کرد که اگر دولت آنکارا فرآیند خرید سیستم دفاعی موشکی S-400 روسیه را متوقف نکند، از ارسال این تجهیزات نظامی به این کشور خودداری خواهد کرد. در همین راستا پاتریک شاناهان، وزیر دفاع آمریکا با ارسال نامه هشدار آمیزی برای مقام های ترکیه از توقف آموزش خلبان های ترک تا 31 ژوئیه خبر داد و گفت که بعد از این تاریخ تمامی کارکنان نظامی مرتبط با برنامه نظامی F-35 باید خاک ایالات متحده را ترک کنند. در حقیقت شاناهان صراحتا توقف هرگونه همکاری نظامی مرتبط با این جنگنده را اعلام کرد آن هم در حالی که تا پایان سال جاری 35 دانشجوی ترک در حال آموزش استفاده از این سخت افزار نظامی اند. به گزارش شبکه خبری الجزیره، شاناهان صراحتا برای مقام های ترک نوشته که آموزش ادامه نخواهد یافت چرا که واشنگتن قصد دارد فرآیند فروش F-35 را متوقف کند. معنای تلویحی نامه وزیر دفاع آمریکا این است که ترکیه از این پس قادر نیست به جنگ افزار موسوم به F-35 دسترسی داشته باشد و در این زمینه مهارت هایی را به دست آورد. وزیر دفاع آمریکا همچنین هشدار داده که تداوم این فرآیند و عدم عقب نشینی آنکارا از مواضعش نه تنها رابطه آنکارا را با یکی از اعضای برجسته ناتو (ایالات متحده) تضعیف خواهد کرد بلکه اقتصاد ترکیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد و موجب وابستگی بیشتر آنکارا به مسکو می شود. با این حال شاناهان همه راه ها را نبست و به مقام های آنکارا حق انتخاب داد، او نوشت آنکارا می تواند با توقف خرید سیستم موسوم به S-400 از روسیه مسیر را تغییر دهد.

 

اولین گام آمریکا برای عقب نشینی آنکارا

این هشدار در حالی مطرح شد که تنش ها در روابط ترکیه و آمریکا ماه ها است به واسطه تلاش آنکارا برای دسترسی به سامانه دفاعی موسوم به S-400 روسیه ادامه دارد؛ موضوعی که به گفته مقام های واشنگتن تهدیدی علیه ثبات جنگنده هایی موسوم به اف-۳۵ است، همان تسلیحاتی که ترکیه برای خریدش برنامه ریزی کرده است. الجزیره طی گزارشی با اشاره به تنش های حاکم میان آنکارا و واشنگتن درباره چرایی آن نوشته «ایالات متحده نمی خواهد ترکیه به هر دو جنگنده دسترسی داشته باشد، از همین رو با توقف برنامه آموزشی خلبان ها اولین گام را برداشته تا ترکیه را از انجام این اقدام منصرف کند، تلاشی که از منظر مقام های آمریکایی اقدامی شرم آور قلمداد می شود».

با این حال به گزارش خبرگزاری های روسی سرگئی چمزوف رئیس شرکت «روس تخ» در مصاحبه روز جمعه اش با کانال خبری NTV گفت که «همه چیز در مسیر همکاری با ترک ها محقق می شود، امیدوارم بتوانیم این سامانه موشکی را تا دو ماه دیگر در اختیار آنکارا قرار دهیم.» او افزود: «اعتبارات مالی پرداخت شده، تکنولوژی لازم تولید شده و صرفا باید فرآیند آموزش پرسنل نظامی پایان یابد تا این مهم محقق شود». سیستم دفاع ضد موشکی S-400 توان ردگیری و انهدام اهداف هوایی با سرنشین یا بدون سرنشین تا فاصله چهارصد کیلومتری را دارد. S-400 نسخه پیشرفته تر سیستم دفاع ضدهوایی S-300 است.

 

شکافی تاریخی در ناتو

ناظران می گویند اگر ترکیه خرید جنگ افزار F-35 را متوقف کند در آن صورت شاهد شکافی تاریخی میان دو متحد خواهیم بود. مقام های ترکیه تاکنون به هشدارهای آمریکا واکنشی نشان نداده اند. هرچند رجب طیب اردوغان روز سه شنبه رسما اعلام کرده بود که توافقش با مسکو موضوعی است که محقق شده و آنکارا عقب نشینی نخواهد کرد. به گفته رئیس جمهوری ترکیه،واشنگتن همچون مسکو توافق مثبتی چون تحویل سامانه دفاعی موسوم به S-400 را با آنکارا تعریف نکرده است.

حلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش نیز 22 ماه می اعلام کرد که نظامیان ترکیه در مسکو مستقرند و جهت استفاده از سامانه موشکی و دفاعی S-400 تحت آموزش نظامیان روس هستند. شواهد نشان می دهد که ترکیه از مواضعش عقب نشینی نخواهد کرد. تنش های حاکم بر روابط دو بازیگر در حالی ادامه دارد که لیر ترکیه به اندازه 1.5 درصد کاهش یافته؛ آن هم بعد از برخی اقدامات جهت بهبود بازارهای اقتصادی ترکیه. سال جاری به واسطه تنش های دیپلماتیک در روابط آنکارا و واشنگتن و تحریم های احتمالی ایالات متحده ارزش پول ترکیه به میزان 10 درصد کاهش یافت. طبیعتا پافشاری مقام های آنکارا برای تحویل سیستم دفاعی S-400 ساختار اقتصادی ترکیه را بار دیگر به شکلی منفی تحت تاثیر قرار می دهد.

 

استراتژی پنتاگون علیه ترکیه

ترکیه یکی از مشتریان و مشارکت کنندگان برجسته برنامه F-35 است، از همین رو از ابتدا اشتیاقش را برای خرید بیش از صد فروند از این جنگنده ها اعلام کرد؛ هواپیماهایی که ارزشش با لحاظ کردن ارزش دلار امروز بالغ بر 9 میلیارد دلار ارزیابی شده است. وزارت دفاع آمریکا می گوید درحال حاضر شرکت های ترکیه می توانند 937 قطعه از این جنگنده را تولید کنند؛ قطعات مربوط به دنده های فرود هواپیما و قطعات مرتبط با بدنه اصلی. حالا ایالات متحده تلاش دارد تا تولید این قطعات را در جایی دیگر انجام دهد، از همین رو تا اوایل سال آینده کار تولید شرکت های ترکیه در این زمینه متوقف خواهد شد.

ناظران بر این باورند که پنتاگون در صدد است تا با پیروی از این رویکرد و ارائه این جدول زمانی تاثیرات این برنامه گسترده موشکی را برای ترکیه به حداقل برساند. الن لرد، یکی از معاونان وزارت دفاع آمریکا در این باره به خبرنگاران گفته که آنچه پنتاگون در صدد تحققش است کاهش توان نظامی آنکارا در این برنامه است آن هم به شکلی ظریف و با قاعده. با این حال به نظر می رسد اگر ترکیه در برابر خواست ایالات متحده از مواضعش کوتاه نیاید، آن زمان توقف این فرآیند فراتر از نیروی هوایی آنکارا سایر بخش های نظامی این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تنش های حاکم بر روابط دو بازیگر صرفا به خرید و مشارکت در برنامه موسوم به F-35 محدود نمی شود، استراتژی های متضاد ترکیه و آمریکا در ارتباط با مسائل مختلفی چون بحران سوریه، تحریم های ایران و بازداشت کارمندان کنسولگری آمریکا در خاک ترکیه زمینه را برای افزایش تنش ها هموار کرده است.