روزنامه سازندگی

آی‌تی نرم افزار

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 ساعت 16:41

اپل توضیح می‌دهد چرا اپلیکیشن‌های کنترل والدین را حذف کرد؟/ امنیت و حریم خصوصی کاربران در خطر بود!

اپل 11 اپلیکیشن محبوب از 17 اپ موجود در اپ استور را حذف کرده است. اپلیکیشن‌هایی که به والدین کاربر این اجازه را می‌داد تا دسترسی‌ها و زمان استفاده بچه‌ها از این دستگاه را محدود کنند.

به گزارش سازندگی؛ کمپانی اپل اعلام کرده چندین اپلیکیشن کنترل والدین را که به پدر و مادرها اجازه می‌داد استفاده فرزندانشان از تلفن همراه را محدود کنند از اپ استور خود حذف کرده و دلیل این اقدام را نگرانی بابت امنیت و حریم خصوصی کاربران خود عنوان کرده است. 

این پاسخ اپل به گزارش‌های رسانه‌هایی بوده که حالا این کمپانی را متهم به حذف رقابت در سیستم خود می‌کنند. 

بر اساس گزارش نیویورک تایمز که روز شنبه منتشر شد اپل 11 اپلیکیشن محبوب از 17 اپ موجود در اپ استور را حذف کرده است. اپلیکیشن‌هایی که به والدین کاربر این اجازه را می‌داد تا دسترسی‌ها و زمان استفاده بچه‌ها از این دستگاه را محدود کنند.

گفته می‌شود سختگیری‌های اپل نسبت به چنین اپلیکیشن‌هایی از زمانی آغاز شده که این کمپانی قابلیت اسکرین تایم (Screen Time) خود را در سال گذشته راه‌اندازی کرد. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد محدودیت‌هایی را بر روی کارکردهای آیفون یا آی‌پد اعمال کنند و همچنین فعالیت‌های فرزندان خود را با این دستگاه‌ها رصد کرده و تحت کنترل داشته باشند.

همین مسئله نگرانی‌هایی را بابت ایجاد فضای ضد رقابتی توسط اپل ایجاد کرده که بر اساس همین گزارش منجر شده دو شرکت سازنده اپلیکیشن شکایت خود را در این مورد با اتحادیه اروپا در میان بگذارند. با این حال اپل در یک پست 500 کلمه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرده است اعلام کرده این اپلیکیشن‌ها را از اپ استور حذف کرده چون امنیت و حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌انداختند.

اپل می‌گوید اپلیکیشن‌هایی را که این کمپانی مسدود کرده به تکنولوژی که Mobile Device Management یا همان MDM نامیده می‌شود متکی بوده‌اند؛ به این معنی که شرکت‌های فوق گروهی از دستگاه‌ها را برای کارمندان خود مدیریت می‌کنند. MDM امکان کنترل و دسترسی به دستگاه‌هایی را به شخص سومی می‌دهد که اطلاعات مهمی از جمله محل کاربر، اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کند، حساب ایمیل، مجوز استفاده از دوربین و مرور جستجو‌ها و سوابق در اختیارشان قرار می‌گیرد. 

اپل می‌گوید این یک تخلف آشکار از سیاست‌های اپ استور است. حالا این کمپانی اعلام کرده به توسعه دهندگان این اپلیکیشن‌ها یک مهلت 30 روزه داده تا اپ‌های خود را تغییر دهند و در پایان فرصت مربوطه اپلیکیشن‌هایی که تغییری متناسب با سیاست‌های اپ استور  ایجاد نکرده باشند حذف می‌شوند.

اپل همچنین با اشاره به گزارش نیویورک تایمز در پست کوتاه خود می‌نویسد: "برخلاف گزارش آخر هفته‌ای که نیویورک تایمز منتشر کرده موضوع درباره رقابت نیست، بلکه مسئله امنیت است."

منبع: time