روزنامه سازندگی

آی‌تی تکنولوژی

منتشر شده در تاریخ پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 ساعت 21:0

فضای ابری/ با استفاده از فضای ابری می ‏توانید بی ‏نهایت اطلاعات ذخیره کنید

اپلیکیشن باکس را می ‏توانید روی ویندوز، مک، اندروید، iOS، ویندوزفون و بلک‌بری نصب کنید. با استفاده از این اپلیکیشن می‏ توانید تمام اطلاعات موبایل‌تان را از هر جنسی که باشد ذخیره کنید. مزیت این نرم‌افزار رابط کاربری ساده و آسان آن و امکان استفاده از آن در حالت آفلاین، ابزار حرفه ‏ای جست‏ وجو و کَش کردن خودکار فایل‏ ها برای دسترسی سریع است.

امید مقامی، خبرنگار گروه شبکه؛ همه‌ی ما کم‌و‌بیش با فضای ابری آشنایی داریم، البته اکثرا تعریفی که از آن می‌‌‌دانیم «فضای ذخیره‌‌‌سازی آنلاین» است. اما به راستی فضای ابری چیست؟ این اصطلاح این روزها در اطراف‌مان زیاد به کار برده می‌‌‌شود. بنا‌براین شاید یک عبارت سرراست و عامیانه به نظر برسد. چه اهمیتی دارد که در مورد فضای ابری بدانیم؟ دانستنش چه کمکی به ما خواهد کرد؟

فضای ابری چیست ؟
یک سرویس کاملا اختصاصی برای کاربرانی که به دنبال فضایی امن مختص به خود جهت قرار دادن و اشتراک‌‌‌گذاری انواع داده‌‌‌های شخصی و سازمانی هستند. با توجه به دسترس بودن این فضا فقط از داخل کشور به‌نوعی جلوی هرگونه اخلال و دسترسی غیرمجاز از خارج از کشور به اطلاعات کاربر سلب شده است و به عنوان یک راهکار کامل و جامع است. امکان دسترسی از طریق Device‌‌‌ها (موبایل، تبلت،PC و...) با شرایط و قوانین وضع شده توسط خود کاربر و دارا بودن اپلیکیشن‌‌‌های اختصاصی مربوط به IOS, Android, Windows از جمله مزیت‌‌‌های این سرویس است. امروزه برای ذخیره‌‌‌سازی داده‌‌‌ها می‌‌‌توان از فضاهای ابری استفاده کرد که دسترسی به داده‌‌‌ها را در هر زمان و مکان امکان‌پذیر می‌‌‌کند. برای متصل شدن به فضاهای ابری می‌‌‌توان از نرم‌افزارهای مختلفی برای انواع سیستم‌عامل‌‌‌ها استفاده کرد که این نرم‌افزارها شامل Windows,Android,Ios نیز است. از نرم‌افزارهای ابری معروف می‌‌‌توان GoogleDrive ,OneDrive ,Dropbox, iCloud نام برد.

انواع فضاهای ابری
فضاهای ابری به‌طور کلی به دو دسته تقسیم می‌‌‌شوند. استقرار (deployment) و سرویس‌‌‌ها که خود استقرار نیز به چهار گروه تقسیم می‌‌‌شود:
فضای ابری خصوصی: فضای ابری خصوصی طراحی شده تا در یک نهاد یا سازمان خاص مورد استفاده قرار گیرد. اما برخلاف این تعریف، فضای ابری باید کماکان خارج از سازمان باشد تا واقعا یک فضای ابری نامیده شود. مدیریت این نوع فضای ابری می‌‌‌تواند از داخل سازمان صورت گیرد یا می‌‌‌تواند به یک مرکز متخصص امر سپرده شود.

فضای ابری همگانی: درهای فضاهای ابری همگانی به روی همه باز است. از لحاظ ساختاری تنها تفاوت این نوع فضای ابری با مدل قبلی در این است که تنها افراد معینی به فضای ابری خصوصی دسترسی دارند، اما فضای ابری عمومی در اختیار همه است. دراپ باکس یک مثال خوب در این رابطه محسوب می‌‌‌شود.

فضای ابری هیبریدی: وقتی یک تامین‌کننده‌ی فضای ابری، ترکیبی از نوع خصوصی و همگانی آن را در اختیار کاربران قرار می‌‌‌دهد، به آن فضای ابری هیبریدی می‌‌‌گویند. این اتفاق زمانی می‌‌‌افتد که مثلا دو فضای ابری جدا قرار است اطلاعاتی را با هم به اشتراک بگذارند، یا زمانی که یک شرکت رشد پیدا کرده و شروع به گسترش خدمات و ارائه‌ی سرویس‌‌‌های بیشتر می‌‌‌کند.

فضاهای ابری اجتماعی: وقتی یک فضای ابری خصوصی در میان نهادها و سازمان‌‌‌های مختلفی به اشتراک گذاشته می‌‌‌شود، به آن فضای ابری اجتماعی می‌‌‌گویند. یا از نگاهی دیگر، فضای ابری اجتماعی، یک فضای ابری همگانی است که در اختیار بخش محدودی از سازمان‌‌‌ها و شرکت‌‌‌ها قرار می‌‌‌گیرد.

دسته‌ی سرویس‌‌‌ها هم به 3 زیرمجموعه تقسیم می‌‌‌شود: خدمات پایه‌‌‌ای (Infrastructure-as-a-Service : IaaS) : وقتی خدمات ارائه شده شامل پردازش ابری، پهنای باند شبکه‌‌‌ای یا سیستم‌‌‌های همطراز باشد، به آن سرویس خدمات پایه‌‌‌ای می‌‌‌گویند. یکی از مثال‌‌‌های این مورد سرویس خدمات اینترنتی آمازون (Amazon’s web services) است.

خدمات زمینه‌‌‌سازی (Platform-as-a-Service : PaaS) : وقتی فضای ابری خدماتی را ارائه می‌‌‌کند تا کاربران بتوانند در آن به توسعه‌ی نرم‌افزار بپردازند، به آن سرویس خدمات زمینه‌‌‌سازی می‌‌‌گویند. این سرویس زمانی کاربرد دارد که کاربران بخواهند بدون نیاز به تهیه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد‌نیاز، به توسعه‌ی نرم‌افزاری خاص بپردازند. یک مثال از این مورد force.com است.

خدمات نرم‌افزاری (Software-as-a-Service : SaaS) : معمول‌ترین نوع خدمات در این دسته، استفاده از برنامه‌‌‌ها و نرم‌افزارهایی است که روی فضای ابری قرار دارند. پرطرفدار‌ترین خدمات نرم‌افزاری در این زمینه جی‌میل، Basecamp و نت‌فلیکس هستند.

کاربرد فضای ابری
در گذشته پشتیبان‌گیری مستقیم فایل‌‌‌ها به داخل فضای ابری نظیر دراپ‌‌‌باکس، وان درایو یا گوگل درایو ایده خوبی به شمار نمی‌‌‌رفت. این سرویس‌‌‌ها فضای زیادی را در اختیار شما قرار نمی‌‌‌دادند و به جای آن بهتر بود از سرویس‌‌‌های جداگانه آنلاین برای پشتیبان‌‌گیری مثل CrashPlan،BlackBlaze یا Carbonite استفاده می‌‌‌کردید. سرویس‌‌‌های آنلاین پشتیبان‌گیر در اصل برای پشتیبان‌گیری ساخته شدند و ظرفیت حافظه کافی را در اختیار اشخاص می‌‌‌گذاشتند.

پشتیبانی گرفتن از فایل‌‌‌ها
اکنون که حافظه‌‌‌های ابری تا این حد ارزان شده‌‌‌اند، بکاپ گرفتن مستقیم به داخل حافظه ابری ایده‌‌‌ی بسیار خوبی به نظر می‌‌‌رسد. برای به سرانجام رساندن این کار نیز به یک سرویس بکاپ‌‌‌گیر جداگانه نیاز نخواهید داشت. البته در روش پشتیبان‌گیری مستقیم فایل‌‌‌ها در حافظه‌‌‌های ابری متاسفانه ابزار‌‌‌های پشتیبان‌گیر یکپارچه با ویندوز مثل File History on Windows 8.1 به شما کمکی نخواهند کرد. برای مثل با این برنامه که نام بردیم نمی‌‌‌توانید پشتیبان‌گیری مستقیم را در سرویس وان درایو انجام دهید.

فایده مهم و اصلی سرویس‌‌‌های ابری این است که اگر فایل‌‌‌های مهم خود را در این حافظه‌‌‌های ذخیره‌ساز ابری قرار دهید، هیچ‌گاه آنها را از دست نخواهید داد. همچنین شما می‌‌‌توانید با ابزار‌‌‌های پشتیبان‌‌‌گیر به صورت خودکار از فایل‌‌‌های مهم کپی تهیه کنید و آنها را در حافظه‌‌‌های ذخیره‌ساز انبار کنید تا هر بار آنها سینک شوند و دوباره به صورت آنلاین بکاپ گرفته شوند. برای مثال ابزار منبع باز FreeFileSync به خوبی می‌‌‌تواند از فایل‌‌‌های شما نسخه پشتیبان مستقیم در سرویس ابری تهیه کند. از SyncToy و Cobian Backup نیز می‌‌‌توان به عنوان دو پیشنهاد دیگر نام برد. به‌طور کلی هر نرم‌‌‌افزاری که بتواند مستقیم از کامپیوتر به پوشه دلخواه سرویس ابری مورد استفاده شما دسترسی پیدا کند، زحمت ذخیره و پشتیبان گیری فایل‌‌‌های مهم را از دوش شما برخواهد داشت.

تصاویر با رزولوشن بالا آپلود کنید
هرگاه که خواستید تصویری را در سرویس‌‌‌های ابری آپلود کنید، مطمئن شوید که آن تصویر با رزولوشن بالا آپلود شود و خود را ملزم به کاهش رزولوشن و وضوح آن تصویر نکنید. اپلیکیشن‌‌‌های گوشی‌‌‌های هوشمند و برنامه‌‌‌های آپلود تصاویر به شکلی پیکربندی شده‌‌‌اند که پیش از آپلود هر عکس، آن را کوچک کنند و نسخه‌‌‌ای کم‌وضوح و البته کم‌حجم از تصویر را آپلود کنند. با یک ترابایت حافظه روی سرویس فلیکر اصلا نیازی نیست تصاویر شما کوچک باشند.

پیش از آپلود مطمئن شوید که گزینه «original size» در اپلیکیشن موبایل یا نرم‌‌‌افزاری که استفاده می‌‌‌کنید، انتخاب شده باشد. اگر چند تصویر با یک دوربین معمولی دیجیتال گرفتید و آنها را در لپ‌‌‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی خود کپی کردید، می‌‌‌توانید از ابزار‌‌‌هایی استفاده کنید که به صورت خودکار آنها را به سرویس حافظه ابری شما آپلود کند. برای مثال، دراپ‌‌‌باکس بلافاصله پس از اینکه دوربین یا کارت SD را به سیستم متصل کردید، می‌‌‌تواند به صورت خودکار تصاویر شما را آپلود کند. سرویس‌‌‌هایی برای پشتیبان‌گیری خودکار در گوشی‌‌‌های هوشمند و برای سیستم عامل‌‌‌های مختلف اندروید، iOS و حتی ویندوزفون وجود دارد.

مجموعه‌‌‌های موسیقی آپلود کنید
پخش‌کننده‌‌‌های موسیقی در انواع پلتفرم‌‌‌ها حضور دارند، اما شما می‌‌‌توانید از سرویس ذخیره‌‌‌سازی ابری خود نیز به عنوان پخش‌کننده موسیقی‌‌‌های مختلف استفاده کنید. حتی اگر هزاران آهنگ با حجم‌‌‌ چند گیگابایتی نیز در اختیار داشته باشید، می‌‌‌توانید آنها را به سرویس ابری آپلود کنید. سپس از هر پلتفرمی به اکانت سرویس ابری خود دسترسی پیدا کنید و موسیقی‌‌‌ها را در مرورگر پخش کنید. ممکن است ظاهر پخش شدن موسیقی در سرویس ابری شما شبیه به آن چیزی نباشد که در اپلیکیشن‌‌‌های موبایل یا کامپیوتر مشاهده می‌‌‌کنید، اما از این طریق در هر کامپیوتر و ابزار متصل به اینترنت می‌‌‌توانید به مجموعه‌‌‌های موسیقی خود دسترسی داشته باشید. همچنین هیچ‌کدام از فایل‌‌‌های موسیقی شما نیز به فرمت‌‌‌های دیگری تبدیل نخواهد شد. اگر سی‌‌‌دی‌‌‌های موسیقی متفاوتی در اختیار دارید و نگرانید که شاید فایل‌‌‌های درون‌‌‌ آنها را از دست بدهید یا اینکه هر جایی آن را در اختیار نداشته باشید، با آپلود کردن آنها در حساب سرویس ابری، از این پس از هر جایی می‌‌‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید و به موسیقی دلخواه خود گوش دهید.

فایل‌‌‌های بزرگ ذخیره کنید
فکر خوبی است که فایل‌‌‌های بزرگی که در اختیار دارید را آرشیو کنید. شاید فایل‌‌‌های صوتی آموزشی، صد‌‌‌ها عکس قدیمی و خاطره‌‌‌انگیز، فیلم‌‌‌های تماشایی، بکاپ‌‌‌هایی که از دیسک‌‌‌ها فیزیکی خود در قالب ISO گرفته‌‌‌اید بتواند به عنوان یک نوع فایل بزرگ و قابل نگهداری در سرویس ابری شما ذخیره شود. برخی از فایل‌‌‌های بزرگ (مثل همین مواردی که گفته شد) به قدری برای ما مهم هستند که حاضریم زحمت آپلود آنها را با جان بخریم تا بتوانیم برای همیشه آنها را در اختیار داشته باشیم. گاهی پیش می‌‌‌آید به علت باز کردن فضای مورد نیاز در کامپیوتر شخصی مجبوریم حتی فایل‌‌‌های خود را روی حافظه‌‌‌های جانبی مثل فلش یا دی‌‌‌وی‌‌‌دی‌‌‌های دیگر بریزیم.

بنابراین چرا نباید از فضایی که سرویس‌‌‌های ذخیره‌ساز ابری در اختیار ما می‌‌‌گذارند استفاده کنیم؟ البته برای پوشه‌‌‌ای که این فایل‌‌‌های بزرگ را در آن قرار داده‌‌‌اید، قابلیت سینک‌‌‌پذیری را غیر‌فعال کنید (مسلما نیاز ندارید یک ترابایت فایل از هر کامپیوتری قابل دسترس باشد). در هر زمان که به فایل‌‌‌های آپلود‌شده نیاز پیدا کردید، می‌‌‌توان از طریق مرورگر آنها را دانلود کرد. همچنین برای آپلود فایل‌‌‌ها به این پوشه غیر‌قابل سینک، می‌‌‌توانید از آپلودر مخصوص سرویس ذخیره‌ساز خود استفاده کنید که بر پایه مرورگر است. برای مثال سرویس وان‌‌‌درایو مایکروسافت در ویندوز ۸.۱ در این مورد بسیار هوشمندانه عمل می‌‌‌کند و به صورت خودکار تمام فایل‌‌‌های موجود شما در ذخیره‌ساز ابری را نمایان می‌‌‌کند و دانلود آنها تنها با خواست شما انجام خواهد شد. سرویس‌‌‌های دیگر مثل دراپ‌‌‌باکس و گوگل درایو به صورت پیش‌‌‌فرض تمام فایل‌‌‌های شما را به صورت یکجا دانلود می‌‌‌کنند.

استفاده به عنوان فایل سرور
از سرویس‌‌‌های ابری می‌‌‌توان به عنوان فایل سرور نیز استفاده کرد. یک پوشه یا یک فایل خاص را به دلخواه «Public» کنید و با اشتراک‌‌‌گذاری لینک آنها با افراد دیگر، آنها خواهند توانست از طریق مرورگر به فایل موجود در حافظه ابری شما دسترسی پیدا کنند. با این امکان خواهید توانست فایل‌‌‌های خود را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید اما سرویس ابری که شما در آن حساب دارید و فایل ذخیره شده در آن را به صورت عمومی به اشتراک گذاشته‌‌‌اید تا یک مقدار معین می‌‌‌تواند پهنای باند دانلود را فراهم کند، به همین خاطر بهتر است از این شیوه برای اینکه تعداد خیلی زیادی افراد به دانلود فایل‌‌‌های شما بپردازند، استفاده نکنید.

همچنین قادر خواهید بود فایل‌‌‌های خود را با کاربر‌‌‌های مشخصی در یک سرویس مشابه (برای مثال هر دو کاربر در دراپ‌‌‌باکس حساب داشته باشند) به اشتراک بگذارید. بعد از این کار، فایل شما تنها توسط همان شخصی که انتخاب کرده‌‌‌اید قابل دسترس خواهد بود، نه هر کسی که آنلاین باشد و به آن لینک دسترسی پیدا کند.

مستقیم از سرویس ابری فایل دریافت کنید
شما همچنین می‌‌‌توانید مقداری از حافظه زیاد ذخیره‌‌‌سازی خود در سرویس‌‌‌های ابری را صرف دریافت فایل‌‌‌هایی از جانب دیگر افراد کنید. تنها لازم است به وسیله Jotform فرمی را در سرویس دراپ باکس تنظیم کنید یا به وسیله Google Apps Script، فایل‌‌‌های دیگران را دریافت کنید. هر کسی می‌‌‌تواند - حتی شخصی که اکانت دراپ‌‌‌باکس یا گوگل درایو نداشته باشد- فایلی را برای سرویس ابری شما ارسال کند و شما در هر زمان به آن دسترسی پیدا کنید. این روش می‌‌‌تواند برای کسانی که در کسب‌‌‌وکار خود زیاد نیازمند دریافت فایل‌‌‌های مشتریان می‌‌‌شوند

مفید باشد. همچنین توانایی دریافت فایل‌‌‌ها روی سرویس ابری توسط دوستان و آشنایان آسان خواهد شد. در گذشته ممکن بود نگران باشید که دریافت این مقدار فایل، حافظه محدود سرویس ابری شما را از بین ببرد، اما اکنون که سرویس‌‌‌ها فضای زیادی را حتی به صورت رایگان در اختیار می‌‌‌گذارند، این کار بدون هیچ‌گونه نگرانی انجام می‌‌‌شود. فایده دیگر آن نیز می‌‌‌تواند دور زدن محدودیت حجمی ضمیمه‌‌‌های ایمیل باشد، که از این پس دیگر در چارچوب محدودیت‌‌‌های حجمی آنها نباشید.

فضای ابری اختصاصی اپل
فضای ذخیره‌‌‌سازی رایگان: 5 گیگابایت

این فضا مخصوص مشتری‌‌‌های اپل است، به طور ساده iCloud یا iCloud Backup سرویس ذخیره آنلاین اپل است اما عملکردش با سرویس‌‌‌های دیگری مثل گوگل درایو و دراپ باکس متفاوت است. هدف این سرویس گرفتن پشتیبان یا بک‌آپ از بخشی (و نه همه) اطلاعات و تنظیماتی است که روی دستگاه‌‌‌هایی مثل آیفون،‌‌‌ آی‌پد یا ‌‌‌آی‌پاد قرار گرفته است؛ یعنی سرویس iCloud از موسیقی‌‌‌ها و فیلم‌‌‌ها و سریال‌‌‌هایی که شما از iTunes Store خریداری نکرده‌اید یا پادکست‌‌‌ها و کتاب‌‌‌های صوتی و عکس‌‌‌هایی که از کامپیوترتان روی دستگاه آیفون یا‌‌‌ آی‌پد سینک کرده‌اید، پشتیبان نمی‌‌‌گیرد. اما iCloud Drive سرویس دیگری است شبیه همه سرویس‌‌‌های «رایانش ابری». از طریق اپلیکیشن iCloud Drive می‌‌‌توانید هر چیزی را که با اپلیکیشن‌‌‌های خود اپل مثل pages یا Numbewrs ایجاد کرده‌اید، به جای ذخیره روی دستگاه روی iCloud Drive ذخیره کنید و از همه دستگاه‌‌‌های دیگرتان هم به آن فایل دسترسی داشته باشید. همچنین می‌‌‌توانید از طریق اپلیکیشن Photos روی آیفون یا آی‌پد خود یک عکس را به iCloudphoto Sharing بفرستید که امکان اشتراک گذاشتن آن با دیگران را برای شما فراهم می‌‌‌کند.