روزنامه سازندگی

باشگاه نویسندگان محمود علیزاده طباطبایی

منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 14:30

درباره یک دوست/ یادداشت محمود علیزاده طباطبایی برای بهمن کشاورز

محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی؛

خبر رسید که متاسفانه آقای بهمن کشاورز از دوستان عزیز و همکاران برجسته حوزه وکالت روز گذشته به دلیل ایست قلبی دارفانی را وداع گفت. این خبر باعث تاثر خانواده حقوقدانان کشور و جامعه ایران است زیرا به حتم فقدان ایشان احساس خواهد شد. 

آقای کشاورز با بیش از نیم قرن تجربه وکالت، از جمله افرادی بود که هرگز کار آزاد و مسئولیتی غیر‌از حقوق نداشت. او وکالت را جزو حرفه اصلی خویش برگزید و به این شغل نه‌تنها به‌عنوان کسب تجارت بلکه تحت عنوان شغلی مقدس می‌نگرید. کشاورز به‌عنوان چهره‌ای اصلاح‌طلب و رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا شناخته می‌شد که ارتباط خوبی با رسانه‌ها و مطبوعات داشت. او با وجود گفت‌و‌گو‌های متعدد و تحلیل‌های مختلف، همواره تلاش می‌کرد تا از حق دفاع و اخلاق‌مداری را به جامعه تزریق کند.

او در طول نیم قرن سابقه حقوقی‌اش به معنای واقعی سالم زیست و از افرادی محسوب می‌شد که مصرانه بر سالم‌سازی دستگاه قضایی تاکید داشت. این وکیل اخلاقمدار حرفه‌ای که کتابی نیز در همین زمینه نوشته است، آموزگار بزرگی برای وکلای دادگستری بود. به همین دلیل در تمامی دورانی که به عنوان کاندیدای هیئت مدیره شرکت داشت، مورد قبول وکلا بود و با بالاترین رای انتخاب می‌شد. او آموزگار بسیار بزرگی برای وکلای دادگستری بود. اعتقاد داشت که برای رعایت اخلاق حرفه‌ای همه مسائل باید شفاف باشد و ضمن اینکه دستگاه قضایی حرمت وکلا را حفظ می‌کند کاری کند که مردم هم همه چیز را ببینند و از وکلایی که سالم زندگی عمل می‌کنند، تقدیر شود.

با‌این‌حال اما متاسفانه امثال آقای کشاورز هیچگاه آنطور که باید مورد تقدیر قرار نگرفتند. آقای کشاورز به‌عنوان کسی که مورد قبول تمام آحاد جامعه و به‌خصوص جامعه وکلا بود، هرگز در صداو‌سیما دیده نشد. ایشان از دادگاه آقای غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران به جامعه شناسانده شدند. دادگاهی که در آن دفاعی کاملا حقوقی داشت و با اینکه کرباسچی محکوم شد اما مردم به اتفاق آرا او را تبرئه کردند و مشخص شد که کرباسچی مرتکب هیچ جرمی نشده است که این مسئله ناشی از دفاع درست و حقوقی وکیل ایشان یعنی مرحوم کشاورز بود. آن سال‌ها شاید آخرین باری بود که صداو سیما آقایان کشاورز و کرباسچی را نشان داد. 

آقای کشاورز ازجمله حقوق‌دانانی است که همواره از استقلال کانون وکلای دادگستری دفاع می‌کرد. ایشان به‌رغم اینکه دکترای حقوق نداشت اما علاقه‌مند بود تا سواد حقوقی جامعه را افزایش بدهد و در این زمینه نیز مقالات و کتاب‌های زیادی نوشت. یکی از خدمات او آوردن حقوق به سطح جامعه است. عملی که دانش مردم و جامعه را برابر حقوق بالا برد.  

با وجود چهره رسانه‌ای بهمن کشاورز، اما متاسفانه رسانه ملی هرگز نه‌تنها از تجربیات و دانش او بلکه از بسیاری دیگر از وکلا استفاده‌ای نکرد. این درحالی است که در همه جای دنیا از چهره‌های برجسته‌شان نهایت تقدیر را انجام می‌دهند ولی صداو سیما علاقه‌ای به این کار از خود نشان نمی‌داد. هرچند این قبیل بی‌اعتنایی ها جایگاه کشاورز و امثال او را تنزل نبخشید و ایشان را در دل‌های مردم و جامعه حقوقی محبوب‌تر کرد.  این روزها جامعه وکالت ایران دو ضایعه تاسف‌برانگیز را تجربه کرد. درگذشت آقای مصباح اسکویی که همیشه نایب رئیس آقای کشاورز در کانون وکلا بود و دیگری درگذشت بهمن کشاورز رئیس سابق کانون وکلا‌ که خداوند هردوی این بزرگواران را رحمت کند.