روزنامه سازندگی

آی‌تی نرم افزار

منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 7 فروردین 1398 ساعت 18:17

 گوشی‌های آیفون خود را آپدیت کنید تا بحران‌های امنیتی تلفن همراهتان برطرف شود...

یکی از شاخص‌ترین مشکلات امنیتی که در آپدیت جدید آیفون برطرف می‌شود رفع نقصی است که به اپلیکیشن‌های مخرب اجازه دسترسی به میکروفن گوشی را می‌داد که البته همراه با ضبط صدا کاربر و اطرافیان او همراه می‌شد.

سازندگی؛ روز دوشنبه بعد از اینکه تیم کوک، مدیر عامل اپل در یک مراسم رسمی از اهداف جدید این کمپانی در زمینه برنامه‌های تلویزیونی و فیلم سازی به عنوان رقیبی برای نتفلیکس پرده برداری کرد، همزمان درباره رفع مشکلات امنیتی وسیعی در سیستم‌های اجرایی محصولات خود خبر داد. مشکلاتی که در آپدیت جدید اپل رفع و رجوع می‌شوند حدود 51 مورد هستند که در جدیدترین به‌روز‌رسانی لحاظ شده‌اند و حالا شما باید اجرای آپدیت جدید اپل می‌توانید این مشکلات امنیتی را نه تنها در تلفن همراه خود بلکه در دیگر محصولات اپل مانند لپ‌تاپ و آی‌پد از بین ببرید.

یکی از شاخص‌ترین مشکلات امنیتی که در آپدیت جدید آیفون برطرف می‌شود رفع نقصی است که به اپلیکیشن‌های مخرب اجازه دسترسی به میکروفن گوشی را می‌داد که البته همراه با ضبط صدا کاربر و اطرافیان او همراه می‌شد.

البته این مورد فقط یکی از ایرادهای اپل در آی او اس 12.2 است.

این کمپانی همچنین مشکل فیس‌تایم گوشی‌های آیفون را در آپدیت جدید برطرف کرده است. در این مشکل زمانی که فرد از توقف (pause ) استفاده کرده و اپلیکیشن را ترک می‌کرد از چت تصویری جلوگیری می‌شد.

یکی دیگر از مشکلات برطرف شده در آپدیت جدید مسدود کردن روزنه‌ یا همان رفع نقطه ضعفیست که به کاربران اجازه می‌داد به اطلاعات حساس در اپلیکیشن‌های پیام رسان و وب‌ سایت‌ها که در سافاری (SAFARI) بازدید کرده بودند دسترسی داشته باشند تا اطلاعات از طریق نور تلفن و حس‌گرهای حرکتی آنها دیده شود.

این چند نمونه البته فقط قسمت کوچکتی از مشکلات غافلگیر کننده آیفون بودند که رفع آنها در آپدیت جدید در نظر گرفته شده است. مشکلات دیگر شامل حافظه گوشی و هک پیام‌ها می‌شود. در عین حال بخشی از این نقطه ضعف‌ها از گوشی فراتر رفته و دیگر دستگاه‌ها از جمله لپ‌تاپ و آی‌پدهای اپل را هم درگیر کرده‌اند.

نیک مری مشاور امنیت سایبری اپل می‌گوید برای این کمپانی رفع دغدغه‌های امنیتی در آپدیت‌های نرم افزاری مسئله غیر معمولی نیست. 

سیستم اجرایی قبلی آی او اس 12.1.4 در ماه فوریه و بعد از اینکه باگ فیس‌تایم در پخش صدا و تصویر کاربر بدون اجازه او اتفاق می‌فتاد ارائه شده بود. 

 

منبع: CNN